Zaznacz stronę
Przetłumaczyła Katarzyna Malara

Ludzie stali się narzędziami swoich narzędzi. ~Henry David Thoreau

Wielu z was widziało reklamę nowego iPhone’a, i tak, zgadza się, wygląda doskonale.

Nie śpiesz się by go zamówić. Dlaczego? Ponieważ go nie potrzebujesz.

Prawda, jest elegancki i seksowny oraz pełen świetnych funkcji, takich jak rewelacyjny aparat, asystent personalny, lepszy wyświetlacz itp. Nie potrzebujesz go jednak dzisiaj bardziej niż wczoraj ani siedem lat temu.

Wczoraj, bez nowego iPhone’a, twoje życie było dobre. Niektórzy z was byli szczęśliwi i zadowoleni, byli w stanie wykonywać swoje zadania i zajmować się życiem bez nowego telefonu.

Dziś Apple zapowiada swój nowy produkt, a prasa i techblogerzy mdleją. Wszyscy musimy posiadać najnowszy sprzęt, albo nie będziemy już modni, ani przynależeć do tłumu.

I jeszcze jedno – czy jest mi to naprawdę niezbędne? Marzyłem o iPhonie prawie pięć lat, ale nie kupiłem go, ponieważ wiem, że go nie potrzebuję. Czy sprawi on, że moje życie będzie trochę fajniejsze? Oczywiście, prawdopodobnie tak, ale to samo sprawi spacer z moimi dziećmi w parku, albo wędrówka z przyjaciółmi lub darmowa książka wypożyczona w bibliotece. Nie potrzebuję wydawać kilkaset złotych plus tysiące na dwuletniej umowie, żeby uczynić moje życie fajniejszym.

Siedem lat temu iPhone nie istniał. Nie istniała też potrzeba posiadania go. Byłeś lub byłaś w stanie bardzo dobrze żyć bez niego. A teraz, gdy on istnieje, wszystko to dalej jest prawdą.

To marketing Apple’a tak na nas działa, a my dajemy się na niego nabrać.

To samo odnosi się oczywiście do wszystkich innych technologii i eleganckich produktów konsumpcyjnych. Tylko Apple jest w tym lepszy od większości z nich.

Nie poddawaj się. Walcz z marketingiem dostrzegając i odrzucając zachcianki, które marketing w nas kreuje. Osiągaj zadowolenie bez produktów. Jesteś w stanie to zrobić i bez nich.