Zaznacz stronę
Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Czytanie jest jedną z najpoważniejszych przyczyn tego, że zdarza mi się rezygnować z mojej minimalistycznej filozofii.

Konkretnie rzecz ujmując, jest to czytanie o tym, co robią inni.

Czytam coś na blogu lub w czasopiśmie, o kimś, kto robi coś interesującego: podróżuje, testuje nowy sposób na produktywność, ćwiczy mięśnie inaczej niż inni, robi świetną kawę czy piecze chleb. I potem mam ochotę na to samo.

I wydaje mi się, że to nasz wspólny los. Wszyscy czytamy inspirujące rzeczy lub słyszymy o nich od kolegi czy koleżanki, a potem fantazjujemy o tym, że staje się to częścią naszego życia.

Często to coś dobrego – inspiracja jest dobra, prawda? Uczenie się od innych jest zdecydowanie dobre. Ale takie inspirowanie się sprawia nieraz, że zapominam o tym, czego się uczę w tej chwili i nie mija wiele czasu, kiedy zbaczam na nową ścieżkę, kupując przy okazji wiele rzeczy, aby wesprzeć tę pogoń – tylko po to, aby i to porzucić, kiedy przeczytam o czymś nowym.

To przytrafiło mi się setki razy. Chcę uczyć się hiszpańskiego, programować, pieczenia chleba, pizzy, wspinaczki, ultramaratonu, rysowania, pisania powieści, grania na gitarze, historii, o filmach, wielkich książkach i kto wie, czym jeszcze.

Każde z tych osobno jest cudowne. Ale kiedy ogarnia mnie obsesja nt. każdej następnej rzeczy, wszystko inne cierpi. Nie mogę nauczyć się wszystkiego jednocześnie. Niektóre rzeczy po prostu odwracają moją uwagę i pogarszają koncentrację, sprawiając, że nie jestem w stanie zrobić jednej rzeczy dobrze.

Jakie jest antidotum? Skupienie. Zostanie z czymś na tyle długo, aby naprawdę się tego nauczyć. Pamiętanie o priorytetach. Nie rozmienianie się na drobne przy każdej nowej rzeczy, o której czytasz.

Odpowiedzią zatem nie jest przestać czytać, ale by być bardziej uważnym na te nieprzydatne impulsy, kiedy czytasz.