Tworzenie warunków do zmiany

Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Wyobraźmy sobie, że chcesz zmienić dietę – przejść z wcinania czipsów, snikersów, kanapek z kurczakiem i majonezem oraz kebabów i cheeseburgerów na mieście na owoce, warzywa, fasolę, orzechy i zboża z pełnego przemiału.

Brzmi prosto?

Jednakże kiedy jesteś pod wpływem stresu, wykończony lub wykończona po całym dniu firmowych spotkań czy innych obowiązków w pracy oraz po obsesyjnym sprawdzaniu Facebooka i nie masz w zapasie żadnej siły woli, sięgasz po najłatwiejszą przekąskę, coś do czego jesteś przyzwyczajony, przyzwyczajona i z czym czujesz się komfortowo.

A kiedy twoi współpracownicy lub rodzina wyruszają po dostawę ciastek lub pieką je sami, nie jesteś w stanie powstrzymać się przed pokusą – tylko ten jeden raz…

Z wielu powodów trudno przełamać stare zwyczaje, ale najważniejszym z nich jest twoje otoczenie. Zostań w starym środowisku, a twoje zwyczaje będą się utwardzać zamiast mięknąć. Zmień jednak coś wokół siebie i nagle stanie się to prostsze.

Kilka przykładów:

Niektórym z nas przezwyciężanie tych wszystkich trudności może zakończyć się sukcesem, ale czemu tak sobie utrudniać życie?

Zmień swoje otoczenie na takie, które jest nastawione na pomyślną zmianę pożądanego zwyczaju. Bo, wiesz to już doskonale, życie jest za krótkie, by cały czas zmagać się ze starymi problemami.

Sposoby zmiany otoczenia

Kilka przykładów, co możesz zmienić, co pomoże ci realizować swoje plany:

Możliwości się nieskończone, ale wypróbowując jedną czy dwie naraz możesz tak zaprojektować swoje otoczenie, aby zaowocowało większą szansą na powodzenie.

 Jeśli coś nie działa – ponownie zmieniaj swoje otoczenie. Rób to tak długo, aż zwyczaj wejdzie ci w krew.

Jeśli potrzebujesz więcej odpowiedzialności, podkręć obroty stawiając sobie jakieś wyzwanie. Jeśli poddajesz się pokusie – usuń ją. Jeśli ciągle zapominasz, otocz się czymś, co ci przypomni o tym, lub znajdź kogoś, kto ci w tym pomoże. Jeśli potrzebujesz wsparcia innych – szukaj tych ludzi i uczyń ich obecność regularną częścią twego życia.

Nie ma żadnych wymówek – jest wyłącznie otoczenie, które czeka na zmiany.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Czym jest ACT | Terapia ACT | Superwizja ACT |

newsletter | fb

Powrót