Zaznacz stronę
Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Nasze życie nie staje się skomplikowane w mgnieniu oka, ale stopniowo.

Komplikacje zbierają się wokół nas, jeden drobny krok po drugim.

Dziś zamówię coś przez internet, jutro ktoś daje mi coś w prezencie, potem dostaję coś za darmo, a następnie dochodzę do wniosku, że przydadzą mi się nowe narzędzia. Jedna rzecz po drugiej, bałagan nawarstwia się, ponieważ nie wyrzucam w jednakowym tempie rzeczy niepotrzebnych.

Dziś zgodzę się na czyjąś mailową prośbę, jutro powiem „tak” zaproszeniu na imprezę, następnie ktoś mnie wyciągnie na wypad na kawkę, potem zdecyduję się wziąć udział w jakimś projekcie. Jedno „tak” po drugim i wkrótce moje życie wypełnia się i nie mam pojęcia nawet, jak to się stało, że jestem tak zajęty.

Przeglądam stronę z wiadomościami, następnie media społecznościowe, następnie maile, potem czytam ciekawy artykuł, potem nagranie online, bo ktoś mi je wysłał… i niedługo potem dzień minął, nie zrobiłem zbyt wiele, a moje życie jest trawione malutki gryz po gryzie.

Jak chronić się przed tym narastaniem wypełniaczy, stopniowym komplikowaniem?

Zamiast myśleć „Jak mogę pozbyć się tego zagmatwania?” spytajmy się raczej „Co jeśli bym zaczął od pustego pojemnika?”

Co byś zrobił lub zrobiła, gdyby twoje życie było pustym pojemnikiem?

Gdyby miało ograniczoną pojemność, co byś włożył lub włożyła do środka?

W moim wypadku, włożyłbym doń trochę czasu na zabawę i czytanie z dziećmi, wspólną kawę i ćwiczenia z żoną, długie przechadzki i rozmowy z dobrymi znajomymi i bliskimi członkami rodziny, pracę mającą znaczenie dla mnie i dla innych, ciągłą naukę oraz czas spędzony samotnie, poświęcony medytacji, przemyśleniom i dobrej książce.

Oto rzeczy, które wsadziłbym do pustego pojemnika – właśnie z nimi czuję się dobrze. Co byś ty wybrał lub wybrała?

Jak tylko uda ci się to określić, będziesz wiedzieć, co należy do ciebie. Odtąd musisz już tylko – z tej perspektywy – patrzeć regularnie na rzeczy, czynności, prośby i zadania, pytając siebie „Czy to jedna z rzeczy wewnątrz mojego pojemnika?”