Zwyczaj rozpoczynania

Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Podstawową przyczyną porażek w tworzeniu i trzymaniu się nowych przyzwyczajeń jest to, że ludzie ich nie realizują.

Wydaje się to być oczywiste: jeśli nie realizujesz zwyczaju, naprawdę nie stanie się zwyczajem. Więc jakie jest rozwiązanie tego oczywistego problemu? Znajdź sposób, aby utrzymać działanie.

Kiedy patrzysz na to z tej strony, kluczem dla ukształtowania w sobie nowego zwyczaju nie jest, jak wiele robisz każdego dnia (ćwiczyć przez 30 minut, pisać 1000 słów itd.), ale w ogóle to robisz. Kluczem jest więcej tylko rozpoczynanie.

Pozwól, że to podkreślę: kluczem do wytworzenia nawyku jest rozpoczynanie każdego dnia.

Co mam na myśli, mówiąc o rozpoczynaniu? Jeśli chcesz ukształtować w sobie nawyk medytacji, po prostu sadzaj tyłek na poduszce każdego dnia. Jeśli chcesz ukształtować nawyk biegania, po prostu zasznuruj sobie buty i przekrocz granicę drzwi. Jeśli chcesz ukształtować w sobie nawyk pisania, siadaj, wyłącz wszystko inne na komputerze i zacznij pisać.

Jak zaczynać, kiedy czujesz opór

Ukształtować zwyczaj rozpoczynania – łatwiej powiedzieć niż zrobić, co nie? Co dzieje się, kiedy wstajesz i nie czujesz się, jakby kolejną rzeczą, którą zrobisz, była joga lub twoje DVD z zestawem ćwiczeń?

Rzućmy najpierw okiem na to, czemu nie chce ci się zaczynać. Przeważnie to jeden lub oba z poniższych powodów:

Oto dwa główne powody i prawdę mówiąc nie różnią się od siebie za bardzo.

Rozwiązaniem jest uczynić jego realizację prostszą i bardziej komfortową, a początek łatwiejszym. Kilka sposobów na to:

Uczyń początek jak najłatwiejszym, trudnym do powstrzymania. Powiedz sobie, ze wszystko, czego potrzeba, to zawiązać buty i wyjść za drzwi, a trudno będzie sobie odmówić. Jak tylko zaczniesz, poczujesz się z tym dobrze i prawdopodobnie będziesz mieć ochotę działać dalej (choć nie na 100%).

Początek jest jak wschód słońca: chwila wspaniałości, która sygnalizuje przybycie czegoś radosnego. Naucz się kochać tę chwilę wspaniałości, a twoje problemy ze zwyczajami miną jak noc.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Czym jest ACT | Terapia ACT | Superwizja ACT |

newsletter | fb

Powrót