Skup się!

Przetłumaczyła Patrycja Kwiatkowska

Zacznę od scenki: wchodzisz na swoją skrzynkę e-mailową lub [wstaw tutaj swój preferowany portal społecznościowy] i skaczesz to tu, to tam, robisz kilka rzeczy, czytasz parę linijek słów, zajmujesz się swoimi drobnymi sprawami… Wkrótce gubisz się w zatrzęsieniu niepozornych rozpraszaczy i tak upływają ci godziny na nierobieniu niczego znaczącego.

Brzmi znajomo?

Czasem jakaś duża sprawa czeka na ciebie na liście rzeczy do zrobienia lub w skrzynce mailowej, ale wciąż odkładasz ją na później, ponieważ jesteś w trybie „szybkich zadań”. Z takim nastawieniem ciężko jest zająć się czymś bardziej praco- i czasochłonnym, wymagającym od nas dłuższego i głębszego pomyślunku.

Och, mnie to się ciągle przydarza! Szybko przeglądam 10-15 e-maili, ponieważ poradzenie sobie z ich treścią i odpisanie 1-2 zdań nie zajmuje mi więcej niż dwie minuty, co oznacza, że mogę je szybko odbębnić. Z kolei ważniejsze zadanie leży w mojej skrzynce i czeka, czasem nawet dzień czy dwa, aż się nim zainteresuję.

Dlaczego? Bo wymaga ode mnie przestawienia mózgu na inny sposób myślenia. Temu też odkładamy pilne sprawy na bok, pozwalając, by pochłonęły nas internetowe rozpraszacze.

Istnieje lepsza metoda: skup się. Zmień swoje nastawienie. Miej cel w każdej rzeczy, którą postanawiasz zrobić. W moim przypadku zawsze to działa.

Krótka instrukcja:

  1. Złap się na gorącym uczynku. Gdy widzisz, że odkładasz na później wykonanie jakiegoś pilniejszego zadania, przypilnuj się i zastopuj.
  2. Wycofaj się. Na 10-20 sekund przestań robić cokolwiek i zrób krok do tyłu. Spójrz na tę sytuację z szerszej perspektywy. Jaka jest najważniejsza rzecz, która mogła-/mógłbyś robić w tym momencie? Czy to tych kilka mniej istotnych zadań, czy może jest na twojej liście coś, czego wykonanie ma większą wagę?
  3. Zmień swoje nastawienie. Kiedy jesteś w trybie „szybkich zadań”, nie będziesz w stanie udźwignąć czegoś, co wymaga więcej uwagi i zastanowienia. Napisanie dłuższego tekstu okaże się być niemożliwe. Zatem kiedy już włączysz przycisk „STOP”, skup się i zmień tryb działania. Przygotuj się na coś mniej zmiennego.
  4. Znaj swoje zamiary. Dobrym pomysłem jest przypomnienie sobie swoich intencji przed rozpoczęciem jakiegoś zadania. Jeśli zamierzasz coś napisać – jaki jest cel twojego pisania? Komu to pomoże? Czy jest szansa, że coś tym zmienisz?

Korzystanie z chwili, by spojrzeć na całość z szerszej perspektywy, zmienić tryb myślenia i ustalić celowość twojego nowego zadania jest bardzo ważną sprawą. To bardzo prosta rzecz, a potrafi kompletnie zmienić twoją efektywność w działaniu.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Czym jest ACT | Terapia ACT | Superwizja ACT |

newsletter | fb

Powrót