Zaznacz stronę
Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Przed oświeceniem rąbiesz drewno i nosisz wodę.
Po oświeceniu rąbiesz drewno i nosisz wodę. ~przysłowie Zenu

W chaosie współczesnego świata można odnaleźć piękno w prostym działaniu.

Jesteśmy poniewierani przez wszystkie maile, rozmowy, wiadomości, wydarzenia i wymagania innych w naszym życiu. Nasz umysł zmienia się w powódź myśli zakorzenionych w przeszłości, zmartwień nad przyszłością oraz rozpraszaczy odwracających uwagę w każdym kierunku.

Ale wszystko to wysycha, kiedy skupiamy się wyłącznie na działaniu.

To bez znaczenia, co to takiego: siedzenie, chodzenie, pisanie, czytanie, jedzenie, mycie, rozmowa, przytulanie się, zabawa. Skupiając się na działaniu pozwalamy odejść zamartwianiu się, baniu się, zazdroszczeniu, złoszczeniu, rozpaczaniu i rozpraszaniu.

Jest coś głębokiego w tej prostocie. Coś nadzwyczaj pięknego, co wyrywa serce i zapiera dech w piersiach.

Kiedy chodzisz, chodź. Kiedy jesz, jedz. ~przysłowie Zenu

Właśnie nadchodzi środek dnia i znajduje cię on w burzy myśli, uczuć, obowiązków, spotkań, materiałów i telefonów do wykonania.

Zatrzymaj się. Oddychaj. Pozwól temu opaść.

Skup się teraz na robieniu jednej rzeczy, właśnie teraz. Wybierz tylko jedną rzecz i usuń z pola uwagi wszystkie rozpraszacze. Serio, wywal je gdzieś. Wyłącz internet. Przestań to czytać. (OK, przeczytaj jeszcze kilka zdań, ale po nich wyłącz przeglądarkę.)

Pozwól przejść na skrzydła myślom na temat czegokolwiek innego niż robienia tej rzeczy. One wrócą – wówczas delikatne zauważ, że wróciły, a następnie pozwól im iść dalej. I wróć do działania.

Jeśli myjesz garnek – rób to powoli i czuj to każdym zmysłem. Jeśli jesz owoc – posmakuj go, poczuj powierzchnię, bądź uważny lub uważna na uczucia głodu lub ich brak. Jeśli coś piszesz, wlej w to pisanie całe swoje serce, stań się pisaniem, zamieszkaj w tych słowach.

Po prostu rób.

Reszta świata staje się dystrakcją bez znaczenia. Jesteś tylko ty i twoje robienie.

I zdajesz sobie sprawę: to wszystko, co ma znaczenie. W tym jednym znajduje się wszystko.

Zen nie jest jakąś podnietą, ale koncentracją na twej typowej codziennej rutynie. ~Shunryu Suzuki