Pułapki czytania

Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Czytanie jest jedną z najpoważniejszych przyczyn tego, że zdarza mi się rezygnować z mojej minimalistycznej filozofii.

Konkretnie rzecz ujmując, jest to czytanie o tym, co robią inni.

Czytam coś na blogu lub w czasopiśmie, o kimś, kto robi coś interesującego: podróżuje, testuje nowy sposób na produktywność, ćwiczy mięśnie inaczej niż inni, robi świetną kawę czy piecze chleb. I potem mam ochotę na to samo.

I wydaje mi się, że to nasz wspólny los. Wszyscy czytamy inspirujące rzeczy lub słyszymy o nich od kolegi czy koleżanki, a potem fantazjujemy o tym, że staje się to częścią naszego życia.

Często to coś dobrego – inspiracja jest dobra, prawda? Uczenie się od innych jest zdecydowanie dobre. Ale takie inspirowanie się sprawia nieraz, że zapominam o tym, czego się uczę w tej chwili i nie mija wiele czasu, kiedy zbaczam na nową ścieżkę, kupując przy okazji wiele rzeczy, aby wesprzeć tę pogoń – tylko po to, aby i to porzucić, kiedy przeczytam o czymś nowym.

To przytrafiło mi się setki razy. Chcę uczyć się hiszpańskiego, programować, pieczenia chleba, pizzy, wspinaczki, ultramaratonu, rysowania, pisania powieści, grania na gitarze, historii, o filmach, wielkich książkach i kto wie, czym jeszcze.

Każde z tych osobno jest cudowne. Ale kiedy ogarnia mnie obsesja nt. każdej następnej rzeczy, wszystko inne cierpi. Nie mogę nauczyć się wszystkiego jednocześnie. Niektóre rzeczy po prostu odwracają moją uwagę i pogarszają koncentrację, sprawiając, że nie jestem w stanie zrobić jednej rzeczy dobrze.

Jakie jest antidotum? Skupienie. Zostanie z czymś na tyle długo, aby naprawdę się tego nauczyć. Pamiętanie o priorytetach. Nie rozmienianie się na drobne przy każdej nowej rzeczy, o której czytasz.

Odpowiedzią zatem nie jest przestać czytać, ale by być bardziej uważnym na te nieprzydatne impulsy, kiedy czytasz.

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Share on LinkedIn


Jedna odpowiedź do “Pułapki czytania”

  1. BRONN napisał(a):

    święte słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Czym jest ACT | Terapia ACT | Superwizja ACT |

newsletter | fb

Powrót