Zaznacz stronę
Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

 

Zapomnij o postanowieniach noworocznych, noworoczne pytania są zdrowszą alternatywą

Jeśli mniej niż 10% osób dotrzymuje swych noworocznych postanowień, po co w ogóle je formułować? Zbyt często produkujemy w głowie lub na papierze długie listy rzeczy, w których chcielibyśmy być „lepsi”. Wliczają się doń zmiany nawyków żywieniowych i związanych z ruchem, utrata wagi lub przytycie, zmniejszenie lub rezygnacja ze szkodliwego nawyku, jak spożywania alkoholu, kofeiny czy nikotyny. W dużym stopniu motywuje nas do tego to, jak inni nas będą widzieć, postrzegać i ostatecznie oceniać – przynajmniej na krótką metę.

Jeden problem: próba sprostania czyimś (lub każdego) oczekiwaniom na twój temat rzadko kiedy, jeśli w ogóle, będzie dla ciebie wystarczająco motywująca, aby utrzymać znaczne zmiany na dłuższą metę.

Co jeśli istnieje alternatywa wobec bezmyślnego recytowania rok w rok przez ostatnie dziesięć lat tej samej listy rzeczy do zrobienia? Możemy na chwilę wcisnąć pauzę i spytać siebie o kilka rzeczy, które mają szansę nas zainspirować w kierunku takiego życia, jakie naprawdę chcemy realizować, zamiast stawania się kimś, kim myślimy, że powinniśmy być.

1. Co pięknego wydarzyło się w twoim życiu w 2015? Postaraj się, najlepiej jak potrafisz, nawiązać kontakt z jednym takim momentem za pośrednictwem swych pięciu zmysłów. Co takiego widziałeś, słyszałaś, smakowałeś czy czułaś podczas tej pięknej chwili?

Nie musi to być nic nadzwyczajnego. Chwila ta może być czymś tak prostym jak otrzymanie smsa od kogoś, kogo kochasz, lub zobaczenie się ze znajomym na kawie. Kiedy patrzę na własne doświadczenia w tej kwestii, to zauważam, że te piękne chwile rzadko kiedy kosztują wiele, a mimo tego dają nam tak wiele. Ów piękny moment z pewnością wskaże nam, w co warto inwestować swój czas i siły w 2016.

2. Jaka jest jedna rzecz na twej liście rzeczy do zrobienia, którą chciałbyś lub chciałabyś zrobić w 2016? Często traktujemy życie, jakby było nieskończonym rogiem obfitości, zawsze pełnym i dostępnym. Jak wiele razy odkładałeś lub odkładałaś ważne cele życiowe na później? Często kończy się to tak, że odkłada się je na nigdy, nawet jeśli wiemy, że zrobienie ich sprowadziłoby nam radość i spełnienie.

Jaką różnicę uczyniłoby to w twym życiu, gdybyś się zaangażował lub zaangażowała w jedną rzecz z tej listy? Jeśli po spokojnym rozważeniu pozostanie to czymś, co chcesz zrobić, to pomyśl, jakie małe kroki możesz podjąć, aby marzenie stało się prawdą.

3. Co w 2015 najbardziej wysysało z ciebie życie? Wszyscy mamy kontakt z takimi wysysaczami. Mogą być to ludzie, związki lub działania, które zabierają nam z życia więcej niż dają. Wyłącz autopilota i spytaj się, czy te wysysacze są warte poświęconego czasu, energii i innych środków. Większość z nas łatwo dojdzie do wniosku, że nie warto dalej iść w tym kierunku. Zwłaszcza jeśli nasz bak jest już prawie pusty i jedziemy na oparach, być może to dobry czas na zmiany w tej sferze.

4. Gdyby za rok spojrzeć wstecz, to co byś chciał(a) zobaczyć, że robiłeś lub robiłaś częściej? Kiedy stawiamy sobie cele lub planujemy, skupiamy się często na takich rzeczach jak bycie szczęśliwszym, spokojniejszą, chudszym lub zdrowszą. Niestety rzeczy te są dość abstrakcyjne. Korzystne jest postarać się o coś bardziej namacalnego, przykładowo skupiając się na tym, co byś robił lub robiła inaczej w swoim życiu w perspektywie roku. Daje nam to coś jasnego i konkretnego, wokół czego można wprowadzać kolejne zmiany.

5. Jakie są prawdopodobne przeszkody i blokady, które pojawią się po drodze? Większość (jeśli nie każdy) z czytających zna smak tego, jak to jest postarać się i mimo tego ponieść porażkę. To bardzo ważne, aby uznać obecność myśli, które łapią nas na przynętę, takich jak „jaki jest tego sens?” lub „to oczywiście doskonałe dla innych, ale mi się nie uda”.

Niesamowicie przydatne w obecności takich myśli może być postawienie przed nimi frazy „Mam myśl…” Przykładowo, powiedzieć na głos lub w głowie „Mam myśl jaki jest tego sens?”, a następnie nawiązać znów kontakt z tym, co jest dla ciebie ważne. Czucie niechcianych emocji, kiedy wychodzimy poza sferę komfortu, jest nieuniknione.

Oryginalna autorka, Aisling Curtin, pracuje jako counselling psychologist. Poprowadzi otwarty dla każdego warsztat pod tytułem Living Life with Minimal Regrets we wtorek 5 stycznia od 18:00 do 19:30 w Psychological Society of Ireland Headquarters, Dublin 2.

Opłata za warsztat jest uzależniona od woli własnej. Odwiedź actnowireland.com lub zadzwoń 01-4433307.