Czy potrzebuję psychoterapii?

Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Zgaduję, że większość ludzi w tym kraju w jakimś momencie swojego życia przynajmniej rozważało skorzystanie z profesjonalnej pomocy, psychologa lub psychoterapeuty.

Podczas podejmowania decyzji, czy ktoś „potrzebuje” pomocy psychologicznej lub psychoterapii (będę odtąd korzystał z tych terminów przemiennie), użyteczne może być rozważenie kilku pytań.

5 pytań na temat rozpoczęcia psychoterapii, które warto sobie zadać

1. Czy ten problem, z którym się zmagam, jest dla mnie źródłem cierpienia?

oraz

2. Czy ten problem jest dla mnie przeszkodą w życiu, jakoś mnie ogranicza?

Te dwa pytania są kluczowe – pozwalają określić, czy problem jest na tyle poważny, aby przyjrzał się temu ktoś z klinicznym wykształceniem.

3. Czy próbowałem już lub próbowałam rozwiązać to na własną rękę?

Zazwyczaj, skoro zaczęliśmy coś nazywać „problemem”, to znaczy, że próbowaliśmy już samodzielnie kilku różnych sposobów rozwiązania go. Najczęściej wypróbowaliśmy już wiele, wiele różnych dróg, aby wymazać go z naszego życia i mózg nam płonie od wymyślania następnych opcji, jak by samodzielnie sobie poradzić, ponieważ nie podoba się nam idea szukania pomocy na zewnątrz. Jeśli możesz z łatwością wymienić 5 lub więcej sposobów, które wypróbowałeś lub wypróbowałaś, a problem pozostał niezmieniony, wówczas prawdopodobnie naszedł czas, aby skorzystać z pomocy profesjonalisty.

4. Czy jestem gotowy lub gotowa, aby pracować nad tym problemem?

To pytanie może oszczędzić ci mnóstwo czasu i pieniędzy. Jeśli nie czujesz się gotowy czy gotowa, aby zająć się tym, to oznacza, że prawdopodobnie nie jesteś. Jeśli masz po dziurki w nosie użerania się, weź głęboki oddech i zastanów się, czy chcesz nad tym ciężko pracować. Jeśli tak, wówczas jesteś gotów, gotowa.

5. Czy jestem otwarty, otwarta na wypróbowanie rzeczy, których sens może być dla mnie niejasny?

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że “problem nie może być rozwiązany z tym samym psychicznym nastawieniem, z którym został stworzony” lub coś w tym rodzaju (Widziałem, jak przypisywano go Einsteinowi, ale kto tak naprawdę wie). Istnieje spora szansa na to, że to, co pomoże ci osiągnąć postęp podczas psychoterapii, będzie w jakiś sposób nieintuicyjne. Z mojego punktu widzenia jest tak prawie w 100%, zwłaszcza w rodzaju psychoterapii, który uprawiam (Terapia Akceptacji i Zaangażowania). Prawie zawsze musimy przeanalizować nasze podstawowe założenia na temat tego, jak radzić sobie z problemem, aby móc ruszyć do przodu. Zwykle utknięcie w jednym punkcie jest częściowo spowodowane naszym POGLĄDEM na niego i na to, jak sobie z nim radzić.

Jeśli potrzebujesz psychoterapii lub masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami!


Zacznij Żyć Tu i Teraz przyłącza się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cały dochód z psychoterapii prowadzonej przez Skype od 13 stycznia do końca miesiąca zostanie przekazany na tego chłopaka.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/dla-mnie-nie-ma-juz-ratunku-wiec-chcialbym-pomagac-innym,387050.html

http://www.lukaszberezak.pl/

Jeśli chcesz rozpocząć psychoterapię, to jest to bardzo dobry moment. Więcej informacji znajdziesz klikając tutaj.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Czym jest ACT | Terapia ACT | Superwizja ACT |

newsletter | fb

Powrót