Zaznacz stronę
Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Wyobraźmy sobie, że chcesz zmienić dietę – przejść z wcinania czipsów, snikersów, kanapek z kurczakiem i majonezem oraz kebabów i cheeseburgerów na mieście na owoce, warzywa, fasolę, orzechy i zboża z pełnego przemiału.

Brzmi prosto?

Jednakże kiedy jesteś pod wpływem stresu, wykończony lub wykończona po całym dniu firmowych spotkań czy innych obowiązków w pracy oraz po obsesyjnym sprawdzaniu Facebooka i nie masz w zapasie żadnej siły woli, sięgasz po najłatwiejszą przekąskę, coś do czego jesteś przyzwyczajony, przyzwyczajona i z czym czujesz się komfortowo.

A kiedy twoi współpracownicy lub rodzina wyruszają po dostawę ciastek lub pieką je sami, nie jesteś w stanie powstrzymać się przed pokusą – tylko ten jeden raz…

Z wielu powodów trudno przełamać stare zwyczaje, ale najważniejszym z nich jest twoje otoczenie. Zostań w starym środowisku, a twoje zwyczaje będą się utwardzać zamiast mięknąć. Zmień jednak coś wokół siebie i nagle stanie się to prostsze.

Kilka przykładów:

 • Zapisz się na cały dzień medytacji z buddystami i będziesz przy okazji wsuwać całe przesmaczne i zdrowe wegetariańskie jedzenie, które dla ciebie przygotują – to proste. Wróć tylko do domu po skończeniu, a będziesz świadkiem, jak wskakujesz w stare schematy (np. wypychanie ust na zmianę waflami i bekonem).
 • Wyskocz razem z kilkoma zapalonym biegaczami na przebieżkę po pięknych okolicznościach przyrody, a każdy z tych wypadów będzie łatwy do ogarnięcia. Ale spotykaj się z osobami, które preferują oglądanie sportów w TV przez cały weekend, granie na konsoli i wieczorne tankowanie w knajpach, a regularne bieganie zmieni się w zdjęcie z dawnej przeszłości.
 • Zadawaj się z palaczami w miejscach, gdzie każdy ciężko kurzy, a najpewniej nie uda ci się zrzucić tego zwyczaju.
 • Miej zawsze pod ręką w domu i pracy śmieciowe jedzenie, a kiedy zacznie ci brakowali siły woli – sięgniesz właśnie po nie.

Niektórym z nas przezwyciężanie tych wszystkich trudności może zakończyć się sukcesem, ale czemu tak sobie utrudniać życie?

Zmień swoje otoczenie na takie, które jest nastawione na pomyślną zmianę pożądanego zwyczaju. Bo, wiesz to już doskonale, życie jest za krótkie, by cały czas zmagać się ze starymi problemami.

Sposoby zmiany otoczenia

Kilka przykładów, co możesz zmienić, co pomoże ci realizować swoje plany:

 • Umawiaj się z osobami, które robią to samo, co ty chcesz robić.
 • Jeśli wokół siebie znajdujesz ludzi, którzy nie robią tego, co tych chcesz uskuteczniać w sobie (np. są palaczami lub zanurzają każde danie w metrowym smalcu), porozmawiaj z nimi o tym, co chcesz osiągnąć, i poproś o pomoc. Poproś ich o wsparcie i o to, by nie krytykowali cię w tym przejściowym czasie. Jeśli nie zamierzają tego robić, rozważ zmianę ich – to może być radykalne, ale co z nich za dupkowaci znajomi, że rzucają ci kłody pod nogi wtedy, kiedy potrzebujesz pomocy?
 •  Wyrzuć z domu i miejsca pracy śmieciowe jedzenie (lub papierosy itd.).
 • Otocz się zdrowymi rzeczami. Przygotuj je zawczasu, kiedy nie jesteś zmęczony lub zmęczona.
 • Zablokuj strony, które odwracają twoją uwagę, jeśli starasz się mniej prokrastynować.
 • Nawiąż kontakt przez sieć ze wspierającą społecznością skoncentrowaną na tych zwyczajach, które chcesz uskuteczniać u siebie.
 • Czytaj blogi i książki, które inspirują cię do pozytywnego działania.
 • Miej wokół siebie jakieś przypominacze.
 • Napisz sobie krótką mantrę i zapisz ją na komputerze lub telefonie.
 • Poproś osoby wokół, aby przypominali ci o postanowieniu.
 • Podziel się swoim wyzwaniem z innymi, abyś odpowiadał(a) przed nimi za te zmiany.
 • Znajdź sobie kogoś, kto też realizuje lub stara się to realizować, i codziennie składaj mu lub jej raport. Przyrzeknij sobie też, że nie ominiesz ani jednego dnia.
 • Pisz o tym codziennie na blogu.
 • Wychodź na regularne biegi, przechadzki lub górskie wyprawy ze znajomym lub znajomą – jeśli się z kimś spotykasz, to postarasz się o to, aby wyjść z domu i być na czas.

Możliwości się nieskończone, ale wypróbowując jedną czy dwie naraz możesz tak zaprojektować swoje otoczenie, aby zaowocowało większą szansą na powodzenie.

 Jeśli coś nie działa – ponownie zmieniaj swoje otoczenie. Rób to tak długo, aż zwyczaj wejdzie ci w krew.

Jeśli potrzebujesz więcej odpowiedzialności, podkręć obroty stawiając sobie jakieś wyzwanie. Jeśli poddajesz się pokusie – usuń ją. Jeśli ciągle zapominasz, otocz się czymś, co ci przypomni o tym, lub znajdź kogoś, kto ci w tym pomoże. Jeśli potrzebujesz wsparcia innych – szukaj tych ludzi i uczyń ich obecność regularną częścią twego życia.

Nie ma żadnych wymówek – jest wyłącznie otoczenie, które czeka na zmiany.