Zaznacz stronę
Przetłumaczył Radosław Cech

Popatrzmy na ilustrację poniżej.

Lubie ten obrazek, bo pokazuje trzy miejsca, do których często zabiera nas nasz umysł. Są to:

1. Przeszłość, która już sie wydarzyła
2. Przyszłość, która dopiero ma się zadziać
3. Obecny moment.

Nasze umysły wędrują tam cały czas. Twój, mój, właściwie każdego, oprócz niemowląt i bardzo małych dzieci. Jeśli kiedykolwiek rzeczywiście im się przyjrzeliśmy, to mieliśmy okazję zauważyć, że przez prawie cały czas żyją tu i teraz. Jednak wraz z nauką mowy ich umysły nabierają umiejętności życia w przyszłości lub nurzania się w dawno minionej przeszłości. Jest to zarazem błogosławieństwo i przekleństwo. Oto dlaczego:

Moje i twoje życie upływa chwila za chwilą, tu i teraz. To właśnie miejsce, gdzie się znajdujemy i gdzie możemy poprzez działanie zmieniać nasze życie. Zrozumienie tego faktu to klucz. Nasz umysł często w mgnieniu oka prowadzi nas w przeszłość lub przyszłość. Przypomnijmy sobie – gdzie był nasz umysł dziś rano, kiedy braliśmy prysznic (przyjmując, że go braliśmy) i sens tego stanie się jasny.

Oczywiście, żadna z tych rzeczy niekoniecznie musi być zła. Umiejętność zapamiętywania i przewidywania to wspaniały dar. Ta zdolność może pomóc nam unikać pomyłek z przeszłości, rozpamiętywać swoje „dawne czasy” i planować na przyszłość. Jest jednak i druga strona medalu – jeśli nie potrafimy dostrzec różnicy między tym, gdzie faktycznie jesteśmy a miejscem, gdzie zabiera nas nasz umysł, to możemy przegapić okazję do działania, które mogłoby odmienić nasze życie w tym konkretnym miejscu – tutaj, w tej chwili, przeżywając ją i będąc w pełni obecnymi.

Co gorsza, możemy zacząć zastępować nasze teraźniejsze doświadczenie wspomnieniami lub przewidywaniami i zapętlić się w nieskończonym cyklu, powtarzając błędy z przeszłości, przegapiając kolejne szanse i tak dalej. W skrócie: możemy żyć bardziej wewnątrz swojej głowy niż w danym momencie. Taka pułapka może wydać się nam znajoma. Wpadałem w nią wiele razy i wiem, jak to jest. Właśnie w tym miejscu może pomóc nam uważna świadomość.

A więc, następnym razem, kiedy nasz umysł wyrwie nas z chwili obecnej i porzuci nieszczęśliwych lub zanurzonych gdzieś we własnej głowie, przerwijmy na chwilę. Podziękujmy swojemu umysłowi za to przypomnienie i zobaczmy, czy da się w płynny sposób zawrócić naszą uwagę do „tu i teraz”, gdzie właśnie jesteśmy. Zapytajmy sami siebie: „Co chcę teraz zrobić? Czym chcę się zająć, własnie tutaj, dokładnie w tym momencie?”

Oto kolejna mantra. Podebrałem ją własnym dzieciom, kiedy uczyły się korzystać ze szkolnego autobusu. Szło to tak: „Zatrzymaj się, rozejrzyj i posłuchaj, inaczej nie zobaczysz tego, co właśnie przegapiasz.” To mantra dobra do przypomnienia nam, że nie możemy sobie pozwolić ma marnowanie teraźniejszości, bo tylko w niej tworzymy nasze życie, krok po kroku.