Zaznacz stronę
Przetłumaczyła Danuta Kowalska

Jednym z największych powodów, dlaczego ludzie kupują tak dużo i dlaczego są tak niezadowoleni ze swojego życia, są reklamy. Reklamy tworzą fałszywe potrzeby – nagle pragniemy  iPhone’a , nowego samochodu, pierścionka z diamentem – wszystko przez to, że reklamodawca umieścił tę potrzebę w naszej głowie.

Czym jest reklamowanie? To umieszczanie swojej wiadomości/marki przed oczami odbiorców, za które firmy (lub kandydaci na posła etc.) płacą dostawcom (telewizji, gazecie, stronie internetowej etc.) . Firmy płacą za naszą uwagę i usiłują zachęcić nas do kupienia tego, co sprzedają. A dostawca reklamy zarabia na sprzedawaniu uwagi swoich czytelników/widzów/użytkowników.

Oczywiście dla nas, użytkowników… to beznadziejne. Reklamy znacząco przeszkadzają w oglądaniu czegokolwiek i utrudniają lekturę (wyobraź sobie, że czytasz ten artykuł otoczony 10 reklamami).

Reklamy pogarszają nasze życie.

Czy to nie zadziwiające?  Przedsiębiorstwa tworzą działalność handlową, żeby aktywnie czynić nasze życie gorszym. I robią tak, ponieważ to działa. Kupujemy to, co sprzedają, więc twórcy reklam zarabiają dzięki temu więcej, dzięki czemu zyskują także dostawcy.

Ale my tracimy.

Oczywiście większość ludzi, gdyby miała wybór, wolałaby uniknąć reklam. Wolę oglądać programy telewizyjne na iTunes (gdzie mogę nawet zapłacić dolara lub dwa za show) niż płacić za telewizję kablową, gdzie mógłbym mieć dostęp do większej oferty za tego samego dolara lub dwa, ale musiałbym także znosić reklamy. Szczerze mówiąc, nie potrzebuję aż tylu programów i nie mam ochoty płacić mniej, czyniąc moje życie gorszym.

Wielu ludzi wybierze programy z reklamami, aby rozerwać się za darmo. Ale to nie jest bezpłatne, ponieważ:

  1. Musisz oglądać reklamy, twoje życie staje się gorsze.
  2. Płacisz za reklamy, kupując więcej produktów, aby osiągnąć zadowolenie. Reklamy by nie istniały, gdybyście wskutek ich działania nie kupowali.
  3. Czas, który poświęcasz na oglądanie reklam, ma swoją wartość.

Ta kwestia jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek z powodu ilości czasu, który spędzamy online i przed ekranami, a przez to i przed reklamami.

1. Przenikanie wszystkiego. Wydaje się, że wszystko zmierza tą drogą. Spędzamy ogromną ilość czasu na takich portalach jak Facebook, Twitter, Gmail etc., a one przepełnione są inwazyjnymi reklamami. Przez iPhony i Okulary Google rozprzestrzeniają się tak, że mogą  towarzyszyć nam na każdym kroku. Reklamy będą wszędzie, uszyte dokładnie na twoją miarę, bo reklamodawcy i dostawcy mają ogromną ilość danych na twój temat.

Jednakże przypuszczam, że w nadchodzących latach pojawiać się będzie coraz więcej i więcej serwisów, które będą pomagać w blokowaniu reklam. Oczywiście istnieją blokujące pluginy  i rozszerzenia dla przeglądarek internetowych, a ludzie używają rzeczy takich jak Tivo do ominięcia reklam w telewizji. Możemy zapłacić, żeby uniknąć reklam na niektórych serwisach. To opłacalna usługa – płacenie za uczynienie życia mniej gównianym. Jednak nie wszyscy będą w stanie pozwolić sobie na tego typu usługi. Tak więc niektórzy będą płacić za brak reklam, a innych nie będzie na to stać i będą natrafiać na nie wszędzie, przez cały czas. Różnica między tymi dwoma typami życia będzie ogromna.

2. Zero reklam z wyboru. Niektórzy mali dostawcy zdecydują się za brak reklam. Tu na mojej stronie nie ma ich. Jak się utrzymuję, jeśli nie z reklam? Poprzez sprzedaż moich własnych usług. Oczywiście przypomina to reklamę, ale myślę, że jest lepsze. Nie mam reklam, które rujnują twoje doświadczenie, a jedyną rzeczą, jaka sprzedaję jest to, co już jest za darmo na mojej stronie (pomoc w poprawianiu twojego życia). A ponieważ już mnie znasz i przyszedłeś na moją stronę w tym celu, jesteś bardziej skłonny wierzyć mi niż jakiemuś przypadkowemu reklamodawcy. Jeśli nadużyję tego zaufania, przestaniesz tu wracać. Mam silną motywację do utrzymania twojego zaufania poprzez bycie go godnym.

Wprawdzie jestem pojedynczym publicystą w Internecie, ale jest wielu innych. Jesteśmy wyjątkami, ale myślę, że ważnymi wyjątkami. Użytkownicy/czytelniczki/widzowie mogą wybrać dostawców, którzy nie mają reklam oraz unikać/blokować tych, którzy je mają. Odrzuć je. Bądź świadomy, świadoma, do kogo się udajesz, komu ufasz. Jeśli wystarczająca liczba ludzi to zrobi, brak reklam będzie konkurencyjną zaletą. Zachęci to innych do tego samego i będziemy w stanie wybrać życie bez gównianych reklam i bez dodatkowych opłat.

Która przyszłość nastąpi, zależy od ciebie. Możesz optować za nieczytaniem/nieoglądaniem/nieużywaniem stron i serwisów z reklamami (a jeśli jesteś dostawcą, możesz stworzyć model wolny od reklam), albo możesz znosić gówniane reklamy i pozwolić na zwycięstwo ich wszechobecności.