Zaznacz stronę
Przetłumaczył Radosław Cech

Przyznaję, że jestem tak samo podatny na pochłonięcie mojej uwagi przez internet jak każdy: zaczynam czytać coś, co mnie ciekawi i znikam w króliczej norze na całe godziny, czasami dni.

Moja umiejętność skupienia się na pojedynczym zadaniu poważnie się jednak poprawiła, a ta jedna cecha zmieniła moje życie.

Jeszcze kilka lat temu nie dałbym rady usiedzieć przy jednym zadaniu bez przeskakiwania co chwilę do skrzynki mailowej, odwiedzania ulubionych stron i for, a dziś potrafię po prostu usiąść i pisać. Kiedy za coś się biorę, potrafię pozbyć się zbędnych „rozpraszaczy” i wykonać konkretne zadanie. A to wpływa na wszystko inne: zatracasz się w tym jednym zadaniu, angażujesz się tak mocno, że dajesz z siebie wszystko i wtedy doznajesz przemiany, jak w trakcie medytacji. Jesteś szczęśliwszy (lub szczęśliwsza), obniża się stres i uzyskujesz lepsze wyniki w pracy.

Wiem, że wielu ludziom niełatwo jest skoncentrować się na jednym zadaniu przez dłuższy czas, więc pomyślałem, że podzielę się paroma wskazówkami, które w moim przypadku pomogły.

Jak najlepiej się koncentrować

Nie ma jednej uniwersalnej metody, aby utrzymać koncentrację. Mi pomaga pozbycie się zbędnych rzeczy wokół i stworzenie kawałka niezmąconej niczym przestrzeni wokół siebie

Kilka wskazówek:

 • Wyłącz przeglądarkę i skrzynkę mailową. Jeżeli przeglądarka jest ci potrzebna do pracy, to upewnij się, że otwarte są tam tylko strony niezbędne do pracy.
 • Wyłącz wszelkie powiadomienia. Osiągnięcie koncentracji podczas gdy dostajesz kolejne powiadomienie o mailu czy wpisie na Twitterze lub Facebooku jest po prostu niemożliwe.
 • Wyłącz internet. Wyciągnij wtyczkę, wyłącz router albo najlepiej idź w miejsce, gdzie internetu nie ma (takie miejsca nadal istnieją). To najlepszy sposób, żeby móc się nad czymś skoncentrować.
 • Pozamykaj wszelkie programy i okienka, które nie są niezbędne do wykonania twojego zadania.
 • Niech zadanie, którego się podejmujesz, będzie naprawdę ważne. Nie jakieś tam „sprawdzić maila”, ale „napisać kolejny rozdział mojej powieści” albo „stworzyć ten niesamowity wpis na blogu, który planowałem”, czy może „napisać tę nową aplikację na Androida”.
 • Oczyść swoje biurko. Nie trać na to zbyt wiele czasu – zgarnij wszystko do szuflady albo do pudełka i zostaw na później. Nie zajmuj się tym teraz. Właściwie to nie zajmuj się teraz niczym innym –  zapomnij o idealnym ustawieniu przedmiotów, idealnym notatniku czy idealnym czymkolwiek.
 • Podłącz słuchawki. Jeżeli wokół ciebie znajdują się ludzie, którzy mogą cię rozpraszać, założenie słuchawek i włączenie jakiejś spokojnej muzyki na pewno pomoże.
 • Używaj prostych programów. Do pisania używam prostych edytorów tekstowych (TextEdit, TextWrangler) lub programów, które blokują wszystko inne (OmmWriter, WriteRoom). Żadnego rozpraszania. Kiedy zapewnisz sobie takie środowisko pracy (a nie powinno ci to zająć więcej niż kilka minut), zabierz się do swojego zadania. Nie rób nic oprócz tej jednej rzeczy. Nie przeskakuj do czegoś innego. Nie wychodzi ci to za dobrze? Czytaj dalej.

Jak ulepszyć swoją umiejętność koncentracji

Jeżeli nie potrafisz skoncentrować się na jednym zadaniu przez dłuższy czas – nie przejmuj się. To zupełnie normalne. Nasze mózgi zostały wytrenowane przez nowoczesną technologię i społeczeństwo tak, żeby często przełączać się między wieloma zadaniami.

Jedną z przyczyn jest fakt, że sprawdzanie skrzynki mailowej czy nowych wpisów na blogu, Facebooku czy Twitterze w pewien sposób nas nagradza – nasza satysfakcja wzrasta o odrobinę dlatego, że ktoś wysłał do nas wiadomość (akceptacja społeczna) albo znaleźliśmy coś nowego i ciekawego do przeczytania (jak świecidełko przykuwające uwagę). Częste przeskakiwanie między zadaniami jest bez przerwy pozytywnie wzmacniane i to nie ułatwia skupienia się na jednym zadaniu.

Sposobem na to jest zapewnienie sobie pozytywnego wzmocnienia przy wykonywaniu pojedynczej rzeczy. Oto jak:

 • Zacznij pomalutku. Na początek spróbuj skupić się tylko przez jedną minutę. Usuń wszystko zbędne, podejmij się jednego, ważnego zadania i wykonuj je przez jedną minutę bez przeskakiwania na coś innego. Z początku może być to trudne, ale jeśli świadomie skoncentrujesz się na utrzymaniu koncentracji, to uda ci się.
 • To tylko minuta.
 • Nagródź się. Nagrodą za utrzymanie koncentracji przez minutę może być minuta (lub 30 sekund) na robienie tego, co tylko chcesz. Mail, Facebook, cokolwiek. Albo wstań i pospaceruj sobie przez minutkę. Przeciągnij się, napij się wody, pomasuj kark, ciesz się swoim małym zwycięstwem. Całe imperia powstawały dzięki takim małym zwycięstwom.
 • Powtórz to. Minuta koncentracji, minuta nagrody (albo coś między minutą i 30 sekundami jeżeli chcesz) i tak przez około pół godziny (czyli po 15 minut na to i na to). Koniec. Powtórz to również później, tego samego dnia. Ciesz się ilością wykonanej przez siebie pracy! I zwróć uwagę, jak udało ci się stworzyć pozytywne wzmocnienie dla swojej koncentracji.
 • Idź naprzód małymi kroczkami. Jutro niech będzie to 2 minuty, minuta przerwy i tak przez 30 minut. Powtórz ten cykl w ciągu dnia. Jeśli chcesz pójść na całość, to wykonaj to nawet trzykrotnie – ale niekoniecznie.
 • Podążaj niewielkimi kroczkami. Chyba dostrzegasz już zasadę. Trzeciego dnia niech będą to trzy minuty pracy, minuta przerwy, potem 4:1, 5:1 i tak dalej. Kiedy dojdziesz do 10 minut zaszalej i zrób sobie 2 minuty przerwy. Kiedy osiągniesz 20 minut, zrób sobie 3 minutową przerwę. Po pół godzinie ciągłej koncentracji zasłużysz na 5 minut przerwy. I kiedy uda ci się dojść do pół godziny możesz przy tym pozostać. Nie musisz trenować się na mnicha.

Zapewnij sobie pozytywne wzmocnienie przy koncentracji na jednym celu, a cofniesz lata wielozadaniowej indoktrynacji. Twoje ważniejsze zadania zostaną wykonane i wcale nie będzie to trudne. Odkryjesz, że koncentracja jest formą medytacji. To cudowna, piękna sprawa i możesz podziękować mi wysyłając lokalne piwo warzone w twojej okolicy.