Bezwarunkowa akceptacja siebie

Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Wielu z nas jest zaznajomionych już z ideą bezwarunkowej miłości wobec partnerów, dzieci i rodziców – i możemy nawet próbować wprowadzać ideę bezwarunkowej miłości w życie, raz lepiej, raz gorzej.

Ale czy próbujemy kochać siebie samych bez żadnych warunków?

Zastanów się, czy robisz którekolwiek z wymienionych rzeczy (ja na pewno):

Działania wielu z nas podszywa uczucie nie bycia wystarczająco adekwatnym, dobrą, ochota na bycie kimś lepszym, w lepszym stanie, robiącego rzeczy lepiej. To nie jest coś, o czym wiele myślimy, ale działa to gdzieś tam w tle.

Co jeśli przyjęlibyśmy nastawienie bezwarunkowej akceptacji tego, kim jesteśmy? Co jeśli przyjrzelibyśmy się dobrze sobie, swemu ciału, myślom, uczuciom i działaniom i powiedzielibyśmy „Jesteś doskonale ok. Jesteś doskonale dobry lub dobra.”?

Czy byłoby to dla ciebie zupełnie nowe doświadczenie? Czy byłbyś lub byłabyś w stanie zaakceptować każdą jedną rzecz na swój temat, tak jak w tej chwili jesteś, bez postawy, aby to zmieniać?

Wiem, że wielu ludzi od razu powie: „Ale co złego w chęci poprawy, w widzeniu rzeczy niekompletnymi i potrzebującymi podrasowania? Czy czucie się źle ze sobą nie motywuje nas do zmian?”

Tak, może być to motywatorem. Ale czucie się źle ze sobą może być też przeszkodą: osoby oceniające się jako grube, na przykład, mają też większą tendencję do złej diety, rezygnację z ćwiczeń, ponieważ nauczyli się widzieć sobie jako otyłych. Częściej będą czuć się ze sobą źle i pocieszać się jedzeniem, alkoholem, papierosami, telewizją i nadużywaniem internetu.

Co jeśli zamiast tego okazałbyś lub okazałabyś sobie, tłustemu ciału i wszystkiemu w tobie miłość? Co jeśli kochałbyś lub kochałabyś siebie razem z lenistwem? Co jeśli wraz ze wszystkim, co obrzydliwe i niekompetentne i niemiłe, okazywałbyś lub okazywałabyś też miłość pięknu, życzliwości i sprytowi?

Osoba okazująca sobie miłość ma większą szansę na podjęcie działań pełnych miłości. Uważna joga, pójście po pracy na spacer z kimś bliskim, zjedzenie czegoś zdrowego i pysznego jak fasolki, warzywa, orzechy, jagody, mango czy awokado, medytowanie, napicie się zielonej herbaty… To przykłady kochających działań.

Akceptacja nie jest stagnacją – zmienisz się niezależnie od tego, czy tego chcesz, czy nie. Nie jesteś w stanie uniknąć zmiany. Pytanie brzmi, czy zmiana będzie pochodzić z miejsca pełnego akceptacji i miłości, czy pełnego nienawiści do siebie i rozczarowania. Oddaję mój głos na bezwarunkową miłość.9 odpowiedzi na “Bezwarunkowa akceptacja siebie”

 1. Agnieszka pisze:

  Ciekawy artykuł, w którym widzę wiele prawdziwych spostrzeżeń. Tylko mnie zawsze zastanawia jak to zrobić, żeby siebie całkowicie zaakceptować?

  • Dobrym punktem wyjścia jest zastanowienie się, w jaki sposób (przez jakie działania) wysyłamy sobie sygnał braku akceptacji. Mając to określone można się zastanowić, jakie działania można podjąć, które wyrażałyby coś alternatywnego – miłość i wyrozumiałość wobec siebie.

 2. hAnna pisze:

  Chyba brak akceptacji siebie jest jakąś startegią na przetrwanie .Utwierdza nas w egzystencji.Wchodzi się w to nie wiadomo kiedy i potem juz leci po całości. Zmiana podejścia do siebie – to zmiana całego świata. Fantastyczny artykuł!
  Moim zdaniem ,aby „to zrobić” nalezy czytac ten artykuł codziennie przez tydzień z samego rana.
  Ale ja -jeszcze tą praktykę -mam przed sobą.
  pozdrawiam z nowego świata kochając od tej chwili i siebie

 3. Urbanizator pisze:

  Słowo na niedzielę. „Bezwarunkowa akceptacja siebie skutkuje zanikiem odruchu wymachiwania krucyfiksem (czy innym totemem) niczym kijem bejsbolowym…..”

 4. Ania pisze:

  kochać siebie bezwarunkowo, to co innego niż akceptować bezwarunkowo. Bo miłość nie powinna być warunkowa, ale można kochać nie akceptując swoich słabości, pracując nad doskonaleniem siebie. Nie odbierając sobie jednocześnie pozytywnych uczuć względem siebie

 5. Ania pisze:

  Wybieram szczescie :)

 6. Maja pisze:

  Akceptacja siebie to jakaś herezja, gdyż akceptując siebie jakim się (tj, ze swymi wadami)jest to brak ambicji by się doskonalić na przestrzeni całego życia.
  Nawet wady swego ciała np. otyłość, człowiek w większości przypadków przy wielkim samozaparciu może zminimalizować, a co dopiero z wadami ducha.

 7. IZ pisze:

  Wręcz przeciwnie, dopiero wtedy rozwijając się robisz to ze względu na własne dobrze pojęte dobro…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Czym jest ACT | Terapia ACT | Superwizja ACT |

newsletter | fb

Powrót