Zaznacz stronę
Napisał Bartosz Kleszcz

Poniżej dostępne są nagrania do medytacji – są to jak najprostsze wersje tego ćwiczenia, które stopniowo pozwolą Ci poprawiać zdolność do skupionego bycia tu i teraz. Zadanie nie jest złożone – obserwować swój oddech i nie tracić go z radaru przez 1, 2, 5 lub 10 minut – ale większość z was doświadczy podczas siedzenia i obserwacji, że umysł nie jest niczym statycznym i ciągle jest w ruchu. Spokojnie! Regularna praktyka pozwoli ci coraz lepiej radzić sobie w obliczu takich przeszkód, utrzymując swoje zaangażowanie i skupienie nawet przy najtrudniejszych myślach, emocjach i wrażeniach z ciała.

Jest wiele rodzajów medytacji, a jej ostatecznym celem jest swobodne rozszerzenie uwagi na wszystkie aspekty życia, ale podstawowa jej wersja to obserwacja oddechu, który ma tę pozytywną właściwość, że póki żyjemy, to zawsze jest pod ręką. Jeśli umysł lub coś zewnętrznego odwróci twoją uwagę i stracisz ruch powietrza z radaru – delikatnie zauważ to i wróć do obserwowania tego, jak przechodzi ono przez nos, gardło, wypełnia płuca i brzuch, a następnie je opuszcza.

Aby osiągnąć najlepsze efekty, zacznij przez tydzień od jednominutowego ćwiczenia, następnie przejdź na dwuminutową wersję i kiedy będzie już dobrze, to czeka na ciebie pięć i dziesięć. Życzę ci zdecydowania i nie zrażania się w obliczu trudności. W komentarzach poniżej możesz zapisać swoje zobowiązanie (np. „będę ćwiczyć raz dziennie rano przez tydzień najprostszą wersję”) i wrócić do niego, kiedy będzie spełnione.

Ćwiczenia możesz ściągnąć na dysk stąd w postaci mp3 lub korzystać z nagrań na youtube.

Jednominutowa medytacja.

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=IWV7frlP-ls”]

Dwuminutowa medytacja.

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=ouAuAV26FB0″]

Pięciominutowa medytacja.

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=UgoKbi6dcr8″]

Dziesięciominutowa medytacja.

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=sc6NRBmgoK4″]

Powodzenia!