Zaznacz stronę
Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Samotny facet zrezygnował z pracy i spędził rok robiąc wywiady z zakochanymi parami – oto najlepsze przepisy na związek, jakie poznał.

Nate Bagley opowiada, że słabo mu się robiło, jak raz po raz napotykał historie miłosne, które można było zaliczyć do jednej z dwóch kategorii – albo skandal i rozwód, albo nierealistyczna bajeczka.

Otworzył zatem projekt na Kickstarterze i zebrane pieniądze wraz z oszczędnościami wykorzystał na podróż po USA, robiąc wywiady z parami w szczęśliwych, nastawionych długoterminowo związkach.

Następnie podzielił się swoją wiedzą na Reddicie [anglojęzyczny portal ze WSZYSTKIM – przyp. tłum.].

„Robiłem wywiady z parami homoseksualnymi, hetero, bogatymi, biednymi, religijnymi, ateistycznymi, będącymi razem krótko i takimi razem ze sobą od ponad 70 lat,” napisał. „Robiłem wywiady nawet z parami w małżeństwach zaaranżowanych przez rodziców oraz w poligamii.”

Na podstawie ma nadzieję nakręcić film dokumentalny, a wiele jego fragmentów jest już na stronie The Loveumentary. Oto kilka najlepszych rad, jakimi podzielił się na Reddicie:

Najważniejsze rzeczy czyniące związek udanym

„To była jedna z najbardziej zaskakujących rzeczy, jakich się nauczyłem podczas podróży.

Miłość własna: Najszczęśliwsze pary zawsze składały się z dwóch (czasem więcej) zdrowych emocjonalnie i szczęśliwych na własną rękę osób. Ci ludzie praktykowali miłość własną. Traktowali siebie z tą samą troską co partnera czy partnerkę… a przynajmniej starali się w tym kierunku.

Zdrowi emocjonalnie ludzie wiedzą, jak wybaczać, są w stanie przyznać, że niezgoda i konflikt w pewnej części leży także po ich stronie oraz wziąć odpowiedzialność za niego. Są na tyle samoświadomi, aby podejmować wyzwania, dźwigać własny ciężar i obdarowywać miłością, kiedy jest to najtrudniejsze.

Zaangażowanie: Po zdrowiu emocjonalnym czas na niekwestionowalne zaangażowanie. Najszczęśliwsze pary wiedziały, że jeśli zacznie się ostre gówno, to partner lub partnerka nie odwróci się plecami. Wiedzieli, że nawet jeśli będzie ciężko – nie, zwłaszcza jeśli będzie ciężko – to mają większe szanse razem. Suma całości jest większa niż poszczególne części.

Zaufanie: Szczęśliwe pary ufają sobie… i zapracowały na zaufanie drugiej połówki. Nie martwią się, że druga strona będzie próbowała podważyć ich pozycję lub uprawiać wewnątrzzwiązkowy sabotaż, ponieważ udowodnili raz po raz, że są dla siebie największym wsparciem. Zaufanie tworzy się przez działania, nie słowa. To dzień po dniu po dniu wierności, służby, bezpieczeństwa emocjonalnego i pewności.

Stwórz fundamenty i to świetna podstawa do innych rzeczy.

Celowość: To wisienka na torcie. Jest różnica między parą, która jedzie przez ulewę i taką, która zjeżdża na pobocze, aby się całować w deszczu. (Tak, to prawdziwa historia.) Jest różnica między parą, która całuje się 10 sekund lub dłużej na pożegnanie i taką, która daje tylko buziaka… lub zupełnie nic. Jest różnica między parami, które zachęcają się wzajemnie do podążania za ich osobistymi celami kosztem własnego dyskomfortu lub niewygody… nawet jeśli oznacza to, że partner ma pocałować inną kobietę na scenie.

Pary, które dzień w dzień próbują doświadczyć jakiegoś rodzaju sensownej więzi czy stworzyć ciekawe wspomnienie, należały do tych, które roztrzaskały mój światopogląd na temat tego, co jest możliwe w pełnym miłości związku.”

Na temat najlepszej rady, jaką otrzymał

„Jedna kobieta w Georgii dała mi zachwycającą radę. Ona i jej mąż byli małżeństwem od ponad 60 lat i po pytaniu, jak by brzmiała najlepsza rada na związek, zatrzymała się na chwilę i odpowiedziała…

Nie bój się być tą osobą, która kocha najbardziej.”

Na temat najlepszego sposobu na rozwiązywanie sporów

„Rozwiązywanie sporów to jeden z często pojawiających się tematów.

Oto czego się nauczyłem:

Nie walcz, aby zwyciężyć: Duża ilość par mówiła o tym, jak nie walczyli przeciwko sobie. W sensie, jeśli jesteś zakochany lub zakochana, powinieneś grać w tej samej drużynie. Twoim celem powinno być rozwiązanie problemu, a nie wyjście na podium, zwyciężając partnera lub partnerkę… i spójrzmy szczerze, i tak czujesz się winny czy winna zwyciężając w tej sposób.

Staraj się zrozumieć: Jeśli trudno ci grać w tej samej drużynie, przestań walczyć i zamiast tego spróbuj zrozumieć, dlaczego twoja druga połowa się wścieka. Zwykle sam temat rozmowy nie jest kluczową kwestią. Ludzie mają wrodzony problem z byciem podatnymi na zranienie, zwłaszcza w zagrażających sytuacjach. Bądź gotowy lub gotowa zadawać szczere pytania. Pozwól odpowiedziom przejść przez siebie, poczuć je. Jeśli druga strona narzeka, że spędzasz za dużo czasu w pracy, może prawdziwą kwestią jest to, że tęskni za tobą i chce czuć z tobą więź. Zamiast wykłócać się, że zarabiasz na rodzinę i że musi szanować, jak ciężko harujesz, spróbuj wsłuchać się w prawdziwy sens tych słów. A następnie obejmij tę osobę. Wróć do domu jakiegoś dnia dzień wcześniej, zaskocz randką czy jakimś szczególnym czasem tylko we dwoje. Zapewnij, że ta osoba i wasz związek są dla was priorytetem. Jeśli nie chcesz, by ten sam problem wracał raz po raz, inwestuj w rozwiązania.

Po prostu bądźcie mili dla siebie, na serio: Nie bądź dupkiem. Nie wyzywaj. Nie wbijaj szpilek. Nie próbuj krzywdzić drugiej strony. Bądź wychowany, wychowana i zachowaj szacunek. Zapobiegnie to tak wielu złym rzeczom.”

A oto jego ulubiony cytat z wywiadów

„Na końcu życia Ty [amerykańskie imię], chcę, aby był w stanie powiedzieć mi ‘Terri była największym błogosławieństwem, jakie spotkało mnie na ziemi – najlepszym, co mi się kiedykolwiek przytrafiło – i stałem się lepszym człowiekiem z powodu tego, że tak mnie kochałaś.’ I to cel, z którym żyję każdego dnia. Tak właśnie chcę kochać tego człowieka.”