Miejsca, gdzie przebywa nasz umysł

Przetłumaczył Radosław Cech

Popatrzmy na ilustrację poniżej.

Lubie ten obrazek, bo pokazuje trzy miejsca, do których często zabiera nas nasz umysł. Są to:

1. Przeszłość, która już sie wydarzyła
2. Przyszłość, która dopiero ma się zadziać
3. Obecny moment.

Nasze umysły wędrują tam cały czas. Twój, mój, właściwie każdego, oprócz niemowląt i bardzo małych dzieci. Jeśli kiedykolwiek rzeczywiście im się przyjrzeliśmy, to mieliśmy okazję zauważyć, że przez prawie cały czas żyją tu i teraz. Jednak wraz z nauką mowy ich umysły nabierają umiejętności życia w przyszłości lub nurzania się w dawno minionej przeszłości. Jest to zarazem błogosławieństwo i przekleństwo. Oto dlaczego:

Moje i twoje życie upływa chwila za chwilą, tu i teraz. To właśnie miejsce, gdzie się znajdujemy i gdzie możemy poprzez działanie zmieniać nasze życie. Zrozumienie tego faktu to klucz. Nasz umysł często w mgnieniu oka prowadzi nas w przeszłość lub przyszłość. Przypomnijmy sobie – gdzie był nasz umysł dziś rano, kiedy braliśmy prysznic (przyjmując, że go braliśmy) i sens tego stanie się jasny.

Oczywiście, żadna z tych rzeczy niekoniecznie musi być zła. Umiejętność zapamiętywania i przewidywania to wspaniały dar. Ta zdolność może pomóc nam unikać pomyłek z przeszłości, rozpamiętywać swoje „dawne czasy” i planować na przyszłość. Jest jednak i druga strona medalu – jeśli nie potrafimy dostrzec różnicy między tym, gdzie faktycznie jesteśmy a miejscem, gdzie zabiera nas nasz umysł, to możemy przegapić okazję do działania, które mogłoby odmienić nasze życie w tym konkretnym miejscu – tutaj, w tej chwili, przeżywając ją i będąc w pełni obecnymi.

Co gorsza, możemy zacząć zastępować nasze teraźniejsze doświadczenie wspomnieniami lub przewidywaniami i zapętlić się w nieskończonym cyklu, powtarzając błędy z przeszłości, przegapiając kolejne szanse i tak dalej. W skrócie: możemy żyć bardziej wewnątrz swojej głowy niż w danym momencie. Taka pułapka może wydać się nam znajoma. Wpadałem w nią wiele razy i wiem, jak to jest. Właśnie w tym miejscu może pomóc nam uważna świadomość.

A więc, następnym razem, kiedy nasz umysł wyrwie nas z chwili obecnej i porzuci nieszczęśliwych lub zanurzonych gdzieś we własnej głowie, przerwijmy na chwilę. Podziękujmy swojemu umysłowi za to przypomnienie i zobaczmy, czy da się w płynny sposób zawrócić naszą uwagę do „tu i teraz”, gdzie właśnie jesteśmy. Zapytajmy sami siebie: „Co chcę teraz zrobić? Czym chcę się zająć, własnie tutaj, dokładnie w tym momencie?”

Oto kolejna mantra. Podebrałem ją własnym dzieciom, kiedy uczyły się korzystać ze szkolnego autobusu. Szło to tak: „Zatrzymaj się, rozejrzyj i posłuchaj, inaczej nie zobaczysz tego, co właśnie przegapiasz.” To mantra dobra do przypomnienia nam, że nie możemy sobie pozwolić ma marnowanie teraźniejszości, bo tylko w niej tworzymy nasze życie, krok po kroku.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Czym jest ACT | Terapia ACT | Superwizja ACT |

newsletter | fb

Powrót