Umysł mnicha: jak ulepszyć swoją koncentrację

Przetłumaczył Radosław Cech

Przyznaję, że jestem tak samo podatny na pochłonięcie mojej uwagi przez internet jak każdy: zaczynam czytać coś, co mnie ciekawi i znikam w króliczej norze na całe godziny, czasami dni.

Moja umiejętność skupienia się na pojedynczym zadaniu poważnie się jednak poprawiła, a ta jedna cecha zmieniła moje życie.

Jeszcze kilka lat temu nie dałbym rady usiedzieć przy jednym zadaniu bez przeskakiwania co chwilę do skrzynki mailowej, odwiedzania ulubionych stron i for, a dziś potrafię po prostu usiąść i pisać. Kiedy za coś się biorę, potrafię pozbyć się zbędnych „rozpraszaczy” i wykonać konkretne zadanie. A to wpływa na wszystko inne: zatracasz się w tym jednym zadaniu, angażujesz się tak mocno, że dajesz z siebie wszystko i wtedy doznajesz przemiany, jak w trakcie medytacji. Jesteś szczęśliwszy (lub szczęśliwsza), obniża się stres i uzyskujesz lepsze wyniki w pracy.

Wiem, że wielu ludziom niełatwo jest skoncentrować się na jednym zadaniu przez dłuższy czas, więc pomyślałem, że podzielę się paroma wskazówkami, które w moim przypadku pomogły.

Jak najlepiej się koncentrować

Nie ma jednej uniwersalnej metody, aby utrzymać koncentrację. Mi pomaga pozbycie się zbędnych rzeczy wokół i stworzenie kawałka niezmąconej niczym przestrzeni wokół siebie

Kilka wskazówek:

Jak ulepszyć swoją umiejętność koncentracji

Jeżeli nie potrafisz skoncentrować się na jednym zadaniu przez dłuższy czas – nie przejmuj się. To zupełnie normalne. Nasze mózgi zostały wytrenowane przez nowoczesną technologię i społeczeństwo tak, żeby często przełączać się między wieloma zadaniami.

Jedną z przyczyn jest fakt, że sprawdzanie skrzynki mailowej czy nowych wpisów na blogu, Facebooku czy Twitterze w pewien sposób nas nagradza – nasza satysfakcja wzrasta o odrobinę dlatego, że ktoś wysłał do nas wiadomość (akceptacja społeczna) albo znaleźliśmy coś nowego i ciekawego do przeczytania (jak świecidełko przykuwające uwagę). Częste przeskakiwanie między zadaniami jest bez przerwy pozytywnie wzmacniane i to nie ułatwia skupienia się na jednym zadaniu.

Sposobem na to jest zapewnienie sobie pozytywnego wzmocnienia przy wykonywaniu pojedynczej rzeczy. Oto jak:

Zapewnij sobie pozytywne wzmocnienie przy koncentracji na jednym celu, a cofniesz lata wielozadaniowej indoktrynacji. Twoje ważniejsze zadania zostaną wykonane i wcale nie będzie to trudne. Odkryjesz, że koncentracja jest formą medytacji. To cudowna, piękna sprawa i możesz podziękować mi wysyłając lokalne piwo warzone w twojej okolicy.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Czym jest ACT | Terapia ACT | Superwizja ACT |

newsletter | fb

Powrót