Zaznacz stronę

Bartosz Kleszcz

Psycholog psychoterapeuta

Wszelkie aktualne informacje na mój temat znajdziesz pod tym linkiem. Treść poniżej nie jest już aktualizowana.

Ur. 1987. Prowadzę psychoterapię i trening psychologiczny osób dorosłych za pomocą terapii akceptacji i zaangażowania ACT oraz szkolę w niej psychoterapeutów, przedstawicieli pokrewnych zawodów oraz studentów. Stawiam pierwsze kroki jako superwizor ACT. Ukończyłem psychologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a w ramach studiów spędziłem rok na Technische Universität Dresden, gdzie poznałem ten rodzaj terapii i od tego czasu jestem zaangażowany w promocję tego nurtu w naszym kraju. Szkolę się regularnie w Polsce, zagranicą oraz przez internet. Prowadzę psychoterapię pod superwizją.

Jestem członkiem Association for Contextual Behavioral Science (ACBS) oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB). W 2016 pełniłem funkcję przewodniczącego ACBS Polska, które reprezentuje ACT na nasz kraj. Od 2018 pełnię funkcję przewodniczącego sekcji ACT w PTTPB. Założyłem pierwszą polską superwizyjną grupę ACT online oraz serwis Zacznij Żyć Tu i Teraz (jesteś właśnie tutaj!), gdzie znajdziesz prawie 200 artykułów nt. życia w zgodzie z własnymi wartościami, akceptacji, uważności oraz naukowego podejścia w pracy z drugim człowiekiem.

Od 2014 prowadziłem szkolenia ACT w Polsce, Hiszpanii, Chinach, kilkukrotnie w Bośni oraz Ukrainie. Biorę regularny udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach. Pełniłem funkcję prowadzącego sympozjum na światowej konfererencji ACBS w Berlinie (2015), w 2017 prowadziłem warsztaty na światowej konferencji ACBS w Sevilli. W Polsce kilkukrotnie brałem udział jako prowadzący szkolenie lub prelegent na konferencjach i wydarzeniach psychoterapeutycznych lub w ramach indywidualnych wystąpień, głównie na Uniwersytecie Śląskim i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu i w Warszawie. Korzystam z nowych technologii prowadząc online część terapii i szkoleń.

Prowadzę badania naukowe nad polską adaptacją kwestionariuszy psychologicznych, których celem jest udostępnienie w Polsce rzetelnych i darmowych metod diagnostycznych i badawczych do pomiaru skuteczności pracy psychoterapeuty. Przygotowuję się do rozpoczęcia doktoratu pracując nad lepszym zrozumieniem relacji terapeutycznej za pomocą teorii ram relacyjnych RFT – behawioralnej teorii języka i poznania u podstaw ACT.

Do zainteresowania się psychoterapią skłoniły własne problemy psychiczne – nawracające epizody depresji, myśli samobójcze, lęk społeczny, unikowe radzenie sobie z problemami, skoki między produktywnością i wycofaniem się z życia, wysokie wymagania wobec siebie i niefunkcjonalny samokrytycyzm. Stosuję ACT w swoim życiu i cenię to podejście do pracy z cierpieniem psychicznym za połączenie naukowości, konkretności i głębi. To oparta na dowodach terapia poznawczo-behawioralna, która podejmuje egzystencjalne pytania w praktyczny sposób, pozwala lepiej się zrozumieć i daje narzędzia do pracy z własnymi ciężkimi emocjami, myślami, skomplikowaną historią życia czy aktualnymi niesprzyjającymi okolicznościami.  Własne stosowanie ACT pozwala mi być autentycznym i empatycznym przed klientem, a jednocześnie wspierać za pomocą empirycznie sprawdzonych metod.

Na co dzień słucham ciężkiej muzyki, dbam o zdrowie swoje i innych istot przez dietę wegańską. Wierzę w to, że warto się wszechstronnie edukować, stąd czytam książki z różnorodnych dziedzin, oglądam filmy dokumentalne, jak i klasykę kina i telewizji – lubię zwłaszcza kino koreańskie oraz science fiction.

 


 

Studia. Mgr psychologii (Uniwersytet Śląski, Technische Universität Dresden).

Praca magisterska „Polska adaptacja Kwestionariusza Akceptacji i Działania-II (Acceptance & Action Questionnaire-II)”, napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Danuty Rode.

 


 

Wykształcenie podyplomowe. 369 godzin profesjonalnych szkoleń z czołowymi trenerami i terapeutami ACT:

Marzec-kwiecień 2017.

 1. Martin Bohus, Dialectical behavior therapy for Borderline Personality Disorder (19 godz.)

Grudzień 2016, Poznań.

 1. Louise Hayes, Wykorzystanie programu DNA V do pracy z młodzieżą (5 godz)
 2. II Poznańska Konferencja ACT (16 godz)

Listopad 2016, Edynburg.

 1. Helen Bolderston, Adapting ACT for people with personality disorder (7 godz.)
 2. Ross White, ACTing to promote community wellbeing (7 godz)
 3. The Third BABCP ACT SIG / ACBS UK & Ireland Chapter conference on Act and Contextual Behavioural Science. (18 godz)

Październik-grudzień 2016, online. Dennis Tirch, The Art and Science of Compassion (16 godz).

Październik 2016, Poznań. Vivian Fiszer, Wprowadzenie do dialektycznej terapii behawioralnej (6 godz).

Kwiecień-czerwiec 2016, online. Russ Harris, ACT & Mindfulness for Trauma (30 godz).

Lipiec 2015, Berlin.

 1. Robyn Walser, Beyond the Basics: Enhancing Your Skills and Building the Therapeutic Relationship in ACT (14 godz).
 2. Światowa Konferencja ACBS w Berlinie, różne warsztaty (32 godz).

Marzec 2015, Warszawa.

 1. Graciela Rovner, Chronic Pain and Lifestyles Changes with Mindfulness and Acceptance & Commitment Therapy (ACT) as a First Line Intervention and Prevention (7 godz).
 2. XI Międzynarodowe Sympozjum Naukowe PTPB (12 godz).

Grudzień 2014, Dublin.

 1. Steven Hayes, Deepening your clinical work in ACT (12 godz).
 2. Acceptance and Commitment Therapy Dublin 2014 Conference (20 godz).

Wrzesień 2014, Warszawa. Wendy Wood, Julia Wahl, Wprowadzenie do współczucia (compassion) w psychologii i psychoterapii (8 godz).

Listopad 2013, Londyn.

 1. Acceptance and Commitment Therapy London 2013 Conference (14 godz).
 2. Frank Bond, ACT beyond psychopathology: Using ACT and Contextual Behavioural Science to promote healthy and effective leaders, organisations and communities (7 godz).
 3. Yvonne Barnes-Holmes, Why learn RFT? How clinicians can use RFT to directly inform their work (7 godz).

Październik-listopad 2013, online. Matthieu Villatte, Mastering the Language of Therapy: How to Use Relational Frame Theory in Your Clinical Practice (12 godz).

Czerwiec 2013, Banja Luka.

 1. Giovanni Miselli & Giovanni Zucchi, Values as Motivation to Behavioral Change in ACT and CBT (4 godz).
 2. Igor Krnetić, Understanding Your Own ACT Practice Through Mindful Peer Counseling Supervision (4 godz).
 3. Sonja Batten, ACT for Posttraumatic Problems in Living (4 godz).
 4. Kelly Wilson, Acceptance and Commitment Therapy: Mindfulness, Acceptance and Living a Valued Life (14 godz).

Styczeń 2013, Warszawa. Stanisław Malicki, Joanna Dudek-Głąbicka, Wprowadzenie do Terapii poprzez Akceptację i Zaangażowanie (8 godz).

Październik 2012, Londyn. Russ Harris, Advanced Acceptance & Commitment Therapy Workshop (16 godz).

Marzec 2012, Berlin. Steven C. Hayes, Introduction to Acceptance & Commitment Therapy (32 godz).

Styczeń 2012, Warszawa. Stanisław Malicki, Joanna Dudek-Głąbicka, Wprowadzenie do Terapii Akceptacji i Zaangażowania (16 godz)

 


 

Moje wystąpienia.

 • Styczeń 2018. Wprowadzenie do ACT z elementami FAP i RFT (razem z prof. Paulo Gomesem). Kijów, Ukraina.
 • Grudzień 2017. Z pamiętnika młodego psychologa – panel dyskusyjny. Uniwersytet Śląski, Katowice.
 • Czerwiec 2017. Using RFT to improve your therapeutic relationship, warsztat na ACBS World Conference w Sevilli.
 • Czerwiec 2017. Polish Adaptation of the Valuing Questionnaire (VQ) and the Committed Action Questionnaire (CAQ), poster na  ACBS World Conference w Sevilli.
 • Grudzień 2016. Jak prowadzić badania w ACT/RFT, warsztat podczas 2. Poznańskiej Konferecji ACT
 • Grudzień 2016. Jak działa psychoterapia, wykład podczas II Poznańskiej Konferecji ACT
 • Sierpień 2016. Deepen your clinical practice with Relational Frame Theory. Fudan University, Szanghaj, Chiny.
 • Maj 2016. RFT w gabinecie psychoterapii. I Poznańska Konferencja ACT na Uniwersytecie SWPS
 • Marzec 2016.  Jak ewolucjonizm pozwala zrozumieć rolę psychoterapii? Wykład na SWPS w Poznaniu.
 • Październik 2015.  Daj się zaskoczyć. Jak wziąć swoje myśli i emocje w ciekawą podróż. Wystąpienie z okazji tygla emocjonalnego na SWPS w Poznaniu.
 • Lipiec 2015, Berlin. Światowa Konferencja ACBS, prowadzący sympozjum (symposium chair) ACT for physical health problems: Benefits for patients with headache, cancer and chronic health problems.
 • Maj 2015, Banja Luka, Bośnia. Evolutionary and Behavioral Principles of Human Flourishing. Wykład i warsztat dla studentów, psychologów i psychoterapeutów.
 • Czerwiec 2014, Banja Luka, Bośnia. What Works in Behavioral Therapies, wykład dla studentów, psychologów i psychoterapeutów
 • Czerwiec 2014, Banja Luka, Bośnia. Acceptance & Change According to Relationa Frame Theory, warsztat dla studentów, psychologów i psychoterapeutów.
 • Kwiecień 2014, Katowice. Więcej nie znaczy lepiej: przypadek terapii poznawczo-behawioralnej, wykład na Uniwersytecie Śląskim w ramach IV Festiwalu Psychoterapii „Czynniki leczące w psychoterapii”.
 • Kwiecień 2014, Katowice. Praca z wartościami w psychoterapii behawioralnej, warsztat w ramach powyższego festiwalu.
 • Marzec 2014, Warszawa. Elastyczność psychiczna a sprawa polska, wykład w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

 


 

Recenzowana publikacja.

 • Kleszcz B. (2010) Zachęta do teorii opanowywania trwogi. [W:] M. Śniarowska-Tlatlik (Red.) Psychologia bliżej bycia. Inspiracje Egzystencjalne, Kraków.

Kontakt

Skontaktuj się korzystając z poniższego formularza.

Można także zadzwonić (0048) 570 295 870.

[contact-form-7 id=”1254″ title=”Formularz 1″]