Zaznacz stronę
Przetłumaczyła Patrycja Kwiatkowska

Trwa konkurs na napisanie artykułu z okazji dwóch lat Zacznij Żyć Tu i Teraz, do wygrania książki! Dowiedz się więcej tutaj.

Wszyscy pragniemy go mieć. Niewielu go osiąga, a jeśli już nam się to udaje, zwykle nie trwa długo. Myślę, że powodem tego może być to w jaki sposób myślimy o „spokoju umysłu”. Na pewno nie jest to coś, co możemy stale w sobie mieć, ale zdecydowanie możemy go w sobie pielęgnować i pozwalać mu rosnąć.

W jaki sposób? Oto kilka kroków:

1) Zarezerwuj sobie trochę czasu na to, by po prostu usiąść, bez jakichkolwiek rozpraszaczy, bez głowy pełnej rzeczy do zrobienia lub miejsc do odwiedzenia. Żadnej wielozadaniowości.

2) Wykorzystaj ten czas dla siebie i zaciekaw się swoim umysłem. Doświadcz go takim, jaki jest w tej chwili. Spójrz na swoje życiowe doświadczenia i dostrzeż pasaż impulsów biegnących między twoją głową a sercem. Nie masz w tej chwili nic do zrobienia, nie musisz niczego osiągać. Praktykuj bycie tu i teraz, właśnie takim, jakim lub jaką jesteś.

3) Zauważ nagłą chęć zmiany tej sytuacji, w której się umieszczasz, potrzebę wycofania się z niej. Jest ona jak czerwona flaga, wymachiwana przez przeszłość, której stare przyzwyczajenia starają zmienić twoje ciało i umysł. Zwyczaje te są paliwem twojej codziennej walki, więc jeśli nauczysz się postrzegać je jako myśli i chwilowe pragnienia, jako cienie tej przeszłości – „och, oto moje wspomnienie; a to myśl, która…” – przerywasz działanie starego oprogramowania i je rozbrajasz.

4) Jeśli uznasz to za pomocne, możesz brać oddech za każdym razem, gdy wzbiera się w tobie ciekawość i ochota na obserwowanie swojego umysłu, pozostając w zupełnym spokoju. Robiąc to, z każdym wdechem i wydechem, możesz wyciszać się jeszcze bardziej.

Kontynuuj te ćwiczenie tak długo, jak długo będziesz miał(a) na to ochotę i zakończ je życzeniem, by być obecnym wraz z twoim ciałem i umysłem, w każdej chwili, nie przeciwstawiając się i nie opierając się im, teraz i wciąż. Robiąc to, praktykujesz bycie spokojnym i dobrym dla siebie. Z biegiem czasu, umiejętność ta stanie się bardziej nawykowa, automatyczna – będzie czymś, czego będziesz mógł lub mogła użyć w każdej sytuacji.

Zapamiętaj, że nie można mieć spokoju umysłu – to wybór, by opuścić gardę i przestać walczyć z codziennymi doświadczeniami. W ten sposób możesz osiągnąć obecność i jasność w tym, co chciał(a)byś robić, kim chciał(a)byś się stać, jakie chciał(a)byś mieć życie.

Ćwicz spokój umysłu i zobacz, co stanie się za jakiś czas. Spraw by było to twoi świadomym wyborem.