Zwyczaj rozpoczynania

Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Podstawową przyczyną porażek w tworzeniu i trzymaniu się nowych przyzwyczajeń jest to, że ludzie ich nie realizują.

Wydaje się to być oczywiste: jeśli nie realizujesz zwyczaju, naprawdę nie stanie się zwyczajem. Więc jakie jest rozwiązanie tego oczywistego problemu? Znajdź sposób, aby utrzymać działanie.

Kiedy patrzysz na to z tej strony, kluczem dla ukształtowania w sobie nowego zwyczaju nie jest, jak wiele robisz każdego dnia (ćwiczyć przez 30 minut, pisać 1000 słów itd.), ale w ogóle to robisz. Kluczem jest więcej tylko rozpoczynanie.

Pozwól, że to podkreślę: kluczem do wytworzenia nawyku jest rozpoczynanie każdego dnia.

Co mam na myśli, mówiąc o rozpoczynaniu? Jeśli chcesz ukształtować w sobie nawyk medytacji, po prostu sadzaj tyłek na poduszce każdego dnia. Jeśli chcesz ukształtować nawyk biegania, po prostu zasznuruj sobie buty i przekrocz granicę drzwi. Jeśli chcesz ukształtować w sobie nawyk pisania, siadaj, wyłącz wszystko inne na komputerze i zacznij pisać.

Jak zaczynać, kiedy czujesz opór

Ukształtować zwyczaj rozpoczynania – łatwiej powiedzieć niż zrobić, co nie? Co dzieje się, kiedy wstajesz i nie czujesz się, jakby kolejną rzeczą, którą zrobisz, była joga lub twoje DVD z zestawem ćwiczeń?

Rzućmy najpierw okiem na to, czemu nie chce ci się zaczynać. Przeważnie to jeden lub oba z poniższych powodów:

Oto dwa główne powody i prawdę mówiąc nie różnią się od siebie za bardzo.

Rozwiązaniem jest uczynić jego realizację prostszą i bardziej komfortową, a początek łatwiejszym. Kilka sposobów na to:

Uczyń początek jak najłatwiejszym, trudnym do powstrzymania. Powiedz sobie, ze wszystko, czego potrzeba, to zawiązać buty i wyjść za drzwi, a trudno będzie sobie odmówić. Jak tylko zaczniesz, poczujesz się z tym dobrze i prawdopodobnie będziesz mieć ochotę działać dalej (choć nie na 100%).

Początek jest jak wschód słońca: chwila wspaniałości, która sygnalizuje przybycie czegoś radosnego. Naucz się kochać tę chwilę wspaniałości, a twoje problemy ze zwyczajami miną jak noc.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Czym jest ACT | Terapia ACT | Superwizja ACT |

newsletter | fb

Powrót