Zaznacz stronę

Cykl szkoleń ACT dla studentów (Poznań)

Prowadzi Bartosz Kleszcz

ACT to nowa w Polsce i popularna na świecie szkoła terapii należąca do tzw. 3. fali poznawczo-behawioralnej. Łączy naukowe podejście do problemu cierpienia ludzkiego oraz rozwoju osobistego z mindfulness i głębią wynikającą z pracy nad sensem życia, pomagając zarówno klientowi, jak i terapeucie przyjąć elastyczną postawę w obliczu własnych trudnych przeżyć i historii życia.

Podstawowym elementem pracy ACT jest kształcenie elastyczności psychicznej – zdolności do nawiązania i utrzymania pełnego kontaktu z chwilą obecną , niezależnie od tego, jakie myśli, emocje lub stany ciała wydarzałyby się w danym momencie, aby móc podejmować działania zgodne z własnym systemem wartości.

Kształcenie w sobie elastyczności psychicznej jest uniwersalną drogą do podwyższenia jakości życia i uporania się z problemami zarówno dla osób przechodzących przez trudny czas w życiu i szukających terapii, jak i dla chcących trenować swój umysł lub szukających profilaktyki i drogi w życiu. Wskazują na to liczne badania.

Terapia ACT

Badania naukowe nad psychoterapią ACT pokazują, że:

 • ACT jest skuteczną terapią w pracy m.in. z depresją, lękiem, uzależnieniami (narkotyki, alkohol, nikotyna), problemami somatycznymi (radzeniem sobie w obliczu raka, cukrzycy, epilepsji, przewlekłego bólu), utratą wagi, samokrytyką (np. A-Tjak et al. 2015; Hayes et al. 2013).
 • ACT nie tylko redukuje objawy, ale sprzyja rozwojowi osobistemu i podwyższeniu jakości życia (np. Bohlmeijer et al. 2015).
 • Poszczególne części składowe i techniki w ACT są aktywnymi elementami procesu zmiany (np. Levin et al. 2012).
 • Jest skuteczniejszy niż CBT (terapia poznawczo behawioralna; Ruiz 2012) lub tak samo skuteczny jak CBT (np. Öst 2014).
 • Osiąga pozytywne efekty w pracy z osobami, które dotychczas uczestniczyły w innej psychoterapii i nie odniosły z niej korzyści (Clarke et al. 2014; Gloster et al. 2015).
 • Skuteczny prowadzony zarówno w tradycyjny sposób, jak i przez internet (Lappalainen et al. 2014).

ACT jest terapią zatwierdzoną przez Amerykański Związek Psychoterapii (APA, dywizja 12) oraz SAMHSA w dziedzinie przewlekłego bólu, depresji, lęku, zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego i psychoz.

Trening ACT

Badania nad treningiem ACT pokazują, że:

 • ACT zapewnia wyższą wydajność pracy, lepsze samopoczucie w niej i zdrowie psychiczne (Bond, Bunce 2003; Bond, Flaxman 2006).
 • Zmniejsza przeżywany stres, zwiększa kontrolę nad własnym działaniem i kreatywność w radzeniu sobie z trudnościami (Bond, Flaxman, Bunce, 2008; Bond, Bunce 2000; Flaxman, Bond 2010).
 • Podwyższa wydajność sportowców aż do 37% (Gardner, Moore 2012).
 • Chroni przed wypaleniem zawodowym i emocjonalnym wycieńczeniem (Vilardaga et al. 2011; Biron, van Veldhoven 2012).

Szkolenia ACT dla studentów

Szkolenia łączą teorię z doświadczalnymi ćwiczeniami oraz praktyką – student będzie mieć okazję poznać i przeżyć na sobie 6 procesów ACT, a także przećwiczyć podstawowe interwencje. Uczestnicy otrzymają także materiały do pracy – kwestionariusze i formularze użyteczne podczas terapii.

 • 21 listopada, 11:00-14:00. Otwartość na doświadczenia i wewnętrzna walka – już był.
 • 12 grudnia, 11:00-14:00. Kontakt z tu i teraz, na zewnątrz i do wewnątrz, zmysłami i werbalnie – już był.
 • 9 stycznia, 11:00-14:00. Fuzja z myślami i wolność wobec własnego umysłu.
 • 13 lutego, 11:00-14:00. Nowa perspektywa na siebie – procesy związane z Ja
 • 13 marca, 14:00-17:00. Wartości i sens życia
 • 24 kwietnia, 14:00-17:00. Zaangażowane działanie – od idei do realizacji

Cena za 1 warsztat: 100 zł, 8 miejsc. Zgłoszenia najpóźniej na tydzień przed pod telefonem Centrum Słowo (515-049-120).

Miejsce: Poznań, Centrum Słowo, ul. Poznańska 49.

PROMOCJA. Za udział w pełnym cyklu (6 warsztatów) otrzymasz ponad godzinę dodatkowych nagrań przykładowych terapii wraz ze szczegółowymi objaśnieniami, które pozwolą lepiej zrozumieć ci interwencje i ćwiczyć je na własną rękę.

Prowadzący: mgr Bartosz Kleszcz

Zadaj pytanie

[contact-form-7 id=”1254″ title=”Formularz 1″]