Zaznacz stronę
Przetłumaczyła Joanna Dudek-Głąbicka

Czy myślisz, że to coś złego, czuć się zawstydzonym lub zawstydzoną?

Mamy tendencję do tego, bo wstydzić się tego, że odczuwamy wstyd, co może być źródłem naszych problemów. A gdyby tak odpowiedzieć na to bolesne uczucie z empatią i  troską, zamiast starać się go pozbyć?

Jak to wygląda w praktyce?

Często dopada mnie wstyd. Niedawno uczestnik sesji, którą prowadziłam, powiedział: „Cóż… wydaje mi się, że to co robimy to strata czasu. Nic się po nich nie zmienia!” i pstryk! Oto był… wstyd. Uporczywy, gniotący ucisk w brzuchu. Sprawiający, że mam ochotę wyczołgać się z pokoju, skryć gdzieś, w najciemniejszym kącie, tam gdzie nikt mnie nie zobaczy.

Mój umysł zaczął wtedy bardzo intensywnie pracować : ”Jestem beznadziejna. Wszystkie te lata szkoleń były stratą czasu. Oszukuję sama siebie. Wszystko to było bez sensu” (Tak naprawdę czuję się nieco zawstydzona dzieląc się z Wami tym, jakie szalone myśli może stworzyć mój umysł!)

A potem, przypomniałam sobie o empatii i trosce… Wzięłam głęboki oddech i zadałam sobie pytanie: „Czy mogę spojrzeć na ten ból z życzliwością? Czy mogę potraktować to uczucie z troską? Czy mogę wykorzystać te wszystkie lata treningu, by wybrać moje następne słowa? Nawet jeśli przymus zareagowania inaczej jest tak silny?”

To brzmiało jak dobry plan więc zamiast przyjmować postawę obronną odpowiedziałam z zaciekawieniem : „Co dziś mogłoby się stać, by było to dla Pana wartościowe? Co każde z nas mogłoby zrobić?”  Konwersacja potoczyła się dalej i wspólnie stworzyliśmy  plan.

Jak widać, zaakceptowanie uczucia wstydu, na to by było obecne i potraktowanie go z życzliwością, może prowadzić do bardziej efektywnego działania.

A Ty? Czego się wstydzisz? Co by się stało, gdybyś potraktował lub potraktowała te uczucia z troską? Czy to wpłynie na efektywność Twoich działań?