Zaznacz stronę
Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Każdego dnia na nieskończoną ilość malutkich sposobów obwiniamy innych za naszą frustrację.

Irytują nas, nie robią rzeczy właściwie, są niekompetentni, źle wychowani, nieuprzejmi, źle prowadzą auto, zbyt wolni, brudzą, nudzą i nie troszczą się o nic.

I z takim nastawieniem zawsze już będziemy sfrustrowani.

Zawsze będziemy wściekli, obrażeni, zranieni, rozczarowani. Nie będzie końca obraz, jakie sprawić może nam rodzaj ludzi – tak długo, jak będziemy zdania, że każdy inny przez cały czas robi coś źle.

Oni nie są problem.

Druga osoba nigdy nie jest problemem.

To lekcja, jakiej nauczyłem się z książki „Zen na co dzień. Miłość i praca” Charlotte Joko Beck. Problemem jest nasza reakcja. Zewnętrzne wydarzenie (ktoś zachowujący się nieprzyjemnie)  zawsze będzie mieć miejsce, każdego dnia, często wiele razy w ciągu dnia. Nie możemy powstrzymać innych przed nieprzyjemnym zachowywaniem się – ale możemy zmienić nasz sposób reagowania.

Jeśli będziemy mogli zareagować w delikatniejszy, bardziej pokojowy sposób, będziemy szczęśliwsi. Będziemy działać bardziej współczująco, uśmiechać się i być może druga osoba zmieni się odrobinę przez ten akt współczucia.

Oto krótki przewodnik pokojowego reagowania:

  1. Kiedy zauważasz, że obrażasz się, frustrujesz, wściekasz, irytujesz, rozczarowujesz… spauzuj. Weź głęboki oddech.
  2. Nie rób niczego. Działanie dyktowane gniewem jest szkodliwe.
  3. Przyjrzyj się poglądowi, jaki masz na temat tego, jak inni powinni działać. Trzymasz się tego poglądu mocno i jest on w ostrym konflikcie z rzeczywistością. Tak długo, jak trzymasz się fantazji, które są nie po drodze z rzeczywistością – będziesz się frustrować. Spróbuj zmienić całą rzeczywistość wokół, aby sprostać twym oczekiwaniom – daj mi znać, kiedy ci się uda.
  4. Wyrzuć swoje oczekiwania za burtę.
  5. Uśmiechnij się. Zaakceptuj osobę przed tobą, a także siebie, jako człowieka, niedoskonałą istotę.
  6. Działaj ze współczuciem. Kiedy przestaniesz oskarżać kogoś za to, że nie zachowuje się idealnie, możesz wówczas zareagować właściwie i z współczuciem. Akceptowanie rzeczywistości nie oznacza, że nie podejmujesz działania – oznacza to, że porzucasz wodze frustracji. Zamiast tego możesz adekwatnie angażować się i być bardziej skupionym lub skupioną na własnych działaniach.

Pytanie: Co, jeśli ludzie, na jakichś polegasz, są nieuważni lub nieodpowiedzialni? Czy nie są wskutek tego problematyczni? Tak, druga osoba jest nieuważna lub nieodpowiedzialna. I taka jest rzeczywistość – zawsze tak będzie. Nie możesz tego zmienić, więc pytaniem jest, jak będziesz sobie z tym radzić? Możesz gromić tę osobę i wściekać się lub możesz porzucić oczekiwania, oddychać i działać w zgodzie z taką rzeczywistością.

Wyrzuć swoje oczekiwania za burtę, uśmiechnij się i działaj ze współczuciem. Druga osoba, ten nieuprzejmy burak, nigdy się tego nie spodziewał.