Obalenie prawa przyciągania

Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Spotkałem w autobusie w drodze na zajęcia z malowania koleżankę. Spytała, jak mi leci, a jako że byłem w nastroju dobrym, lecz samokrytycznym, powiedziałem coś, co miało zabrzmieć dowcipnie: „Cóż, cuchnę, narzekam i klepię biedę, ale jest ok.”

Uszy koleżanki nastroszyły się na dźwięk „klepię biedę”. Sama jest piosenkarką, próbującą związać koniec z końcem, a przez co nie jest jej obcy dylemat czy zarabiać, czy robić, co się kocha, nie wspinając się po finansowej drabinie. Jej ostatnim rozwiązaniem było entuzjastyczne przyjęcie tzw. prawa przyciągania. Zatem kiedy usłyszała o biedzie, natychmiast doszła do wniosku, że (a) rzeczywiście klepałem biedę, ale oprócz tego, że (b) miałem negatywne myśli, które utrzymają mnie w tej biedzie po wsze czasy.

Przez resztę drogi byłem świadkiem monologu (pełnego dobrych intencji) o tym, jak powinienem zastąpić moje myśli o biedzie myślami o bogactwie.

„Nasze umysły mają określone wibracje, neurony i te rzeczy.”, powiedziała. „Temu kiedy biorę w swoje ręce gitarę, mogę zagrać od razu G. I tak samo jest z negatywnymi myślami. Jeśli nastawisz się na wibracje o negatywnych wynikach, oto co przyciągniesz. Podobne przyciąga podobne, prawda? Tak działa wszechświat – udowodniono to, to nauka.”

Mówiła, że zmienianie jej myśli było początkowo trudne, zważywszy na to, jak przyzwyczajona była do myślenia o sobie jak o niezasługującej na nic. Ale zacisnęła zęby i obecnie idzie jej wiele lepiej. Nie zapomniała dodać, że nie siedziała z założonymi rękami – nadzwoniła się, narobiła kontaktów, jakie były jej potrzebne do odniesienia sukcesu. Ale nic z tego nie wydarzyłoby się, gdyby najpierw nie skierowała swoich myśli w tym kierunku.

Pogratulowałem jej. I jestem naprawdę, naprawdę szczęśliwy z jej sukcesu. A oprócz tego w pewnym konflikcie. Dla mnie prawo przyciągania jest wątpliwe, nawet groźne, jednakże mam też sporo współczucia dla tych, którzy decydują się w nie wierzyć – ponieważ ich punkt wyjścia na wiele sposobów przypomina mój i wielu moich znajomych. Wszyscy szukamy szczęścia, a ci, którzy czują się niespełnieni i sfrustrowania zdają się spędzać solidny kawał czasu węsząc za systemem poglądów, który nie zawiedzie, który zaspokoi nasze pragnienie pewności i sukcesu. Zatem nie jest to tak naprawdę niczym dziwnym, że w pewnej małej miejscowości zmagający się z życiem autor tekstów wierzący w uważność, medytację i psychologię behawioralną może znaleźć wspólne pole ze zmagającą się artystką, która wierzy, że wszechświat jest wielką anteną, gotową wysyłać pozytywne lub złe wibracje w twoim kierunku, w zależności od tego, jakie masz myśli.

Gdyby moja koleżanka byłaby gotowa na rozmowę, która nie tyle by potwierdziła jej sposób myślenia, a otworzyła na podważenie tych zasad… Cóż, trudno mi to sobie wyobrazić, ale oto kilka argumentów z mojej strony.

Moje problemy z prawem przyciągania

To nie nauka i nawet nie stało to obok nauki. Kiedy powiedziała mi, że prawo to zostało potwierdzone przez naukę, powtarzała tylko to, co powiedziano jej w książkach i filmowych bujdach jak „Sekret”. Jednakże podobno naukowa podstawa dla prawa przyciągania, podsumowana w zwrocie „podobne przyciąga podobne”, nie jest czymś, co znajdziemy w naukowych książkach – ani jako ogólny pomysł na to, jak ma się wszechświat, ani jako podsumowanie obserwacji w jakiejś konkretnej dziedzinie wiedzy, ani na 100% wyrażone w matematycznych wzorach, jakie znajdziemy od wieków w fizyce, chemii lub innych twardych naukach. Możesz za to z większą łatwością znaleźć bardzo prozaiczne przykłady przeciwieństw przyciągających się: gaz wypełniający próżnię lub przepływ napięcia między obiektami o przeciwnych potencjałach elektrycznych.

Nawet mechanika kwantowa, która jest dogodnie tajemnicza i przez to jest potencjalnym źródłem „dowodu” tak naprawdę nie jest żadnym dowodem. Mechanika kwantowa mówi tylko o rozmaitych subatomowych cząsteczkach zachowujących się tak a tak, z których zachowanie każdej wymaga nadwerężających mózg kalkulacji, aby w ogóle móc je opisać. Ta gałąź fizyki nie zajmuje stanowiska w kwestii tego, czy myśli mogą wpływać na przyszłość, z prostego powodu, że nie zajmuje się takimi rzeczami. Każdy, kto mówi inaczej, wciska kit. Możesz lubić smak tego konkretnego rodzaju kitu, ale to wciąż kit.

Obwinia niewinnych. Być może słyszałeś lub słyszałaś już o Louise Hay, założycielce Hay House, która osiągnęła spory sukces wydając książki na tematy New Age i samopomocowe. Hay jest wielką zwolenniczką prawa przyciągania w swych książkach. I nie obawia się wyciągać z niego logicznych wniosków – czyli tego, że jeśli nasze myśli kontrolują nasze przeznaczenie, to ktokolwiek cierpiący na coś strasznego – ludzie umierający na raka, AIDS, Żydzi pomordowani w holokauście – mogą winić tylko siebie. Oto fragment z jednego wywiadu:

Kiedy spytałem jej, czy skoro myśli ludzi odpowiadają za ich stan, to czy ofiary ludobójstwa mogą się same winić za swoją śmierć, odpowiedziała: „Pewnie nie powiedziałabym im tego. Nie chodzę wokół sprawiając, że inni czują się źle. Nie to jest moim celem.” Naciskałem: czy wierzyła w to, że mogą się sami za to winić? „Tak, myślę, ze jest sporo karmicznych rzeczy, które mają miejsce, związanych z przeszłym życiem.” Zatem, spytałem, w takich sytuacjach jak holokaust, ofiarami mogliby być ci nieszczęśnicy, który zasłużyli na to, co otrzymali, ponieważ wpłynęło na to ich zachowanie w przeszłym życiu? „Tak, to może działać w ten sposób”, Hay odpowiedziała. „Ale to tylko moja opinia.”

Możesz wierzyć w prawo przyciągania, ale zaznaczać, że nie zgadzasz się z tym okrutnym nonsensem – że Hay przeciąga strunę. No dobrze – ale powiedz mi, gdzie jest granica, gdzie powinno się powiedzieć stop? Gdzie wpływ prawa przyciągania się zaczyna, a gdzie kończy? Na chłopski rozum – czemu działa (jeśli działa) tylko dla uprzywilejowanych ekonomicznie ludzi zachodu, którzy chcą trochę więcej pieniędzy lub romansów, ale nie dla afgańskich uczennic, które nie chciałyby być zastrzelone z karabinu maszynowego przez ekstremistów (wiadomość sprzed roku, której wciąż nie mogę zapomnieć) albo dla dzieci umierających z głodu w Afryce, które chciałyby coś, cokolwiek do jedzenia? Dlaczego prawo jest zarezerwowane tylko dla tych w krajach rozwiniętych, z wystarczającą ilością materialnych dóbr, aby kupować książki samopomocowe i iPody i jakiekolwiek jedzenie, jakie przyjdzie nam do głowy, niezależnie od tego, czy jest na nie sezon, czy nie?

Jest niemożliwe, aby pokazać przyczynę i efekt – innymi słowy, że prawo ma jakikolwiek wpływ. Moja koleżanka-muzyk nie siedziała tylko na pupie myśląc swoje myśli, ale także dzwoniła i podjęła inne działania, które miały na celu podreperowanie biznesu. Jej działanie wskazuje na to, że miała świadomość, że potrzebuje czegoś więcej niż zaorania swojego umysłu na nowo – jednakże rozmawiając ze mną naciskała, że to wszechświat odpowiadał na jej życzenia tylko temu, że szczerze tego pragnęła. Ale jak mogłaby wiedzieć? Gdzie jest grupa kontrolna, kontrprzykład, próba podważenia? Bez wątpienia jeśli spytałbym jej, to zaczęłaby wspominać także o mało prawdopodobnych wydarzenia, przypadkach, które jej pomogły, ale czy jest to dowód na cokolwiek innego niż na to, że przypadki rzeczywiście się zdarzają? Pomyśl sam lub sama o sytuacjach, kiedy miałeś lub miałaś totalnie zrezygnowane myśli, ale dobre rzeczy wydarzyły się i tak. Pomyśl o tych sytuacjach, w których byłeś przekonany, przekonana o sukcesie, a mimo tego nie wyszło nic. Gdzie się wówczas podziewało prawo przyciągania?

Zachęca do kontrolowania jako strategii radzenia sobie z myślami, która prowadzi do zwiększenia się ludzkiego cierpienia. Nadając tyle władzy myślom prawo nie tyle podważa, co potwierdza starożytną i szkodliwą tendencję w większości kultur, wedle których naturalne emocje jak lęk, złość, strach i rozpacz są szkodliwe, a zatem że należy się ich pozbywać. I mimo tej tendencji ogromna ilość badań, większość z ostatnich 20 lat, pokazuje, że próby kontrolowania myśli i uczuć zwykle kończą się gorzej niż lepiej. Osoba pełna lęku, która nie może znieść lękowej myśli, staje się jeszcze bardziej przepełniona lękiem, a osoba w depresji próbująca uciec samokrytycznym myślom tworzy ich tylko więcej. To jeden z powodów, dla których Terapia Akceptacji i Zaangażowania, moja terapia z wyboru, odznacza się takim mottem: zamiast prowadzić nas głębiej w walkę z naszymi doświadczeniami, prowadzi drogą z dala od tego pola bitwy.

Prawdziwe przyciąganie

Istnieje prosta odpowiedź na to, czemu prawo przyciągania jest tak popularne wśród klasy walczącej. Nie wiąże się to z zapewnieniem sukcesu, a z samą psychologią.

Badania z ostatnich 20 lat wykonane przez wielu różnych naukowców z wielu różnych dziedzin doprowadziły do tego samego wniosku: naturą ludzkiego poznania jest, abyśmy my (a raczej nasze umysły) składali świat w „sensowną całość” – tak silną, że nawet najsprytniejsi z nas zwyczajowo zaburzają lub ignorują dowody, aby mieć tylko spójne „wyjaśnienie” tego, czemu rzeczy dzieją się tak, jak się dzieją. Drugą stroną tego jest to, że obawiamy się wszystkiego, czego nie da się wyjaśnić – przypadków losowości, dwuznaczności, niepewności i tak dalej. Najbardziej prawdopodobnym powodem takiego stanu rzeczy jest to, że człowiek – najlepszy z logików wśród zwierząt – ewoluował bojąc się niepewności, ponieważ ta zagrażała przetrwaniu.

Błędy poznawcze tego rodzaju wyjaśniają wiele – przykładowo czemu często obwinia się ofiarę (aby uniknąć strasznego wniosku, że złe rzeczy wydarzają się także dobrym ludziom, a przez to że i mogą zdarzyć się nam) lub czemu tak trudno nam przyznać rację, kiedy popełnimy błąd (bycie „w błędzie” jest strasznie karzące dla umysłu, który potrzebuje mieć cały czas rację, aby przetrwać).

Błędy poznawcze wyjaśniają także powab prawa przyciągania. Prawo te daje nam do rąk wielki scenariusz, w którym nareszcie wszystko ma sens. Jeśli ponieśliśmy porażkę, to temu, że myśleliśmy złe myśli. Jeśli inni ponoszą porażkę lub odnoszą sukces – także to można odnieść do ich myśli. Nie musimy się już martwić losowością lub niepewnością – każdy zawsze dostaje dokładnie to, na co „zasługuje”, nawet jeśli nie wiedzą o tym lub jeśli nie jesteśmy w stanie namierzyć, jakie dokładnie myśli mieli. No i ostatecznie tak naprawdę nie potrzebujemy znać ich myśli – możemy określić, czy były pozytywne czy negatywne po tym, co zdarza się tej osobie: taka wsteczna karma.

Jednakże prawdziwe zbawienie oferowane przez wiarę w przyciąganie ma charakter osobisty. Być może kiedyś baliśmy się porażki, ale prawo zapewnia nas, że jeśli tylko będziemy myśleć pozytywnie, to nie możemy przegrać. Sukces jest gwarantowany, nawet jeśli konkretne jego cechy i czas przybycia są niejasne. Nagle ogarnia nas pewność – możemy zatelefonować, możemy podjąć te odważne kroki, które odkładaliśmy ze strachu, nie obawiając się policzka od losu. Wreszcie możemy iść do przodu.

Życie poza prawem przyciągania

Czyż sukces mojej koleżanki nie jest silnym argumentem na rzecz tego aspektu prawa? Nawet jeśli jest to tylko efekt placebo, czyż nie jest to dobre, że mogła się tak nastawić na wszystkie rzeczy, które musiała wykonać? Czyż nie jest to dość podobne do tego, co oferuje terapia poznawczo-behawioralna (trzeźwa, szanowana psychoterapia należąca do głównego nurtu, daleka od majaczeń „Sekretu”) klientom z depresją i lękiem? Czyli podważać niedziałające negatywne myśli i zastępować je bardziej racjonalnymi i pozytywnymi?

W rzeczy samej porównanie z taką terapią jest trafne. Ale, mając za perspektywę Terapię Akceptacji i Zaangażowania, nie zgadzam się z tym, że taka sztuczna pewność jest czymś, czego trzeba, aby nas dokądś ruszyć. Zamiast próbować zwalczyć nasze negatywne myśli – zadanie ostatecznie niemożliwe – możemy zwyczajnie traktować je jak to, czym są: jak myśli. Widząc je w ten sposób ich zagrożenie gaśnie – możemy wówczas podejmować decyzje, które lepiej odzwierciedlają charakter naszego serca, naszej całej osoby. Tak wygląda ścieżka nieoceniającej uważności, czy to wedle Terapii Akceptacji i Zaangażowania, czy inspirowana np. wieloma rodzajami medytacji buddyjskich. To wiele bardziej troskliwa, elastyczna i naukowo uzasadniona metoda radzenia sobie niż próba uwierzenia w nieistniejące prawo natury.

Mądrość Dr. Seussa

Moja koleżanka nie przeżywa ostatnimi czasy wiele lęku – zamiast tego zbiera owoce pełnego zaangażowania życia: uczy jogi, pisze piosenki, cieszy się nowym związkiem itd. Dzieją się jej dobre rzeczy i przyczyniła się do tego stanu. I może jakieś dziwne i cudowne przypadki pomogły jej w tym, nawet jeśli w nie nie wierzę. Mogę być przeciwny prawu przyciągania, ale jestem fanem intuicji, przypadku, tajemnicy i tych wszystkich zjawisk, których nie umiemy wyjaśnić. Wszechświat jest ogromny i nie musimy redukować go do pojedynczego przepisu, aby się nim cieszyć.

Kiedy zatrzymałem się wczoraj obok świetlicy, rzuciłem okiem przez szybę do pokoju z wielkim pianinem, gdzie nasza muzyk uczyła innych jogi. Był już sam koniec i pożegnała się cytatem, nie od jakiegoś guru, ale od Dr. Seussa:

Masz w butach dwie stopy
Możesz iść wszędzie
wedle ochoty

No, to jest dobre.19 odpowiedzi na “Obalenie prawa przyciągania”

 1. natalia pisze:

  caly czas sie zastanawiam czy to prawo przyciagania to prawda czy to tak wyglada jak jest napisane w ksiazkach josepha murphego,ze cala rzeczywistosc stwarzamy sobie sami,jakos nie wydaje mi sie to calkowita prawda.

  • Kleszcz pisze:

   Nie istnieją żadne badania potwierdzające te tezy. Jest to ten typ psychologii, który tworzy się siedząc w fotelu przy kominku (a papier jest wytrzymały i wiele zniesie), a potem robi się na tym ogromny biznes – to więcej marketingu niż prawdy.

 2. Anonim pisze:

  Prawo przyciągania jest tak samo absurdalne co zawierzanie losowi („widocznie tak miało być. Los tak chciał). Te same argumenty, zwłaszcza akapit o krajach, w których na co dzień giną ludzie. Nikt mi nie wmówi że np. Dziecko padło ofiarą pedofila „bo los(lub Bóg w wersji dla wierzących) tak chciał”

 3. emocje pisze:

  Wszechświat jest ogromny i nie musimy redukować go do pojedynczego przepisu, aby się nim cieszyć.

  -nic dodać nic ująć

 4. emce pisze:

  Tytuł to „obalenie prawa przyciągania” a ten tekst wcale go nie obala tylko podważa pewne twierdzenia jakimi ludzie to argumentują :)

  Jeśli działa prawo karmy i prawo przyciągania to oznacza, że jesteśmy uwarunkowani karmą ale możemy zmieniać nasze przekonania żeby mieć lepszą karmę i przyciągać lepsze zdarzenia. I tak niewątpliwie się dzieje. Podobnie jak to, że nasze intencje często się spełniają ale nie zawsze bo to zależy od stopnia integracji Wyższego Ja z podświadomością czyli Niższym Ja i Średnim Ja czyli świadomością. Na tej zasadzie opiera się Huna i to jest system, który idealnie się sprawdza w życiu ludzi, którzy to stosują. Nie oznacza to, że uniknie się karmy.

  Czym jest karma? Odrzucam reinkarnacyjne wierzenia i przyjmuję swoją koncepcję – karma to zdarzenia, które przyciągamy na zasadzie podświadomych wzorców i dopełniających się intencji. Dlatego właśnie córka alkoholika przeważnie trafia w związku na alkoholika. Jeśli ojciec bije matkę to jest duża szansa, że córka trafi na faceta, który ją będzie bił. I to można wytłumaczyć bardzo praktycznie – każdy z nas w głębi jest tym samym i reagowałby podobnie na większość zdarzeń gdyby nie proces wychowania i cechy zapisane w DNA. Podświadomość rozpoznaje po mimice, gestykulacji, słowach, charakterze i poglądach to czego się nauczyła o innych ludziach i potem ci ludzie się „przyciągają”. Na tej zasadzie działa prawo karmy i dopełnienie się relacji międzyludzkich. Inny przykład to filtry przez jakie patrzymy na świat. Spróbuj sobie wizualizować czerwonego nissana primera i chwilę później Twój mózg zwróci uwagę na pierwszy taki mijany samochód. Ze statystyki wynika to, że na pewno taki spotkasz w najbliższym czasie. Podobnie jest z ludźmi i różnymi wydarzeniami, które po prostu blokujemy sobie podświadomie nie wierząc w nie lub wierząc w przypadkowość lub prawo karmy. Podświadomość często blokuje też spełnianie się negatywnych rzeczy, których się boimy bo ma przekonanie, że to jest złe i nie powinno się wydarzyć. Albo boimy się czegoś ale mimo to podświadomość wierzy, że to jest korzystne i nam to realizuje :) Świat to nieskończoność możliwości dlatego zawsze napotkamy na to w co wierzymy bo po prostu będziemy podświadomie do tego dążyć. Polecam też zapoznanie się z teorią efektu synchroniczności :) To też wyjaśnia to co opisałeś – człowiek pewny łatwiej osiąga swoje cele a mózg wierzący w coś będzie chciał mieć pewność i będzie szukał na zewnątrz dowodów na to, że ma rację. Warto może to sprawdzić na sobie i przetestować bo obalanie doświadczeń innych ludzi już samo w sobie zawiera błąd poznawczy. A testując to przekonasz się czy to prawda czy nie, a i tak dopasujesz sobie teorię: jeśli się sprawdzi to powiesz, że to kwestia tego, że szukałeś potwierdzenia i zwróciłeś uwagę na szczegóły, których normalnie nie dostrzegałeś a zawsze tam były (bo to prawda i wg mnie to jest właśnie dowód na to, że prawo przyciągania działa) a jeśli się nie sprawdzi to zawsze można powiedzieć, że to dlatego, że podchodziłeś sceptycznie chcąc to podważać więc prawo przyciągania zadziałało i pokazało Ci, że go nie ma bo w nie nie wierzysz :D A równie dobrze może nie być prawdą ale wtedy i tak tego nie obalisz bo z tym jest jak z wiarą w Boga – możesz wierzyć lub nie, zdecyduj tylko czy to wierzenie jest dla Ciebie korzystne.

  Czyli prawo przyciągania faktycznie zawsze działa tylko wytłumaczenia powinniśmy szukać w prawach rządzących podświadomością i nie należy zrzucać wszystkiego na to prawo bo losowe przypadki lub działania innych ludzi, często przypadkowych się zdarzają.

  Wydaje mi się, że Ty obalasz prawo przyciągania ponieważ nie pasuje ono do Twojego światopoglądu :)

  Pozdrawiam :)

  • Kleszcz pisze:

   „Wydaje mi się, że Ty obalasz prawo przyciągania ponieważ nie pasuje ono do Twojego światopoglądu :)”

   Wydaje mi się, że Ty bronisz prawa przyciągania, ponieważ pasuje ono do Twojego światopoglądu. :)

   PP ma mnóstwo błędów logicznych, nie jest także weryfikowalnym podejściem do ludzkiego cierpienia, stąd krytyka.

 5. emce pisze:

  Do mojego światopoglądu nie może nic pasować bo staram się nie mieć takiego wcale i kierować się tym co się w moim życiu sprawdza. Dlatego cenię sobie prawo przyciągania, NLP, jogę, medytację i marihuanę – niezależnie od tego co ktoś o tym powie ja widzę, że działają :)

  No właśnie błędów logicznych nie ma w prawie przyciągania i dlatego to taka teoria jak wiara w Boga – można wierzyć bądź nie ale nie udowodni się nikomu obiektywnie niczego. Można tylko samemu odczuć i wtedy zadać sobie pytanie czy to prawo przyciągania czy efekt synchroniczności będący iluzją mózgu :)

 6. gaga pisze:

  Jeżeli już na wstępie coś podważasz, nie spróbując iść za ciosem to po co te dywaginacje? Dla osób wierzących to próba wiary. ale jakże ciężko przecież zaufać Murfiemu i jego doświadczeniu, lepiej dalej tkwić w swoich brakach…Jeżeli masz b.trudną sytuację, to skorzystsz z Murfiego, widocznie jeszcze nie masz tak żle, lub uwielbiasz cierpiętnictwo i znęcanie się nad soba.

  • Jestem zwolennikiem nauki, nie wiary, a wyjście od konkretnej hipotezy i prezentowanie materiałów na to jest typowym sposobem przedstawiania sprawy. Nie ma tu nic kontrowersyjnego.

   Jak by się Pani czuła, gdyby chirurg, do którego Pani idzie na ważną operację, był zwolennikiem prawa przyciągania i wprawdzie nie miał za wiele kwalifikacji ku temu, ale szczerze wierzył, że przyciągając dobre myśli uda mu się to zrobić?

 7. popek pisze:

  Prawo przyciągania to bogaty tata i mama

 8. popek pisze:

  Prawo przyciągania nie istnieje kurwa szwa

 9. Izam pisze:

  Witam, prawo przyciągania działa. Nie działa na niedowiarków.
  Pozytywnym myśleniem oraz wibracją przyciągnęłam wiele dobrego.
  Pozdrawiam

 10. Weronika pisze:

  Każdy ma wolną wolę. Może wierzyć w prawo przyciągania lub nie. Kto chce mieć wpływ na swoje życie i poszukuje drogi, ten ją znajdzie. Lepiej samemu decydować o własnym losie niż dać się ponosić wątpliwym, nieznanym falom.

 11. krater pisze:

  Drobna uwaga. Nie ma w fizyce czegoś takiego jak „przepływ napięcia”. Napięcie to tylko różnica potencjałów między dwoma punktami. Płynąć może prąd, nie napięcie ;) Myślę, że miałeś na myśli to, że jednoimienne ładunki elektryczne się odpychają. Byłoby mi miło gdybyś to poprawił.

 12. Ps pisze:

  Bardzo się napracowales pewnie wierzyles ze ludzie się z Tobą zgodzą.Nie jest istotne czy ty wierzsz czy nie wierzysz w Prawno przyciągania ,czy wierzysz że coś osiągniesz czy że nie w obydwu przypatkach masz racjie różni się tylko konsekwencjia na koniec ,ale współczuje twoim bliskim bo już sobie wyobrażam jak mowisz do dziecka jak przychodzi do Ciebie tato czy ja dam sobie radę na studiach ,czy zdam prawo jazdy a Ty coś Ty daj sobie spokój nie dasz rady nie nadajesz sie nie bądź naiwną śmieszne .Albo jesteś hipokryta albo nie widzisz że przyciągania większości ludzi którzy się z Tobą zgadzaja a pewnie uwierzyłeś że Ci się uda

 13. PanRacjonalny pisze:

  „Nie jest istotne czy ty wierzsz czy nie wierzysz w Prawno przyciągania ,czy wierzysz że coś osiągniesz czy że nie w obydwu przypatkach masz racjie”
  Przypomina mi to trochę klasyczne religie monoteistyczne. Jeśli nie wierzysz w danego Boga, nic od niego nie dostaniesz. Jeśli nie wierzysz w Prawo Przyciągania, to ono dla Ciebie nie zadziała. Przypadek?

  „ale współczuje twoim bliskim bo już sobie wyobrażam jak mowisz do dziecka jak przychodzi do Ciebie tato czy ja dam sobie radę na studiach ,czy zdam prawo jazdy a Ty coś Ty daj sobie spokój nie dasz rady nie nadajesz sie nie bądź naiwną śmieszne”
  -Tatusiu, czy zostanę sławnym zawodnikiem MMA?
  -No pewnie, że tak synku! Nie przejmuj się tym, że Twój czas reakcji mierzy się w dziesiątkach sekund, masz tak zaniżony próg bólu, że lekki kuksaniec boli jak złamana ręka, a przez swoją koordynacje potrafisz przewrócić się o krawężnik. Idź spełniać swoje marzenia synku!!!!

  „Jeżeli już na wstępie coś podważasz, nie spróbując iść za ciosem to po co te dywaginacje?”
  To prawda, moi znajomi wiecznie podważają to, że skok z dziesiątego piętra bez spadochronu odmieni ich życie. Debile, najpierw by spróbowali, a później hejtowali… To wszystko wina tych głupich naukowców i ich „fizyki”… Robią ludziom wodę z mózgu, przez co ludzie boją się wielu rzeczy spróbować.

  „Dla osób wierzących to próba wiary.”
  Brakuje tylko zwrotu „Amen”.

  „Wydaje mi się, że Ty obalasz prawo przyciągania ponieważ nie pasuje ono do Twojego światopoglądu :)”
  W sumie racja, bronienie czegoś, na co nie ma naukowych dowodów, a jedynie wątpliwej wartości relacje paru ludzi, którym się udało, wcale nie ma na celu bronienia czyjegoś światopoglądu. (BTW. Słyszałem o sytuacji żula, który w zimę został przysypany przez śnieg i pokiereszowany przez pług. Koleś żyje i pije dalej jak gdyby nigdy nic. Może to picie taniego alkoholu go tak zahartowało? Wszyscy powinniśmy zacząć pić Piwo Halne i Amarenę?).

 14. PanRacjonalny pisze:

  „Jeżeli masz b.trudną sytuację, to skorzystsz z Murfiego, widocznie jeszcze nie masz tak żle, lub uwielbiasz cierpiętnictwo i znęcanie się nad soba.”
  Typowa gadka fanów rozwoju osobistego… A przynajmniej w tej jego patologicznej formie. Bo w końcu wszystko, co się dzieje w naszym życiu zależy tylko od nas. Dzieci w Afryce głodują, bo to lubią, muzułmańskie kobiety są poniżne, bo mają taki fetysz. Czytałaś wgl. ten wpis, który komentujesz, czy po prostu nagłówek wywołał potrzebę bronienia „Prawdy Objawionej”?

 15. PanRacjonalny pisze:

  BTW. Samych „Prawd Objawionych” było już tysiące. Powstało setki sekt i mnóstwo religii. Nie jesteście wyjątkowi, nie jesteście lepsi.

 16. Jacek pisze:

  Nie powiem, że dużo myślałem o prawie przyciągania, ale… myślałem o nim. Nie wierzę w istnienie takiego prawa. Myślę, że jest to błędne rozumienie tego, co nazwałbym „prawem dostrzegania”. Mówiąc krótko: nie przyciągam do siebie tego, czy owego, lecz dostrzegam takie, czy inne możliwości i realizuję je. Głodne dzieci w Afryce nie mogą dostrzec wokół siebie takich możliwości, jak dorośli milionerzy w Ameryce, dlatego w ich przypadku (tj. dzieci z Afryki) prawo przyciągania nie działa. Inny przykład: jeśli ktoś lubi się wspinać, to wszędzie dostrzeże do tego okazję. Jako dzieciak wejdzie na każdy murek, a jako dorosły wdrapie się… na przykład na „żyletę” w Sosnowcu. A jak ktoś nie lubi się wspinać, to może i pojechać z jakiegoś powodu do Zakopanego i spokojnie popatrzeć na Giewont. Zatem „prawo dostrzegania” plus „módl się i pracuj”. Sukces będzie – większy lub mniejszy. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Czym jest ACT | Terapia ACT | Superwizja ACT |

newsletter | fb

Powrót