Zaznacz stronę

Zasady terapii i treningu ACT

Prowadzi Bartosz Kleszcz

Warto przed podjęciem terapii lub treningu ACT zapoznać się z tymi zasadami, które obowiązują zarówno klienta, jak i terapeutę.

 

Zachowanie prywatności. Obowiązuje mnie tajemnica zawodowa. W związku z tym wszystko, co zostaje powiedziane podczas psychoterapii, pozostaje na psychoterapii. Nie udostępniam informacji nt. terapii osobom trzecim bez zgody korzystającego lub korzystającej z usługi. Jeśli spotkalibyśmy się przypadkiem na ulicy, nie będę się witał, chyba że przywitasz się pierwszy lub pierwsza, właśnie aby pozwolić tobie decydować o zakresie prywatności.

Prawo określa sytuacje, w których psycholog zostaje zwolniony z tajemnicy zawodowej. Szczegółowy opis znajduje się pod tym linkiem.

 

Tworzymy dwuosobową drużynę. Podstawą psychoterapii jest dobrze funkcjonująca relacja terapeutyczna – jasna komunikacja, otwartość na informację zwrotną, dobrze zdefiniowane cele pracy oraz dobrowolność odnośnie tematu terapii i stopnia „głębokości” (masz pełne prawo otworzyć się w takim stopniu, jaki jest dla ciebie komfortowy). Jeśli czujesz, że coś jest nie tak w tej sferze, porozmawianie o tym pozwoli nam wrócić na właściwy tor. Jeśli ja będę czuł, że coś jest nie tak, chciałbym także mieć prawo do poruszenia tego tematu.

 

Praktyka pomiędzy sesjami. ACT jest jak nauka gry na instrumencie – wymaga praktyki zarówno podczas sesji, jak i pomiędzy nimi. Podczas terapii lub treningu poznasz różne sposoby radzenia sobie z przeszkodami psychicznymi. Każda wykorzystywana metoda oparta jest na najlepszych aktualnie dostępnych naukowych danych, nie jesteśmy jednak robotami działającymi wedle algorytmu, więc dla różnych osób działać będą różne rzeczy. Stąd bardzo ważna jest rola własnego doświadczenia – gotowość do gruntownego sprawdzenia, co i w jakich sytuacjach pomaga właśnie tobie, a z czego warto zrezygnować.

 

Czas trwania i częstość sesji. Typowo sesje ACT zaczynają się od cotygodniowych sesji. W miarę postępów spotkania zaczynają odbywać się co dwa tygodnie i rzadziej, by z jednej strony przygotowywać się do zakończenia współpracy, a z drugiej trzymać rękę na pulsie i utrwalać pozytywne zmiany. Jedna sesja trwa zazwyczaj 50-55 minut, a jeśli potrzebne jest kilka minut więcej, to nie ucinam w pół zdania i pracujemy parę minut więcej ponad wyznaczony czas. Osoba odbywającą sesję przed tobą także może potrzebować właśnie tego, zatem proszę o zrozumienie, gdy twoja sesja zacznie się kilka minut po pełnej godzinie.

 

Odwoływanie i przekładanie sesji. Do 48 godzin przed rozpoczęciem sesji możemy spokojnie skontaktować się telefonicznie lub mailowo, aby znaleźć inny termin lub odwołać sesję. Czasem także zdarzają się losowe wypadki i może być możliwe przeniesienie sesji np. na ten sam dzień o innej porze. Jeśli ja odwołałbym spotkanie z mniejszym wyprzedzeniem niż 48 godziny, następna sesja jest dla ciebie darmowa. Jeśli ty odwołasz sesję z wyprzedzeniem mniejszym niż 24 godziny, wówczas na następnej sesji płacisz za niewykorzystaną terapię.