Zaznacz stronę
Przetłumaczył Bartosz Kleszcz

Jeśli więc kogoś kochamy, powinniśmy ćwiczyć się w umiejętności słuchania. Słuchając ze spokojem i zrozumieniem, możemy ulżyć cierpieniu drugiej osobie. ~Thich Nhat Hahn

Zbliża się Mikołaj, Boże Narodzenie, czas dawania… co dajesz tego roku swoim bliskim?

Święta oznaczają często obsypywanie prezentami, czasem drogimi, jednak często tracimy z oczu istotne sprawy.

Jakich prezentów naprawdę pragną twoi ukochani, czy to twoje dzieci, twoja druga połówka, twoi rodzice, przyjaciele czy pozostali członkowie rodziny? Czy to jakaś drogie elektroniczne urządzenie czy może jakaś inna materialna czy namacalna rzecz? Możliwe.

Jednak moja lista prezentów poniżej jest ważniejsza. Jasne, może nie są tak fajne do wyjęcia z pudełka w wigilijny wieczór, jednak na dłuższą metę właśnie te podarki będą cenić bardziej.

1. Twoja obecność. Oznacza to uczynienie spędzenia czasu z nimi priorytetem – jeśli są naprawdę ważni, znajdziesz czas. Być może będziesz musieć w tym celu dostosować czy zmienić kilka rzeczy w życiu, ale warto.

Jednakże poza wyznaczeniem czasu musisz też rzeczywiście być obecnym czy obecną, kiedy spędzasz czas z ukochanymi. Oznacza to naukę pozostawania uważnym w chwili obecnej, zamiast odpływania myślami w dal, sprawdzając coś na komórce co drugą minutę lub próbując jednocześnie odfajkować inne zadania czy obowiązki podczas tego wspólnego czasu. Zamiast tego rzuć wszystko i skup się na byciu z tymi, których kochasz – naprawdę słuchaj, naprawdę baw się, naprawdę bądź obecnym lub obecną.

2. Twoja miłość. To być może największa oczywistość tej listy, ale też zbyt ważna, by przechodzić z jej brakiem do porządku dziennego. To najwyższy priorytet, by powiedzieć kochanym osobom, że… cóż, że kochasz je. Regularnie. Jednak tak samo ważnym jest, by rzeczywiście okazywać im, że ich kochasz, przez twoje codzienne działania o każdej porze dnia. Przytulanie się, intymność, uśmiechy, uprzejmość, branie pod uwagę ich potrzeb i uczuć… niewielkie rzeczy, które znaczą wiele.

3. Twoje współodczuwanie. Czym różni się to od sprezentowania czegoś kochanej osobie? Cóż, można kogoś kochać i nie okazywać współczucia. Przykładowo, my rodzice często dyscyplinujemy nasze dzieci, jednocześnie kochając je… jednak często współodczuwanie jest ważniejsze od dyscypliny.

Współodczuwanie oznacza znalezienie empatii z kochaną osobą… próbowanie dostrzeżenia czegoś jej oczami, rozumienia, przez co przechodzą… a następnie staranie się jak najlepiej być uprzejmym, ulżenia w cierpieniu i uczynienia ich bardziej szczęśliwymi.

4. Głos. Możemy dać drugiej osobie tak wiele przez samo obdarzenie uwagą, przez słuchanie naprawdę i przez okazywanie, że jesteśmy zainteresowani tym, co mają do powiedzenia i przez okazanie, że to, co mówią, jest ważne i że spotyka się z naszym szacunkiem. Zbyt często nasza druga połówka lub dzieci mogą do nas mówić, jednak odchodzić tylko ze znudzonym kiwnięciem z naszej strony lub innym drobnym uznaniem ich istnienia, lub też potraktujemy coś zbyt lekko czy zażartujemy z tego, jakby nie było to ważne. Jednak dając komuś głos i pokazując, że ich słowa są ważne, sprzyjamy długotrwałej różnicy w ich życiu.

5. Zdrowy tryb życia. Kiedy spędzasz czas z kimś kochanym, spróbuj tego podczas jakiejś zdrowej i przyjemnej aktywności, jak wypad w góry, uprawianie sportu, rzucanie frisbee, wyjście na spacer lub wspólne bieganie, być może jakichś domowych obowiązków itp. Kiedy spotykacie się na wspólny posiłek, postarajcie się o coś zdrowego na talerzu. Uczyń nawyk dbania o zdrowie częścią twego sposobu spędzania czasu i zachęć kochaną osobę do tego samego – może to uratować im życie.

6. Twoja wiara w nich. Zwyczajna wiara w kogoś i okazywanie tego poprzez słowa i czyny może uczynić sporą różnicę. Badania nad osobami, którzy dorastali w dysfunkcjonalnych rodzinach, ale jako dorośli osiągnęli szczęście i sukcesy, pokazują, że jedną wspólną dla nich rzeczą była ważna starsza osoba, która w nich wierzyła. Wierz w swoje dzieci i tak samo w dorosłych, których już darzysz uczuciem. Wspieraj ich marzenia, pasje i hobby. Uczestnicz z nimi w tym. Nie bądź inny niż zachęcający. Bądź ich największą cheerleaderką. Niezależnie czy rzeczywiście spełnią swoje sny czy nie, twoja wiara jest dla nich nieskończenie ważna.

Miłość i współodczuwanie to konieczności, nie luksus. Bez nich człowieczeństwo nie jest w stanie przetrwać. ~Dalajlama