Zaznacz stronę
Przetłumaczył Radosław Cech

Mam szóstkę uroczych dzieci – jedno z nich już dorosłe, parę innych już prawie też – i często zastanawiam się nad tym, o czym powinny wiedzieć, kiedy dorosną i pójdą w świat. Czego je najlepiej nauczyć, żeby były przygotowane do życia?

Oto, co chciałbym, żeby wiedziały

Jesteś wystarczająco dobry (lub dobra) taki (taka), jak jesteś. Większość ludzi nie podejmuje się niektórych zadań, bo obawiają się, że nie będą w tym wystarczająco dobrzy i poniosą porażkę. Ale ty jesteś wystarczająco dobry (dobra) – przyjmij to do wiadomości, a nie będziesz obawiać się nowych zadań, nie będziesz bać się porażki, nie będzie ci potrzebna aprobata innych. Aprobatę dostaniesz już na wstępie – od siebie.

Wszystko, co jest ci potrzebne do szczęścia znajdziesz w sobie. Wielu ludzi próbuje odnaleźć uczucie szczęścia w jedzeniu, narkotykach, alkoholu, zakupach, imprezach czy seksie… Bo szukają go na zewnątrz. Nie zdają sobie sprawy, że narzędzia potrzebne do zbudowania poczucia szczęścia znajdują się wewnątrz: świadoma uważność, poczucie wdzięczności, współczucie, rozwaga, umiejętność robienia i tworzenia czegoś wartościowego – choćby była to drobna rzecz.

Możesz założyć własną firmę. Kiedy byłem młody uważałem, że muszę ukończyć szkołę, żeby dostać gdzieś później pracę i że posiadanie własnej firmy jest tylko dla bogatych. To zupełnie nie tak. Prawie każdy może rozpocząć własną działalność i chociaż początek na pewno nie będzie łatwy, to szybko będziesz się uczyć. To o wiele lepsza edukacja niż szkolna.

Żadnej z praktycznych rzeczy, które potrafię robić, nie nauczyłem się w szkole – nauczyłem się ich wszystkich w praktyce.

Oczywiście, miałem kilku wspaniałych nauczycieli, niekoniecznie szkolnych – można znaleźć ich wszędzie. Kolega z pracy. Moi wirtualni rówieśnicy. Moja mama, mój tata, rodzeństwo, dziadkowie, wujkowie i ciotki. Moja żona. Porażki. Nauczyciele są wszędzie, jeżeli tylko chcesz się czegoś nauczyć.

Wydawaj mniej niż zarabiasz. Trzydzieści procent mniej, jeżeli dasz radę. Większość ludzi po znalezieniu pracy zaraz wydaje swój dochód na raty za nowy samochód, na wysoki czynsz albo drogi kredyt mieszkaniowy, wciąż kupując i przejadając swoje karty kredytowe. Nic z tych rzeczy nie jest prawdziwą koniecznością. Nie wydawaj, jeżeli nie zarobiłeś. Naucz się obywać bez tego i żyj szczęśliwie choć skromniej.

Odłóż część oszczędności, żeby rosły sobie gdzieś na koncie. Podziękujesz sobie za to w przyszłości.

Polub zdrową żywność. Wszystko zależy od przyzwyczajenia swojego smaku, powoli i stopniowo. Naucz się gotować. Wypróbuj zdrowych, pysznych przepisów.

Naucz się współczucia. Nasze życie rozpoczynamy z bardzo egoistyczną postawą – chcemy czegoś i już. Współczucie uczy nas, że inni ludzie są tak samo ważni, a my nie jesteśmy pępkiem wszechświata. Ktoś cię denerwuje? Spróbuj wyjść na chwilę z własnej skorupy i dostrzec, jak wygląda życie tej osoby. Jak możesz temu komuś ulżyć w jego irytacji, w jego bólu?

Nigdy nie przestawaj się uczyć. Jeśli każdego dnia nauczysz się czegoś drobnego, z czasem urośnie z tego potężna wiedza.

Ciesz się aktywnym trybem życia. Jasne, w internecie jest pełno dobrej zabawy, również w jedzeniu słodyczy i smażonych potraw, i w oglądaniu telewizji, filmów i w graniu w gry video. Ale wyjście na zewnątrz i trochę aktywności z kolegami, porzucanie piłki, popływanie, powspinanie się gdzieś, rzucanie sobie wyzwań dla zabawy… to jeszcze lepsze. Zapewni ci to zdrowy tryb życia, zdrowe serce, bardziej skoncentrowany i pełen energii umysł.

Naucz się znosić niewygody. Unikanie niewygód jest bardzo powszechne, ale też bardzo błędne. Umiejętność zaakceptowania pewnych niewygód potrafi odmienić twoje życie.

Rzeczy, którymi się zwykle stresujesz, tak naprawdę nie mają znaczenia. Spójrz z szerszej perspektywy – czy to, czym się martwisz, będzie nadal tak ważne za pięć lat? Prawdopodobnie nie. Jeśli jednak będzie, to zajmij się tym teraz.

Delektuj się życiem. Nie tylko zwykłymi przyjemnościami, ale wszystkim i wszystkimi. Nieznajomym spotkanym w autobusie. Promieniami słońca na twarzy kiedy spacerujesz. Poranną ciszą i spokojem. Czasem z ukochaną osobą. Czasem w samotności. Oddechem w czasie medytacji.

Medytuj.

Nie bój się porażek. Na nich najwięcej się nauczysz. Zamiast tego naucz się akceptować swoje błędy i naucz się wyciągać z nich wnioski i tego, jak się z nich otrząsać, żeby nie wpływały na twoje głębokie, wewnętrzne przekonanie o tym kim jesteś.

Nie potrzebujesz nikogo innego, żeby cię uszczęśliwiał albo uznawał twoją wartość. Nie potrzebujesz szefa, który powie ci, że jesteś świetny lub świetna w tym co robisz. Nie potrzebujesz, żeby twoja dziewczyna lub chłopak mówili ci, jaki jesteś kochany czy kochana. Nie potrzebujesz do tego akceptacji swoich znajomych. Ukochane osoby i przyjaciele to wspaniała sprawa, ale zawsze najpierw sam znaj swoją wartość.

Naucz się, jak przyjmować zmiany. Zmiany są jedyną rzeczą w życiu, która się nie zmienia. Kurczowe trzymanie się czegoś przyniesie tylko cierpienie. Naucz się odpuszczać (medytacja ci w tym pomoże) i uczyń swój umysł elastycznym. Nie tkwij tylko przy tym, co dla ciebie wygodne, nie zamykaj się na to co nowe i być może mniej wygodne.

Otwórz swoje serce. Życie jest niesamowite, kiedy się na nie nie zamykasz. Ludzie są niesamowici. Otwórz serce i bądź gotów na rany, na które wystawisz swoje otwarte serce, a doświadczysz tego, co w życiu najlepsze.

Niech miłość będzie twoją główną zasadą. Sukces, samolubstwo, przesadne przestrzeganie zasad – to nie są dobre wytyczne. Kochaj swoją rodzinę, przyjaciół, współpracowników, obcych, swoich braci i siostry na całym świecie. Nawet tych, którzy uważają się za twoich wrogów. Kochaj zwierzaki, traktowane przez nas jak żywność i przedmioty. A przede wszystkim kochaj siebie.

I zawsze pamiętaj, że nie ważne co by się działo – ja kocham cię każdą cząstką swojego jestestwa.