Zaznacz stronę
Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Wielu ludzi robi zbyt wiele, ponieważ martwią się, że przeoczą coś ważnego. Chcą zrobić wszystko, co tylko się da, dmuchając na zimne, by nie stracić czegoś istotnego.

To podejście spod znaku śrutówki. Taka broń wystrzeliwuje śrut, który podczas opuszczania lufy rozwarstwia się na kilka części – większość z nich chybi, ale to ok, ponieważ muszą trafić tylko niektóre. Może się to sprawdzać na polowaniu, ale w życiu polecam podejście snajperskie.

Karabin snajperski wystrzeliwuje skupiony na jednym celu pocisk, z wiele silniejszą mocą. Celujesz w jedno konkretne miejsce i nie tracisz aż tyle energii.

Znajomy jadący pod namioty wziął ze sobą całą ciężarówkę sprzętu i zapasów, ponieważ nie miał pojęcia, czego będzie potrzebował. Inny bardziej doświadczony potrzebował tylko 5kg plecaka, ponieważ jego wiedza pozwalała mu określić, co było konieczne, a co nieistotne. Był w stanie sprawić, że kilka rzeczy miało większą wartość niż cała przyczepa, ponieważ wiedział, jak celować w to, co ważne.

Kolejny znajomy wydający swój pierwszy produkt online spędził miesiące na tworzeniu różnych dodatków, bardzo długiej listy sprzedaży, ogromnie zróżnicowanego produktu, promocji i innych podobnych rzeczy. Nie był pewien, co będzie ważne, więc zrobił wszystko, co możliwe, ponieważ bał się, że wszystko się rozsypie, jeśli przeoczy coś znaczącego. Kiedy ja wydaję produkt, staram się o prostotę, ale jednocześnie o to, by ta jak najmniejsza porcja przełożyła się na coś bardzo wartościowego. Podczas samego wydania staram się robić jak najmniej, ponieważ nauczyłem się, że nie jest to tak istotne jak tworzenie świetnego produktu i posiadanie bazy ludzi, którzy ci ufają. Robię mniej, ale wiem, co ma znaczenie, więc skupiam się na tym.

Strach przed przeoczeniem czegoś ważnego sprawia, że podchodzimy do różnych kwestii jak śrutówka, poświęcając zbyt wiele energii. Większość z naszego wkładu chybi celu, ale pocieszamy się, że coś jednak trafi. Problem w tym taki, że nie wiemy, jaki jest cel, a ciągłe korzystanie ze śrutowego podejścia oznacza, że nigdy nie staniemy się dobrzy w celowaniu.

Podejście snajperskie oznacza, że musisz najpierw określić, co jest ważne. W miarę praktyki sprawi to, że staniesz się lepszym lub lepszą w trafianiu do celu, oddzielając to, co potrzebne, od tego co wydaje się być potrzebne.

Oto właśnie minimalizm.