Zaznacz stronę
Przetłumaczył Krzysztof Kryca

Zazdrość może być źródłem informacji o jakości twojej relacji do siebie.

Uczucie zazdrości bywa czasami tak destrukcyjne, że kuriozalnym może wydawać się pomysł, aby uczyć się od niego czegokolwiek. Strach, niepokój i złość w związku z możliwą stratą, którą wzbudza zazdrość, może być porównywana do tak niekorzystnego doświadczenia, jak utrata sensu życia, a jej najgorszy przejaw jest jak tortura: to strach przez nieznanym.

Weźmy na przykład Joannę – zawsze się jeży w dwóch wypadkach: kiedy jej partner komentuje urodę innej kobiety oraz kiedy wybiera się na lunch z biznesową wspólniczką. Bardzo trudno było jej pogodzić się z tym, że zawsze jest wobec niej wierny i lojalny, nie mówiąc już o zdaniu sobie sprawy, że nieświadomie poszukiwała dowodów jego niewierności, tylko po to, aby potwierdzić swój strach.

Zazdrość w wyniku cudzych działań

Po pierwsze, mężczyzna lub kobieta w sytuacji Joanny powinni sobie uświadomić, że zazdrość nie zawsze dotyczy tylko nas. Jest wielce prawdopodobne, że cechy charakteru naszego partnera mogą prowokować go do wzbudzania w nas zazdrości, a robiąc to broni w ten sposób swojego przywiązania do ciebie. Takie zachowania są czymś typowym u niektórych ludzi. Takie osoby żyją w nieustannym strachu przed byciem porzuconym i dlatego wzbudzają specjalnie zazdrosne reakcje w partnerze, a następnie obwiniają go o bycie zazdrosnym. W takiej sytuacji troska Joanny o własne bezpieczeństwo jest na tyle intensywna, że nawet nie jest w stanie zauważyć, jak silnie TO JEJ PARTNER jest przerażony perspektywą jej odejścia.

Istnieją też inne odmiany zazdrości, która nie dotyczą ciebie, tylko właśnie partnera, w różny sposób próbującego ją wzbudzić w tobie. Twój partner lub partnerka może być zazdrosny o swojego/swoją ex, ale w zamian wzbudza zazdrość w swoim obecnym partnerze. Zazdrość ma tendencję do powodowania silnej niechęci albo złości wobec jej obiektu. Wiele osób korzysta z następującego schematu: wzbudzają zazdrość w swoim obecnym partnerze, choć tak naprawdę doprowadza ich do szału zachowanie ich ex-partnera, a co najlepsze w stosunku do swojego byłego pozostają w jak najlepszym kontakcie.

Wracając jednak do Joanny – jej zazdrość nie była ograniczona tylko do jej partnera. Czuje się zazdrosna, kiedy jej przyjaciółka opowiada o dzieleniu doświadczeń z ich wspólnym przyjacielem. Może bowiem być tak, że przyjaciele, których wybiera Joanna, nieszczęśliwie przypominają zaburzenia osobowości podobne do jej partnera. Przypuśćmy jednak, że nie o to chodzi. Przyjmijmy bowiem, że Joanna jest podatna na zazdrosne reakcje ilekroć ludzie w jej życiu wyrażają bliskość wobec kogokolwiek innego…

Zazdrość w tobie

Zazdrość, kiedy przynależy do ciebie, może być zagrożeniem dla twoich relacji z innymi ludźmi. Wyraża się wówczas w lęku i strachu, że oto ktoś może zająć i ostatecznie zajmie twoje miejsce. Z punktu widzenia ewolucji, ochrona twojego przywiązania do partnera może przynieść ogromne korzyści i dlatego zazdrość oraz reakcje na nią pełnią rolę ochrony własnych interesów w związku. Rywala w czasach prehistorycznych mógł napotkać straszny los. Ale we współczesnym społeczeństwie u większości z nas zazdrość powoduje istny karnawał zazdrości, a wraz z nim czujemy się słabi, zagrożeni, niepewni, poniżeni, ubodzy, a nasze poczucie wartości skrajnie dołuje. Osoba zazdrosna jest często zarażona niepewnością i raczej czuje się samotna, jakkolwiek potrafi czasami być agresywna i napastliwa. Niezależnie w jakim przypadku i w jakiej sytuacji, zazdrosny człowiek może nauczyć się kilku ważnych rzeczy.

Zazdrość wyzwala negatywną, samozachowawczą reakcję, ale może też nieść ze sobą informację zwrotną. Zatem jeśli czujesz zazdrość, to masz szansę nauczyć się czegoś zadając sobie kilka pytań:

  • Czy dostrzegasz, że brakuje ci jakiejś cechy, którą chciałbyś posiadać?
  • Czy doświadczasz zazdrości być może dlatego, że w chwili obecnej chcesz czegoś więcej od swojej relacji, czego nie jesteś w stanie jednak uzyskać, niezależnie czy jest to współczucie, pobudzenie intelektualne albo bliskość?
  • Co myślisz o sobie i kim chcesz być?
  • Jakie doświadczenie straty i odrzucenia w twoim życiu doprowadziło do strachu, że ta sytuacja może się powtórzyć?

Bycie blisko z innymi ludźmi może wyzwalać emocję zazdrości, zwłaszcza jeśli nie widzisz wartości swojej osoby, albo w dzieciństwie doświadczyłaś/eś straty czy opuszczenia. Dobrze jest nauczyć się rozpoznawać swoje emocje i uświadomić sobie, że nasze uczucia bardziej wpływają na nas samych niż na innych ludzi.