Zaznacz stronę
Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Czy są w twoim otoczeniu ludzie, którzy ciągle cię krytykują, mówią ci, że nie masz prawa czegoś zrobić, sprawiają, że czujesz się ze sobą źle, a nawet na ciebie krzyczą?

Oto przykład toksycznego człowieka.

Radzenie sobie z nimi nigdy nie jest proste, a czasem bywa to tak trudne, że warto rozważyć przyjrzenie się kilku przydatnym strategiom.

Przypomniał mi o tym problemie czytelnik, który spytał się ostatnio „Co jeśli toksyczni ludzie są częścią mojej rodziny? Jak sprawić, aby zmienili swoje podejście? Co jeśli nie znajdę w sobie odwagi, aby stawić temu czoła?”

Muszę przyznać, że nie są to proste pytania. Sam korzystałem z kilku dróg i chętnie podzielę się tym, co już wypróbowałem.

Ćwicz troskę o siebie, kiedy czujesz się źle. Odkąd doświadczyłem, jak przydatna to postawa, odtąd stało się to moim pierwszym krokiem w takich sprawach. Rozważ coś takiego: jeśli czujesz się źle z powodu czyjegoś działania, możesz zakomunikować to przez swoje czyny i słowa złość i irytację, co czyni tę osobę tylko bardziej toksyczną na dłuższą metę. Te złe uczucia nie są tylko paskudne dla ciebie samego lub samej, ale też dla toku samej sprawy. Zatem kiedy zauważysz, że czyjeś działanie krzywdzi cię, spróbuj zwrócić się do środka i zauważ swe uczucia, zamiast od nich uciekać. Jakie to uczucie mieć je w swoim ciele? Po minucie spróbuj otoczyć je uczuciem miłości. Możesz życzyć sobie szczęścia lub końca cierpienia, radości lub pokoju. To nie uleczy magicznie bólu, ale jest dobrym miejscem startu.

Porozmawiaj z innymi. Odkryłem, że kiedy odczuwam psychiczny ból, często chcę też go skryć przed innymi, ale kiedy podzielę się tym z kimś, ostatecznie jest mi lżej. Uczyń krok wiary i porozmawiaj z kimś o tym. Podziel się emocjami, poproś, aby posłuchali, może nawet dali jakąś radę. Sama rada nie jest tutaj najważniejsza – to kontakt i bycie wysłuchanym lub wysłuchaną.

Praktykuj empatię i troskę. Spróbuj praktykować empatię wobec osoby, która cię frustruje. W głębi serca życz jej szczęścia. Dostrzeż, że ona także przechodzą przez trudności, tak jak ty, i to jest źródłem ich krzywdzącego zachowania. Życz im końca ich cierpienia. Życz im życia pełnego szczęścia

Porozmawiaj z toksyczną osobą. Jak tylko zaczniesz czuć więcej empatii wobec drugiej osoby, porozmawiaj z nią. Tak, być może nie będą zachowywać się troskliwie i pokojowo w stosunku do ciebie, ale to ty możesz być tą lepszą osobą. Możesz dostrzec, że w jakiś sposób cierpią i że działają w nieodpowiedni sposób z racji tego cierpienia. Spróbuj nawiązać z nimi kontakt, podzielić się tym, że jest ci trudno, poprosić o ich wsparcie. To nie zawsze może obrócić się na dobre, ale jeśli uczynisz to w imię rozwoju kontaktu i więzi, może otworzą się na dialog.

Modeluj zachowanie, jakie chcesz widzieć. Często wściekam się, że inni wściekają się na mnie, a wówczas czynię to samo, co oni, zachowując się podle wobec nich, ponieważ oni zachowali się podle. Nawet jeśli czuję, że to ich wina, moje zachowanie tylko zwiększa nasilenie tego problemu. W związku z tym próbuję pokazać, jak poradzić sobie z frustracją, okazać troskę i pozytywny sposób radzenia sobie z tematem. A to z kolei może mieć świetne skutki, nawet jeśli nie będą natychmiastowe.

Znajdź bardziej pozytywnych przyjaciół. Jeśli nic z powyższych rzeczy nie działa, pomocne może być znalezienie lub poznanie innych ludzi, bardziej dopasowanych do ciebie i twojego sposobu życia. Kreatywnych, przedsiębiorczych, umiejących samemu o siebie zadbać, podekscytowanych światem, pozytywnych, zdrowych, szczęśliwych czy jakich szukasz. Znajdź ich podczas biegania, zajęć jogi, w klubie przemawiania czy na wolontariacie. Znajdź ich online. Wyciągnij rękę w kierunku świata, rozwiń swe znajomości. Postaw komuś herbatę czy kawę i rozpocznij znajomość. Osoba po osobie,  pielęgnuj te relacje, które mają pozytywny wpływ na twoje życie, a ty bądź też pozytywną jakością w ich życiu. Robiłem to już nie raz i uczyniło to wielką różnicę

Odetnij się. To ciężka sprawa, ale kiedy członkowie rodziny nie wspierają mnie, jeśli są cały czas krytyczni lub wściekli… a nic z powyższych nie działa… Po prostu przestanę się z nimi widywać. Zajmę się swoimi sprawami. Zobaczę się z innymi znajomymi. To trudniejsza rzecz do zrobienia, oczywiście, kiedy żyją z tobą, ale nawet wtedy możesz iść pobiegać, wybrać się w góry i zobaczyć naturę, medytować, tworzyć. Nie pozwól, aby myślenie o toksycznych ludziach było twoim głównym daniem każdego dnia – skieruj swój umysł w bardziej pokojowe, kreatywne, pozytywne miejsca.