Zaznacz stronę
Przetłumaczyła Małgorzata Plichta

Pewna znana historia Zen mówi:

Mnich rzekł do Joshu: Niedawno dołączyłem do klasztoru. Proszę, nauczaj mnie.

Joshu spytał: Czy zjadłeś swoja ryżankę?

Mnich odparł: Zjadłem.

Joshu powiedział: Lepiej umyj więc miskę.

I  w tym momencie mnich doznał olśnienia.

Nie zamierzam wyjaśniać tu tej historii, jako że jestem zbyt daleki od oświecenia by ją zrozumieć. W zamian za to chciałbym skupić się na cudownej prostocie tej porady:

Czy zjadłeś swoją ryżankę? Lepiej umyj miskę.

To coś, o czym myślę za każdym razem, gdy jem, a właściwie – kiedykolwiek skończę coś robić. Zjedzone? Umyj swoją miskę.

Jest coś głębokiego a zarazem minimalistycznego w tej poradzie. To: nie pozwól swojej głowie dać się złapać w tym całym myśleniu o sensie życia… W zamian za to: po prostu działaj.  Zwyczajnie umyj swoją miskę. W zmywaniu odnajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

Zauważyłem, że tak właśnie jest. Myję swoją miskę po jedzeniu, powoli i uważnie. To satysfakcjonujące, a nic nie kosztuje oraz wymaga bardzo niewielu zasobów.

Kiedy biorę prysznic, ręcznie piorę moje ubrania (jeśli są brudne), wyżymam je, rozwieszam, aby wyschły. Kiedy się przebieram, starannie odkładam na bok ubrania, które zdjąłem. Kiedy przygotowuję jedzenie, wycieram blat i kładę składniki na bok. A przynajmniej – staram się; nie twierdzę, że jestem doskonały.

Pamiętanie, by robić takie rzeczy gdy skończymy daną czynność nie jest wyłącznie kwestią schludności. Chodzi o uważność, o kończenie tego, co zaczęliśmy, o bycie obecnym we wszystkim, co robimy, zamiast pędzenia ku kolejnej czynności.

Myj swoją miskę, z troską i szczęśliwością.