Zaznacz stronę
Przetłumaczyła Danuta Kowalska

Niedawno przeczytałem wpis, w którym bloger oraz komentatorzy rozmawiali o tym, jak minimalizm ssie, bo nieposiadanie niczego i podróżowanie jedynie z małą walizką oznacza, że nigdy nie będziesz mieć oszczędności lub bezpiecznego domu dla swoich dzieci. Cóż, jest tu parę kwestii do przedyskutowania.

Po pierwsze, typ minimalizmu, do którego się odnosili, jest tylko jedną z jego form. Oczywiście, wielu minimalistów to kawalerowie, którzy z łatwością mogą pracować gdziekolwiek i podróżować po świecie z plecakiem, czy też rodziny, które podróżują, pracują i żyją prawie bez niczego. Ale to tylko jedno z podejść.

Innym sposobem jest życie w domu, który jest wystarczająco duży (ale nie przeraźliwie wielki) dla potrzeb twojej rodziny i posiadanie tego, czego potrzebujesz – i niewiele więcej, i nie skupiając się za bardzo za konsumpcji, a na robieniu rzeczy, które uwielbiasz z ludźmi, których kochasz.

I owszem, możecie podróżować z plecakiem po świecie od czasu do czasu. Ale to tylko część twojego życia. A przynajmniej naszego. Minimalizm nie jest więc tylko jednym sposobem na życie. Polega on na odkrywaniu, co jest dla ciebie najlepsze (i twojej rodziny, jeśli ją masz) będąc bardziej świadomym tego co posiadasz i robisz. Bez obsesji na punkcie posiadania, tylko rozsądnie. Chodzi o odnalezienie zadowolenia.

Po drugie, jako minimalista możesz mieć oszczędności. W rzeczywistości, wielu minimalistów je posiada. Często łatwiej jest oszczędzać, ponieważ jeśli wydajesz mniej na niepotrzebne rzeczy i wielkie domy i ogromne samochody, to możesz odłożyć też więcej pieniędzy w banku lub na emeryturę. Możesz to zrobić jako osoba samotna, ale także jako rodzina. Polecam to – posiadanie oszczędności zapewnia spokój umysłu.

Chciałem tylko wyjaśnić parę nieporozumień.