Zaznacz stronę
Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

… choć może to nierozsądne oceniać czyjeś życie bazując wyłącznie na jego obrazie.

 

Wylegiwanie się na kanapie zdecydowanie wygrywa z dniem spędzonym w biurze! Być może jednak to tylko ty, rzutujący lub rzutująca swoje własne poglądy i pragnienia na tę osobę. Jeśli byście się rzeczywiście zagłębili w jego sytuację, to nie byłoby wam już tak prędko do wzięcia na siebie pogłębiającej się lodowatej przepaści między nim a jego rodziną oraz nieustającego poczucia żalu do siebie z powodu tego, że przez całe życie bał się zaryzykować.


 

To dziecko nie musi się martwić niczym. W przeciwieństwie do ciebie jest na letnim obozie, ma dużo znajomych i zero podatków do zapłacenia. Jest także dwa kroki od wycieńczającego zaburzenia odżywiania. Inne dzieci na wyjeździe śmieją się z niej, ponieważ nie urosły jej jeszcze piersi, i nie ma nikogo, dosłownie nikogo, do kogo mogłaby zwrócić się o pomoc.


 

Ta kobieta cieszy się długim masażem, a potem może wychyli darmowy kieliszek wina, zje truskawkę w czekoladzie lub dwie, by ostatecznie pogrążyć się  w czarnej rozpaczy pod miażdżącym ciężarem emocjonalnym bycia świadkiem tego, jak jej rodzice tracą kontakt ze światem w wyniku demencji starczej.


 

To jest życie, co nie? Zimny drink, relaksujące wybrzeże – perfekcja. Ale może będzie rozsądnej zrobić krok do tyłu i postawić się na jego miejscu. Czy wiesz, że ma przewlekłe zapalenie wątroby? Czy wiesz, że zaraził tym także swego partnera? Coś takiego sprawia, że naprawdę przewartościowujemy jego sytuację.


 

c005

Mmm, czego byście nie dali, aby spędzić dzień z tym kochanym psiakiem? Może swoje dzieci? Ta kobieta właśnie straciła synów po długiej, gorzkiej walce o prawa rodzicielskie.


 

c006

IQ tego mężczyzny wynosi 58 i nie jest w stanie korzystać z łazienki bez pomocy, ale ludzie, ten wielki rożek naprawdę wygląda smakowicie!


 

c007

Napatrz się dobrze na tego roześmianego dzidziusia! Wszystkie jego potrzeby są zaspokojone i jest z całą pewnością najedzone i szczęśliwe. Z pewnością bije to twój dupiaty dzień na głowę, prawda? Nie tak prędko. Porównywanie dwóch subiektywnych doświadczeń to zabawka głupców, a nigdy nie było to bardziej trafne niż teraz: dziecko, na które patrzysz, nie żyje. Umarło dziewięć lat temu w wyniku nagłej śmierci łóżeczkowej i nawet kiedy to czytasz jego drobne zwłoki leżą przysypane metrową warstwą ziemi.


 

c008

Wszyscy nosimy maski, ciągle odgrywając różne wersje siebie, prezentując światu nasze najlepsze twarze. Jasne, ta kobieta wygląda, jakby cieszyła się spokojnym dniem na hamaku, ale czy zazdrościlibyście jej, gdybyście się dowiedzieli, że musi radzić sobie w życiu z połową średniej krajowej pensji? Może. Szczerze mówiąc jej życie jest bardzo w porządku – to najgorsza rzecz, jakiej musi stawić czoła.