Zaznacz stronę
Przetłumaczyła Patrycja Kwiatkowska

Autorką porad oraz przemówienia na ted.com (klik!) jest Tania Luna. Jej emigracja z Ukrainy do Stanów Zjednoczonych w wieku dziecięcym była bardzo dużym przeżyciem. Mieszkając ze swoją rodziną w niewielkiej przybudówce, kupując jedną gumę-kulkę tygodniowo, Luna nie mogła wyjść z zachwytu nad wspaniałościami jej nowego kraju. Od pizzy po centy i pit bulle, jej historia przypomina nam o docenianiu nieprzewidzianych małych radości i pełnej akceptacji niepewności dnia codziennego. Filozofia ta bezpośrednio tłumaczy codzienną pracę Luny jako niespodziankologa – jest ona współzałożycielem Surprise Industries, firmy zajmującej się organizowaniem zachwycających spotkań zarówno dla firm, jak i pojedynczych osób. „Niespodzianki czynią życie jednocześnie bardziej błogim i ekscytującym”, twierdzi Luna.

  1. Zaangażuj się w mechanizm niespodzianki. Zdecyduj się zostać niespodziankologiem i poznawaj świat przez jego okulary. Zapytaj siebie, „Co zrobiłby niespodziankolog?”. Stwórz okazje sprzyjające zwiększaniu ilości niespodzianek w twoim życiu. Wydaje się to sprzeczne z intuicją, by umieszczać czas na nie w harmonogramie, ale to dobry sposób na oderwanie się od rutyny, nawet dla najbardziej ekscytujących ludzi.
  2. Dostań się do kociołka ze złotem, znajdującego się na końcu… niezręczności. Przypominaj sobie, że wszystkie dobre rzeczy w życiu znajdują się za lepką grudką zakłopotania i niepewności. Niewielu ludzi podąża za swoimi marzeniami lub podejmuje pozytywne ryzyko – nie dlatego, że jest to zbyt ryzykowne lub nawet przerażające, ale ponieważ unikamy uczucia niepewności, które niektórzy nazywają zakłopotaniem. Naucz się je kochać. Przypominaj sobie, że brak poczucia komfortu oznacza, że się rozwijasz i wyciągasz dłoń po coś, po co niewielu dotąd odważyło się sięgnąć. Spróbuj mieć hobby, które wygląda okropnie. Rozmawiaj z nieznajomymi. Albo po prostu spędź trochę czasu w samotności, jeśli do tej pory starałeś lub starałaś się tego unikać.
  3. Przestań odgooglowywać sobie przyjemność. Uwielbiam szybko uzyskiwać informacje, ale wiem też, że oglądanie zdjęć mojego hotelu zanim do niego dotrę i poszukiwanie opinii o wybranych pozycjach z menu restauracji, do której się wybieram, rozbiera moje życie z zaskoczeń, poznania i zdolności do robienia odkryć przypadkiem. Pozwól swojej wyobraźni działać, a następnie daj się zaskoczyć.
  4. Zmień kształt i zasięg kręgu znajomych. Wybierz nową drogę w poznawaniu ludzi. Otaczanie się ludźmi podobnymi do nas jest wygodne, ale zatrzymuje nasz rozwój i proces uczenia się. Zbocz ze swojej stałej drogi i porozmawiaj z ludźmi, którzy nie podzielają twoich norm i stylu życia. Poproś znajomego, by przedstawił cię osobie, która jest najmniej do ciebie podobna.
  5. Zbieraj doznania. Kiedy ostatni raz powąchałaś, posmakowałeś lub dotknęłaś czegoś zupełnie dla ciebie nowego? Niech twoim cotygodniowym zadaniem stanie się odkrywanie i doświadczanie świata, za pomocą jednego z podstawowych zmysłów.
  6. Zgub się. Jeśli zawsze wiesz, gdzie idziesz, nigdy nie dotrzesz do nowego miejsca. Pozwól sobie wędrować, bez mapy, w nieznanym tobie parku lub dzielnicy. Spróbuj zagrać w Lewo, Lewo, Prawo, skręcając konsekwentnie w tych właśnie kierunkach, w ustalonej kolejności, aż nie odkryjesz czegoś zaskakującego. Lub – najprościej na świecie – znajdź czas na bezcelowe wędrówki po okolicy, jednocześnie wędrując po myślach.
  7. Zorganizuj “Dzień na Tak”. Mówienie „tak” nowym rzeczom może być trochę przytłaczające, więc spróbuj na stałe wpisać na rozkładzie tygodnia dzień zadedykowany mówieniu „tak” nowym okazjom (np. moim Dniem na Tak jest środa).
  8. Stwórz swój Dziennik Okazji do Niespodzianek. Zawsze, kiedy ktoś wspomni o czymś, co uwielbia lub czego zawsze chciał spróbować, zanotuj to sobie i zrób z tego użytek w przyszłości. Sprawianie niespodzianek innym sprawia tyle samo radości, co zaskakiwanie samego siebie.