Zaznacz stronę
Przetłumaczył Radosław Cech

Brałem udział w zajęciach Chocolate 101 z Ewą w ślicznej małej fabryczce czekolady Dandelion Chocoate w San Francisco i bardzo przypadły mi one do gustu. Zapytałem Todda, współzałożyciela Dandelionu, o kilka wskazówek jak smakować czekoladę w sposób bardziej uważny i świadomy.

Bez dalszych wstępów przytaczam tutaj to, co autor warsztatu ma do powiedzenia w temacie sztuki uważnego smakowania czekolady:

Często jesteśmy pytani o to, czy istnieje właściwy i niewłaściwy sposób smakowania czekolady. Nie chciałbym tu zbytnio filozofować – jeśli czekolada ci smakuje, to sposób jest właściwy. Istnieje jednak kilka wskazówek, jak smakować ją w uważny sposób.

Pierwsza sprawa – zwalniamy obroty. Zanim rozedrzesz opakowanie i zabierzesz się za zawartość, poświęć chwilkę na przeczytanie o niej kilku słów. Wytwórcy czekolady muszą przemyśleć i podjąć wiele decyzji, i to jest nasza okazja, żeby podzielić się naszym punktem widzenia. Już same fizyczne właściwości opakowania powinny wciągnąć cię w to czekoladowe doświadczenie. W przypadku naszego produktu ręcznie wykonany papier bawełniany powinien dawać uczucie miękkości. Tak jak tabliczki naszej czekolady, odrobinę niedoskonały nadruk sitodrukowy powinien wzmocnić wrażenie ręcznej roboty, przy pomocy której powstaje każda tabliczka. Napisy celowo wykonane są niewielką czcionką, aby zachęcić cię do chwycenia za czekoladę i doświadczenia jej z bliska. Na wielu opakowaniach opisano ziarna, hodowców czy okolicę i warunki klimatyczne. Poświęć chwilę, aby dowiedzieć się tyle, ile zdołasz na temat tej czekolady – w ten sposób nauczysz się odróżniać czekoladę o różnym pochodzeniu i różne jej marki.

Następnie delikatnie rozwiń zawartość i przyjrzyj jej się. Obróć ją, popatrz na nią z boku. Czy widać przyjemny połysk? Jaki jest kolor? Czy pod spodem jest gładka czy pofałdowana? Czy dostrzegasz jakiekolwiek pofałdowania, które wskazywałyby na to, że tabliczka nie opuściła formy w odpowiedni sposób?

Odłam malutki kawałek i zwróć uwagę na delikatny trzask. Czy czekolada kruszy się, czy pęka na większe kawałki? Czy pęknięcie jest równe czy nieregularne? Trzask wskazuje na charakter czekolady – na ułożenie krystalicznej struktury w maśle kakaowym – a jeśli jest słaby, często może oznaczać popełnioną pomyłkę lub niewłaściwe przechowywanie, lub nawet wybór innego stylu.

Umieść teraz ten drobny kawałek w ustach. Delikatnie rozgryź go na kilka jeszcze mniejszych kawałków. Pozwól, żeby powoli rozpuściły się na języku. A teraz przemieść czekoladę dokoła jamy ustnej, rozprowadzając ją na języku, ale unikając przeżuwania. Jeśli połkniesz ją zbyt szybko, ominie cię doświadczenie smakowe, które czyni każdy rodzaj czekolady jedynym w swoim rodzaju.

W ciągu sekundy lub dwóch czekolada rozpuści się jeszcze bardziej i zaczniesz zauważać dodatkowe nutki smakowe (oprócz gorzkiego posmaku masy kakaowej, który dotarł do ciebie z chwilą dotknięcia czekolady językiem). Zwróć uwagę na różne akcenty i przekonaj się, czy potrafisz je zidentyfikować. Czy pojawiają się wszystkie naraz, czy raczej stopniowo, w miarę roztapiania się czekolady? Skąd dochodzi do ciebie smak – z przodu czy z tyłu jamy ustnej? Czy pojedyncze nuty smakowe brzmią wyraźnie, jak osobne instrumenty, czy raczej jak cała symfonia? Albo, w gorszym wypadku, jak kakofonia smaków, która zupełnie ze sobą nie współgra?

Kiedy już wsłuchasz się w tę smakową muzykę, przełknij i poczekaj kilka sekund. Zauważ, w jaki sposób smak pozostaje w ustach – jakie jest zakończenie? Czy jest przyjemne, czy niemiłe? Czy powoduje, że chcesz więcej, czy raczej wolałbyś popić to wodą, aby pozbyć się tego posmaku?

I to wszystko – najlepiej nie wprowadzać w to za dużo teorii, po prostu próbować powoli i uważnie. Czekolada potrafi uszczęśliwiać i jeśli zaczniemy ją zbytnio analizować, może ominąć nas właściwe doświadczenie. A kiedy już przetestujesz swoje ulubione rodzaje czekolady, sięgnij po czekoladę innego pochodzenia, innej marki, o innych proporcjach składników. Wielu wytwórców, zwłaszcza niewielkich, nowopowstałych, posiada swój własny wyróżniający ich styl, technikę i punkt widzenia. A jeśli dodatkowe akcenty smakowe nie wzbudziły twojego zainteresowania za pierwszym razem, nie rezygnuj i spróbuj innej marki. Większość przemysłowo wytwarzanej czekolady posiada jeden monotonny smak kakao, więc postaraj się wypróbować większą liczbę producentów i rodzajów.