Jak wykrywać manipulantów i sobie z nimi radzić

Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Są ludzie, których największym talentem jest kręcić kołami manipulacji. To ich druga natura i bez nich zwyczajnie nie wiedzą, jak funkcjonować. ― C. JoyBell C.

Manipulację psychiczną można zrozumieć jako wywieranie wpływu na kimś poprzez zaburzanie czyjegoś punktu widzenia i emocjonalne eksploatowanie. Celem tego jest przejęcie kontroli, władzy, jakiegoś zysku oraz osiągnięcie uprzywilejowanej pozycji kosztem ofiary.

Ważnym jest, aby rozróżnić zdrowy społeczny wpływ od manipulacji psychicznej. Zdrowy wpływ społeczny dzieje się między większością ludzi, będąc częścią dwukierunkowego procesu dawania i brania, jakie zachodzi w sensownych relacjach. W ramach manipulacji psychicznej jedna osoba jest wykorzystywana na rzecz korzyści drugiej. Manipulator celowo kreuje nierówność między sobą i ofiarą, eksploatując ją, by osiągnąć coś na swój użytek.

Większość manipulatorów odznacza się czterema cechami:

 1. Wiedzą, jak wykrywać twoje słabości.
 2. Jak tylko je znajdą, wykorzystują je przeciwko tobie.
 3. Dzięki swym sprytnym machinacjom, przekonują cię, abyś na jego lub jej korzyść zrezygnował(a) z części siebie lub czegoś należącego do ciebie.
 4. Czy to w pracy, między ludźmi czy w domu, jak tylko manipulator uzyska przewagę, będzie z wysokim prawdopodobieństwem powtarzał punkty 1 do 3, aż nie powstrzymasz tego procesu.

Powody chronicznej manipulacji są złożone i głębokie. Niezależnie jakie powody stoją za daną manipulującą osobą, nikomu nie jest łatwo żyć jako ofiara. Jak radzić sobie w tych sytuacjach? Oto siedem kluczowych postaw w radzeniu sobie z tym. Nie wszystkie rady poniżej mogą znajdować odniesienie do twej konkretnej sytuacji. Zwyczajnie korzystaj z tego, co działa, odkładając resztę na bok.

Znaj swoje podstawowe ludzkie prawa

Najważniejszą sprawą, o której nie należy zapominać, kiedy radzisz sobie z manipulatorem, to znać swoje prawa i dostrzegać, kiedy są naruszane.

Tak długo, jak nie krzywdzisz innych, masz prawo walczyć o swoje i bronić przynależnych ci praw. Z drugiej strony, jeśli krzywdzisz innych, ulegają one zaprzepaszczeniu.

Oto te podstawowe prawa:

Owe fundamentalne prawa określają twoje granice.

Oczywiście społeczeństwo jest pełne ludzi, którzy nie szanują tych praw. Zwłaszcza przewlekli manipulatorzy chcą cię ich pozbawić, aby mogli przejąć nad tobą kontrolę i czerpać z tego korzyści. Jednakże jest jedna rzecz, która stoi po twojej stronie – masz moc i autorytet moralny, aby jasno określić, że to ty – nie manipulator – ma władzę na twoim życiem. Pomogą ci w tym zdolności komunikacyjne i strategie działania opisane niżej.

Utrzymuj dystans

Jednym z użytecznych sposobów wykrywania manipulacji jest sprawdzenie, czy osoba ta zachowuje się tak samo w różnych sytuacjach wobec różnych osób. Wprawdzie każdy z nas do pewnego stopnia różni się tutaj, ale niektórzy manipulatorzy zwyczajowo zasiedlają ekstrema, będąc bardzo miłym lub miłą dla jednych i totalnie bez serca dla innych, w jednej chwili w 100% zagubiony czy nieporadna, a w drugiej tratujący jak buldożer. Jeśli regularnie zauważasz coś takiego u kogoś, utrzymuj zdrowy dystans i nie wchodź w relacje z tą osobą, chyba że naprawdę musisz. Jak wspomniano wyżej, powody stojące za przewlekłym manipulowaniem są złożone, a twoją pracą nie jest zmieniać ich czy ratować. Utrzymaj zdrowy dystans.

Unikaj odnoszenia rzeczy do siebie i obwiniania się

Jako że programem wyborczym manipulanta jest wypatrywać słabości i pasożytować na nich, zrozumiałe jest, że możesz czuć się źle lub nawet obwiniać się za niespełnianie zachcianek manipulanta. W takich sytuacjach ważne jest pamiętać, że to nie ty jesteś problemem. Jesteś zwyczajnie manipulowany lub manipulowana, aby tak się czuć, dzięki czemu będzie większa szansa, że skapitulujesz i oddasz swoje życie za darmo. Pomyśl chwilę o relacji, jaką masz z kimś manipulującym, zadając sobie następujące pytania:

Twoje odpowiedzi tutaj będą wskazówkami do tego, czy problem jest po twojej stronie, czy może po stronie drugiej osoby.

Przenieś punkt ciężkości na niego/nią poprzez dopytywanie się

Nieuniknienie manipulator wyrazi w twym kierunku jakieś żądanie. Owe „oferty” sprawiają, że skręcisz ze swej drogi tylko po to, aby zaspokoić tę osobę. Kiedy w uszach zadzwoni ci coś nierozsądnego, jest czasem bardzo przydane, aby przenieść nacisk z powrotem na żądającego, dopytując się o kilka rzeczy, aby sprawdzić w ogóle, czy ma wystarczająco dużo samoświadomości, aby dostrzec nierówność takiego scenariusza. Zapytaj się, przykładowo:

Kiedy pytasz o coś takiego, to jakbyś stawiał czy stawiała przed drugą osobą lustro, ujawniającą prawdziwą naturę relacji. Jeśli manipulator ma trochę samoświadomości, najpewniej wycofa się z żądania i zdystansuje.

Z drugiej strony prawdziwie patologiczni manipulatorzy będą zbijać twe pytania i nalegać na swoje. Jeśli coś takiego ma miejsce, korzystaj z następujących niżej rad.

Niech czas będzie po twej stronie

Oprócz nieuzasadnionych żądań, manipulator będzie często starał się otrzymać odpowiedź tu i teraz, aby zmaksymalizować ciśnienie i swój wpływ na sytuację (ludzie od sprzedaży nazywają to „wieńczeniem umowy”). W takich chwilach, zamiast odpowiadać od razu na naciski, rozważ danie sobie większej ilości czasu, aby zdystansować się od bezpośredniego wpływu z zewnątrz. Możesz przejąć kontrolę nad sytuacją mówiąc zwyczajnie:

„Pomyślę o tym.”

Pomyśl chwilkę, jak silne są te słowa w ustach klienta stojącego przed sprzedawcą, kogoś naciskanego przez nadmiernie napaloną osobę lub w twych ustach w konfrontacji z manipulacją. Poświęć tyle czasu, ile ci potrzeba, aby rozważyć za i przeciw, czy może chcesz wynegocjować więcej dla siebie, by dotrzeć do równiejszego rozwiązania sprawy, czy może wreszcie lepiej jest ci powiedzieć „nie”, co prowadzi nas do następnego punktu:

Wiedz, jak powiedzieć „nie” – dyplomatycznie, lecz stanowczo

Zdolność do dyplomatycznej a stanowczej odmowy jest podstawą sztuki komunikacji. Jeśli tylko ujmiesz to we właściwe słowa, pozwoli ci to bronić swej pozycji, zachowując jednocześnie dobre relacje. Pamiętaj, że w twoich prawach zawiera się prawo do określania własnych priorytetów, do mówienia „nie” bez poczucia winy i do wyboru szczęśliwego i zdrowego życia.

Konfrontacja z agresorami (w bezpieczny sposób)

Manipulator zmienia się w agresora, kiedy zastrasza lub krzywdzi drugą osobę.

Najważniejsza rzecz, o której można tutaj pamiętać, to że agresorzy wybierają tych, których uznają za słabszych, zatem tak długo, jak okazujesz pasywność i zginasz kark, tak długo jesteś na celowniku. Wielu agresorów jest w środku tchórzami. Kiedy okazuje się, że ofiary mają silny kręgosłup i walczą o swoje, agresor często się wycofuje. Jest to prawdziwe w szkołach, w domu i w pracy.

Empatycznie trzeba zauważyć, że wielu agresorów samych jest ofiarą przemocy. To nie jest żadne usprawiedliwienie, ale może pomóc ci zobaczyć agresora w pełniejszym świetle.

Kiedy ludzie nie lubią się jakoś szczególnie, często muszą to jakoś nadrobić. Klasyczny agresor był zwykle także czyjąś ofiarą. — Tom Hiddleston

Niektórzy ludzie starają się być wysocy ścinając głowy innych. — Paramhansa Yogananda

Zdałam sobie sprawę, że źródłem agresji nie jest ofiara. To agresor czuje się mało bezpiecznie. — Shay Mitchell

Stawiając czoła agresorom, upewnij się, że jesteś w takim miejscu i stanie, w którym jesteś w stanie się bronić, czy będzie to twarde stanie przy swoim stanowisku, zrobienie tego w obecności innych, którzy będą mogli okazać wsparcie lub byś świadkami, lub sporządź listę nieodpowiednich zachowań agresora. W przypadku fizycznego, słownego lub emocjonalnego znęcania się, skontaktuj się z ośrodkiem interwencji kryzysowej, pomocą psychologiczną, prawną, policją lub organami administracyjnymi. To bardzo ważne, aby stawić agresji czoła, i nie musisz tego robić samotnie.31 odpowiedzi na “Jak wykrywać manipulantów i sobie z nimi radzić”

 1. Czytelniczka pisze:

  Kto jest autorem tekstu ?

 2. Anonim pisze:

  Czytając ten tekst uświadamiam sobie ze jestem manipulatorem. Czy jest cos co mogę zrobić i pozbyć z siebie tej cechy? Czy jest cos co mogę z tym zrobić?

  • Pracując z taką osobą zacząłbym od obserwowania siebie w różnych sytuacjach – zauważania na bieżąco, że oto w tej chwili ktoś jest przez Ciebie manipulowany. Co wtedy robisz? O czym myślisz? Jakie uczucia masz? Zdolność nazywania tego wszystkiego ma na celu umożliwienie zareagowania na bieżąco na tę sytuację, wykrywania jej jak tylko lub nawet zanim się pojawi. Wówczas łatwiej wprowadzić alternatywne sposoby traktowania innych ludzi.

  • Ja pisze:

   Tak jest lekarstwo przestań osaczać ludzi

  • Majka pisze:

   A może też spróbuj uświadomić sobie jaką konkretnie potrzebę zaspokajasz w ten sposób, może np. jest to niskie poczcuie własnej wartości? Może dlatego lubisz czuć włądzę nad innymi? Oraz popracuj nad tą cechą, w sensie nad podniesieniem samooceny, abyśjuż nie musiała posuwać się do takich nieetycznych metod.

 3. maciek pisze:

  A ja jestem ofiarą nie mogę się oderwać bo trzyma mnie 7 letni syn którego wychowuje matka. pomimo, że to ja się rozwiodlem nie mogę się oderwać bo szantażem poprzez dziecko zrobi tak naprawdę co chce że mną! pomimo przysadzonych widzen!

 4. KRYSTYA pisze:

  PRZEZ 60 LAT MANIPULOWAŁA MNĄ MATKA.CO PRZECHODZĘ TERAZ JEST NIEDOOPISANIA.GDY ZACZĘŁAM SIĘ BRONIĆ I POWIEDZIAŁAM TROCHĘ PRAWDY,ZOSTAŁAM W PERFIDNY SPOSÓB CAŁKOWICIE ODRZUCONA PRZEZ NIĄ.CAŁY CZAS ,,WAROWAŁAM,,JAK PIES PRZY NIEJ,PRACOWAŁAM NA 2 DOMY-W SWOIM I U MATKI.TERAZ MNIE GNOI NA KAŻDYM KROKU,WYMYŚLA KŁAMSTWA O MNIE I MĘŻU,KTÓRE NIE NADAJĄ SIĘ DO POWTARZANIA.OD ROKU NIE MAM Z NIĄ KONTAKTU.PRZY POMOCY PSYCHOLOGA I PSYCHIATRY DOCHODZĘ DO SIEBIE.PSYCHOLOG STWIERDZIŁ,ŻE JESTEM TYPOWĄ OFIARĄ MATKI,KTÓRA NIE POZWOLIŁA MI ODCIĄĆ PĘPOWINY,DOPÓKI NIE MIAŁA ZAPEWNIONEJ OPIEKI OD NAJMŁODSZEJ CÓRKI (alkoholiczki-obecnie niepijącej)i wtedy zostałam kopnięta w d…,
  najgorsze jest to,że przez tyle lat obwiniałam siebie,CIERPIĘ FIZYCZNIE I PSYCHICZNIE.

  • Anna pisze:

   Mam ten sam problem, a może jeszcze gorszy bo moja matka mieszka ze mną i moją rodziną. Agresję przenosi również na moich nieletnich synów, do tego czasami ostro pije – dodam że ma 71 lat(!). Kiedy dwa lata temu po terapii u psychologa powiedziałam w końcu dość zaczął się jeszcze większy koszmar. Obgaduje mnie przed rodziną, knuje, napuszcza na mnie moją siostrę. Odizolowałam się i nie zwracam na nią uwagi, ale żal mi moich dzieci, które muszą to oglądać i słuchać takich plugastw, które babcia wyrzuca w naszą stronę.

 5. AK pisze:

  Problem z byciem manipulowanym jest taki, że nigdy nie wiesz czy jesteś traktowany w sposób niewłaściwy, czy jesteś traktowany tak jak na to zasługujesz, czy to przez swoje zachowanie, czy przez to co sobą reprezentujesz, czy przez swój brak wartości. Nigdy nie jesteś pewien, kto ma rację i zawsze zakładasz, że to twoja wina. Targają tobą sprzeczne uczucia: złość wobec agresora i sytuacji, którą jednak najczęściej kierujesz przeciw sobie, lub której sobie nie uświadamiasz i przede wszystkim strach, że zostaniesz ukarany jeśli nie spełnisz oczekiwań drugiej strony, co wzbudza w tobie jeszcze większą agresję wobec siebie, bo wiesz, że jesteś tchórzem.

 6. AK pisze:

  Aha… i oczywiście wstyd – jedno z najtrudniejszych uczuć – wstyd za to kim jesteś, za to że zostałeś „wybrany” jako ofiara=że jesteś ofiarą, za to że jesteś częścią pogardzanej przez innych dynamiki, czyli, za to że jesteś godzien pogardy.

 7. takie coś pisze:

  wszyscy są manipulowani w każdej sferze życia i co poradzisz na to autorze tekstu?

 8. Gość pisze:

  bardzo ważne jest właściwe podejście i dystans do wszystkiego. Trzeba zawsze rozsądnie postępować jeali zbliża się takie zagrożenie w postaci takich toksycznych ludzi, jakimi są manipulatorzy. Tacy ludzie tylko chcą kogoś sprowokować, stosują różne podstępne taktyki aby skłócić i zachwiać rozwój osobowości sposobu postrzegania świata. Często stosują określone wyrażenia, aby dana osoba usłyszała, chcą ci wbić do głowy bzdury, trzeba na to wszystko nie zwracać uwagi, odcinać się od takie zła, ignorować i nie wchodzić w dialog z takimi ludżmi. trzeba bronić siebie i swoich bliskich i mądrze postępować.

  • Gość pisze:

   Każdy może na takich toksycznych ludzi natrafić, tylko wówczas trzeba uczyć się postępować, i każdy może takich rzeczy doświadczyć i takich taktyk. Psychopaci!

  • czytelniczka pisze:

   Każdy może na takich toksycznych ludzi natrafić, tylko wówczas trzeba uczyć się postępować, i każdy może takich rzeczy doświadczyć i takich taktyk. Psychopaci!

 9. wanda pisze:

  Powinno się uczyć w szkołach o manipulacji i sposobach obrony.Jest wiele osób,które nie rozumieją,dlaczego inni tak się zachowują.Czuja się winne,więc stają się ofiarami.

 10. Adusia pisze:

  Ja raz miałam do czynienia z toksyczną osobą, która lubiła „podchodzić” każdego tak, że go owijała wokół palca, ale jak trafiło na mnie, to po prostu wykorzystałam jej własną metodę przeciwko niej, no i nasza relacja rozpadła się (na szczęście! :D )

  • Ona pisze:

   Adusia bardzo dobra metoda. Miałam koleżankę która mnie indoktrynowała religijnie, też ona ustalała czas, miejsce spotkań. Zawsze się zgadzałam. Kiedy ja proponowałam nie miała czasu, miejsce ją nie interesowało. W końcu kiedyś zastosowałam jej metodę, zrobiłam jej wykład ze swojej religii. Nigdy już się do mnie nie odezwała.

  • Może to ja? pisze:

   A może jesteś moją żoną (jeszcze) ? Bo moja żona, z która ta relacja się rozpadła, ma tak samo na imię. I też twierdzi, że zastosowała moją metodę. Problem w tym, że te metody stosowała od początku, w sposób narastający. A ja dopiero niedawno się zorientowałem, że to była psychiczna agresja. Całe lata myślałem, że ja jestem winny i coś ze mną jest nie tak…

 11. Patrycja pisze:

  Uświadomiłam sobie niedawno (a właściwie przyznałam wreszcie) jak bardzo jestem manipulowana przez męża. Emocjonalnie doprowadził mnie prawie do ruiny. To dramat. Historia jest tragiczna. 16 lat. Bez wyzwisk, bez bicia, bez słów…. Foch, milczenie, izolacja, odrzucenie. Kto nie doświadczył, nie zrozumie. Chcę stawić temu czoła. Jak?? Trzeba wielkiej siły. Skąd wezmę?

  • J.P. pisze:

   Też doświadczyłam . Te same zachowanie, a do tego alkohol, wyprowadzki z domu. Ciągle próbuje odzyskać równowagę, ale jest ciężko.

 12. zdesperowana pisze:

  mam ten sam problem..otworzyłam sie przed kim kto nie był tego wart szkoda ze dopiero teraz o tym wiem. Jestem do niczego jestem niczym i wogóle wstyd pokazać się ze mna w domu też tosamo rekwirowany telefon laptop itp…
  czuje się jak ostatnie gówno..
  pomocy!!!!

  • Kasia pisze:

   Nie nie nie i jeszcze raz nie. Nie jesteś żadnym gownem. Mój mąż mąż też jest manipulatorem. Pozbawił mnie domu dóbr materialnych na które wspólnie pracowaliśmy. Chciał mnie odciąć od wszystkiego ale ja mimo słabości przeciwstawilam się i mimo że dziś moja relacja z nim nie do końca jest dobra to świadomość że zdjęła z niego te maskę jest nie do przecenienia. Jak swojego męża ” zdemaskujesz”i pozbawiać go maski to zobaczysz kto był tym (sorry gownem)

 13. BB pisze:

  Czytam Wasze historie i …. nie mogę uwierzyć, to jest historia mojego życia. 36 lat małżeństwa a raczej ciągłych kłótni i huśtawek emocjonalnych. Kiedy poznaliśmy się na studiach mój obecny mąż na kolejnej randce, opowiedział mi o sobie historię, którą doprowadził mnie do płaczu ponieważ wynikało z niej, że jest osobą pokrzywdzoną i ma dziecko z inną kobietą !!!
  Potem powiedział, że to zmyślił bo chciał zobaczyć moją reakcję.
  Wtedy a potem przez ok. 30 lat nie sądziłam,
  że to wszystko manipulacja. Ja osoba, która co w sercu to na języku po ślubie weszłam do rodziny w której ciągle słyszałam jakie to ja mam szczęście, że mam takiego męża, najlepszy, najwspanialszy itd Oczywiście uległam szybko powtarzanej opinii o mężu
  – tym bardziej, że ja nie dostawałam tam żadnego wsparcia-
  i powoli stawałam się coraz bardziej zależna
  psychicznie i materialnie. Gdy coś nie podobało mi się w jego zachowaniu, wtedy kłóciliśmy się i zawsze doprowadzał do sytuacji, że to ja przepraszałam, że mogłam mieć o coś pretensje od tak ‚idealnego człowieka’. Ta sytuacja trwała przez ok. 30 lat, w końcu wylądowałam u psychiatry
  mając po drodze depresję i różne inne choroby. Mój mąż w środowisku uchodzi za bardzo dobrego, szlachetnego człowieka pomagającego wszystkim. A ja pogrążałam się coraz bardziej
  w myślach jaka jestem bezwartościowa i chciałabym być taka jak mój mąż.
  On rzadko był ze mnie zadowolony, w miarę upływu czasu zaczął coraz częściej mówić, że powinnam iść do szpitala psychiatrycznego.
  W końcu mój stan psychiczny spowodował, że poszłam do psychiatry, który przepisał mi
  leki, po których uspokoiłam się i zaczęłam
  myśleć o naszym związku- czy to możliwe, żebym przez ponad 30 lat nigdy!!!!!! nie miała racji????,zaczęłam też szukać „porady w internecie” i natrafiłam na listy
  ludzi, którzy mają bardzo podobne problemy.
  U mnie jest raczej za późno, żeby się rozwodzić ale postaram się radzić sobie z tym problemem jak będę umiała najlepiej.
  W każdym razie będę walczyć o siebie na wszystkie możliwe sposoby. Rada dla innych- zróbcie to samo jeśli nie jest jeszcze za późno.

 14. Krystyna pisze:

  Kilka miesiecy temu napotkalam na swojej drodze człowieka, który ma na swoim koncie nieprawdopodobne osiagnięcia i nie potrzebuje/wg mnie/ dowartosciowywać się poprzez deprecjonowanie bliźnich. Akurat! Ten osobnik stale szuka popularności, zanudza opowiadaniem o sobie – o tym, czego jako człowiek „wielki” dokonał, z kim to spedza swój czas /same szychy!/, mimo niemłodego juz wieku stale na nowo utwierdza sluchacza o swym zelaznym zdowiu i w ogóle o swej doskonałości. Nie kryje przy tym opowieści o licznych podbojach kobiecych serc /ma żonę!!!/, mało tego, w mailu ptrafi „przemycic” niby przez roztargnienie, miłosne wyznania naiwnych niewiast. Niewinna systuacja sprawiła, ze weszlismy w ciut bliższe relacje /tylko przyjaźń, na szczęście/ i wtedy…zaczełam go rozpracowywac jako narcyza i nieamowitego manipulatora. Skąd na to wpadłam? Ano, poprzez pewna bardzo toksyczną znajomość /byłam wtedy wolna/ z wdowcem,który zamiast sie cieszyc, ze w sumie całkiem fajna babka/to ja, sorry/ gotowa była dzielic z nim zycie /przy okazji opiekujac sie nawet jego dorosłą, chorą córką/!/, zachowywał się wobec mnie mało logicznie i bardzo niewdzięcznie. Ogólnie: jest ok, po czym ni z tego ni z owego zrywa, nie patrzac, jakie koszty tego poniosę /praca, mieszkanie itp./ Odkryłam,ze romansuje z innymi kobietami, nie przedstawia mnie znajomym, ignoruje, żąda na okrągło sprzątania, nawet gdy podłoga lsni. Nie podobało mi sie to – miałam otwarte oczy i zaczęłam w Googlach wrzucac „traktuje mnie tak i tak”..W ten sposób zaczełam zgłebiac temat : osoba narcystyczna. Skłamałam przez telefon, ze mam grype i rzuclam:: – Po co ci taka chorowita kobieta? Usłyszałam: „Skoro i ty tak uważasz…” Wtedy zerwałam wzystkie mozliwe drogi kontaktu. To bylo dobrych pare lat temu/ w sumie znałam go kilka tygodni/ a temat wampirów energetycznych wciąż zgłebiam, dlatego tak szybko rozszyfrowałam mojego późniejszego znajomego, który usiłował mi wmówic, ze mąż za mało mnie kocha /totalna neprawda/, że zasługuję na wiecej /jego?/. Przy tym zachowywał sie równiez i lekceważąco /interesowala go tylko jego własna osoba/. Na szczęście na pewien czas wyjechałam i ta toksyczna , choc krótka znajomość wzieła w łeb /nie powiadomiłam go, ze dawno juz wrócilam, ale wcześniej dałam do zrozumienia,ze z moim męzem jest nam super i ze nie mam czasu na jego dłuuugie monologi przez telefon /ujełam to delikatniej/. Nie złozył mi zyczen swiątecznych,a mnie własnie o to chodzilo! Kto wie, jakich wyrzeczeń chcialby ode mnie w przyszłości? Powiedziałam jeszcze, aby wiecej czasu poswięcał własnej zonie i dzieciom, które „są tak samo zle jak ona”. Nigdy wiecej zadnych toksyn, chocby w pozornie wspaniałj oprawie!

 15. Manipulowana pisze:

  Mój mąz tez jest manipulatorem. Foch, milczenie, wyzszość i zawsze ja przepraszam. Nie mam w sobie tyle sily zeby odejśc, ciągle mi się wydaje ze mnie wreszcie doceni. Chociaz nadziei coraz mniej. Czy manipulator moze się zmienic ?

 16. Smutna pisze:

  Ja też byłam w związku z manipulatorem .Już z nim nie jestem ,wyrwałam się dzięki innemu mężczyżnie który jest dla mnie wsparciem.Obwiniałam siebie kiedy mnie bił ,sądziłam że zasłużyłam .Teraz mam ten sam problem z moją starszą siostrą ,przez którą wylądowałam na pogotowiu kiedy bez żadnego powodu uderzyła mnie w twarz .Ona manipulując moich rodziców i brata opowiada że to ona została prze ze mnie uderzona .Manipulatorzy to toksyczni ludzie ,wysysają z nas całe życie .Nigdy się nie zmieniają dlatego trzeba zerwać z nimi jakiekolwiek relacje ,nieważne czy to nasi bliscy .

 17. robo pisze:

  moja baba to kawał choja. pezez „u”

 18. tomasik pisze:

  nasz były pracownik został zwolniony bo przyłapany został tuż przed pracą kupujac alkohol. Chciał zresztą pójść do pracy, mówił, że da radę itp. teraz mści się : publicznie kpi z nas, wyśmiewa wygląd, klamie, że jesteśmy mu winni kasę, podchodzi do naszych pracownikow szkalując że oszukujemy itp. co z tym zrobić? pisze sms, domaga się świadectwa pracy jak pracował na zlecenie.

 19. tomasik pisze:

  był bezdomny pomagaliśmy mu dając ciepły posiłek potem pracę. Z czasem wyszedł na jaw jego alkoholizm gdzieś pół roku potem. wyleciał za alkohol. jestem w szoku. jak mam go zmusić żeby dał nam spokój. On osmiesza mnie, szkaluje, nigdy tem gość nie został oszukany na pieniądze.straszy prawnikami.
  co z nim jest ? jak sobie poradzić?

 20. Mmmm pisze:

  W pracy jestem paskudna najgorsza a poza nią fajna i wogle… Natomiast moja niby kół jest lepsza od demnie a ja nie.. Pożal się boze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Czym jest ACT | Terapia ACT | Superwizja ACT |

newsletter | fb

Powrót