Zaznacz stronę
Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Proporcjonalnie do tego, jak ktoś upraszcza swe życie, prawa wszechświata wydawać się będą mniej złożone, samotność nie będzie samotnością, ani bieda biedą, ani słabość słabością.  ~ Henry David Thoreau

Ogólną tendencją w życiu w naszym społeczeństwie jest wzrost skomplikowania: internet, telewizja, zakupy, praca, obowiązki rodzinne, stan posiadania, jedzenie, długi… każda z tych rzeczy piętrzy się na szczycie bez końca, jedna na drugiej.

To raczej słaby przepis, skoro każdy dzień ma ograniczoną pojemność, a my – ludzie – tak samo. Możemy wykonać ograniczoną ilość rzeczy, zająć się określoną ilością zadań, przedmiotów, zobowiązań społecznych, a wypełnienie się tym aż po sam brzeg oznacza tylko, że napieramy na granicę, za którą możemy się już tylko załamać.

Upraszczanie wymaga trochę świadomego wysiłku, ale to jedna z najlepszych rzeczy, jakich się kiedykolwiek nauczyłem.

Upraszczaj wszystko. Może brzmieć to trudno, ale w miarę praktyki okazuje się to dość proste i prowadzi do cichego, zadowolonego, pięknego życia pełnego przestrzeni, wśród jedynych spraw, jakie są dla mnie ważne: mojej rodziny, pisania, z odrobiną czytania i ćwiczeń.

Zatem jak upraszczać? Tak prosto, jak to możliwe.

Oto kilka sposobów:

  1. Wydziel trochę czasu poza siecią. Internet jest zadziwiający, ale być zawsze podłączonym oznacza, że zawsze jesteś ciągnięty lub ciągnięta w tysiącu kierunków jednocześnie. Ciężko się skupić, ciężko nawiązać więź z innymi, ciężko wyjść na dwór i być aktywnym, aktywną. Zatem zostaw każdego dnia trochę czasu bez sieci: może jakiś czas rano, kiedy najlepiej ci się pracuje, oraz jakiś czas popołudniu, kiedy można wyjść i aktywnie spędzić czas lub wykorzystać go na rodzinę i znajomych.
  2. Zacznij eliminować zobowiązania. Zrób listę zobowiązań i wybierz jedno do wyeliminowania właśnie dziś. To prosta rzecz – jeden telefon lub mail wyjaśniający, że nie możesz tego zrealizować. Zaufaj mi, ludzie znajdą sposób na to, by sobie żyć bez twojej pracy. Zaczniesz uwalniać czas na to, co jest dla ciebie ważniejsze.
  3. Zacznij pozbywać się rzeczy. Każdego dnia znajduj 5 rzeczy, które możesz oddać na jakiś szczodry cel albo znajomym. Lub wyczyść całą półkę z niepotrzebnych przedmiotów, zostawiając tylko to, z czego korzystasz, pozbywając się reszty. Powoli twój stan posiadania zostanie uproszczony tylko do tego, co niezbędne.
  4. Szlaban na zakupy przez 30 dni. Jesteś w stanie to zrobić. Nie wydawaj pieniędzy na nic oprócz najpotrzebniejszych rzeczy (jedzenie, środki czystości, podstawowe rzeczy). Jeśli wydaje ci się, że naprawdę tego potrzebujesz, wsadź to na listę, którą ocenisz po tych 30 dniach.
  5. Umyj po sobie. Kiedy skończysz jeść, uważnie umyj po sobie. Kiedy skończysz z czymkolwiek, rozwiń w sobie zwyczaj pauzowania, zanim przejdziesz do kolejnej rzeczy, porządkując wcześniej po sobie. Odstaw jedzenie na miejsce. Odłóż ubrania tam, gdzie powinieneś lub powinnaś. Połóż kluczyki w jednym miejscu. Wyczyść zlew, zanim odejdziesz gdzie indziej. Ten prosty zwyczaj utrzyma cię skoncentrowanego lub skoncentrowaną na tu i teraz, jednocześnie czyniąc późniejsze zmywanie wiele krótszym.
  6. Zarezerwuj czas na to, co jest ważne. Co jest dla ciebie najważniejsze? Partner czy partnerka i dzieci? Twórczość? Czytanie powieści? Gotowanie, praca w ogródku, rzemiosło, stolarka? Znajdź czas na to.
  7. Wyjdź na dwór raz dziennie. Zbyt często zalegamy przed biurkiem czy na kanapie. Wyjdź na dwór, na spacer, ciesz się powietrzem, śniegiem czy słońcem. Wyjdź na przechadzkę lub pobiegać z kumplem. Pograj w coś. Pobiegaj czy pobaw się w berka z dziećmi. Te proste czynności zmienią twe życie.
  8. Jedz rośliny. Naucz się paru prostych przepisów, które włączą do twej diety superzdrowe jedzenie, którego być może nie jadasz: jarmuż, szpinak, brokuły, komosa ryżowa, jagody, siemię lniane, soczewica, awokado, czerwona fasola, dynia, migdały i orzechy laskowe, czosnek, kurkuma, pieprz kajeński, cynamon. Te proste roślinki uczynią cię silnym jak tur!
  9. Pij herbatę. Zielona herbata parzona z relatywnie świeżych całych liści uspokaja, jest wspaniała i zdrowa. Codzienny herbaciany rytuał czyni cię skupionym i uważną.