Zaznacz stronę
Przetłumaczyła Joanna Dudek-Głąbicka

Czy kiedykolwiek czułeś lub czułaś się jakbyś nie był, nie była najlepszą osobą do wykonywania swojej pracy?

Martwisz się czasem, że ludzie odkryją i uświadomią sobie, że nie jesteś wystarczająco mądry, nie masz wystarczającej wiedzy lub umiejętności, by robić to, co robisz?

Czy czasem Twoją uwagę zaprząta obawa, że zdaniem innych nie nadajesz się do tej pracy? Że życzą sobie mieć innego współpracownika, zwierzchnika,  podwładnego?

Kiedy pojawia się ta obawa, że nie jesteś wystarczająco dobry, co Ty robisz?

Kiedy ta obawa panuje nade mną, mogę próbować mocno się spinać, starając się być perfekcyjna w tym, co robię. Mogę koncentrować się na w poszukiwaniu sygnałów w otoczeniu, sprawdzać czy ludzie mnie oceniają, czy chcą czegoś ode mnie. Mogę wciąż i wciąż od nowa rozmyślać o jednej negatywnej informacji zwrotnej, którą dostałam na warsztacie, a zignorować 99 % pozytywnych uwag.

Najwyraźniej nie jestem w tym osamotniona. Większość z nas doświadcza takich obaw w jakimś momencie swojego życia. Mają one nawet swoją nazwę psychologiczną – Syndrom Oszusta (impostora – osoby udającej kogoś, kim nie jest). Występuje często u osób o wysokim poziomie osiągnięć. Co jest dziwnie pocieszające!

Jeśli przyjrzysz się dokładnie swoim myślom ”nie jestem wystarczająco dobry, dobra”, możesz zdać sobie sprawę, że właściwie do pewnego stopnia masz rację. Prawie na pewno są ludzie, którzy są bardziej utalentowani w wykonywaniu Twojej pracy niż Ty. Nawet całkiem niedaleko, może w sąsiednim pokoju.

Co by się stało, gdybyś zaakceptował fakt, że prawdopodobnie nie jesteś najlepszą osobą do tej pracy?

Pozostań chwilę z tym pytaniem. Zobacz, jakie emocje czy myśli się pojawiają.

Może Twoja uwaga mogłaby się skupić bardziej na wzroście, na stawaniu się lepszym, niż na byciu najlepszym? Na przyznawaniu się do błędów, braków w wiedzy i pytaniu o pomoc?

Możesz również zauważyć, że masz jedną przewagę nad osobą, która jest w tym lepsza. Ty jesteś w tej pracy, a ta osoba nie.

Więc jaki jest najlepszy sposób by poradzić sobie z faktem, że prawdopodobnie nie jesteś najlepszą osobą do wykonywania tej pracy?

  1. Zaakceptuj to – jako że może to równie dobrze być prawdą. I jakkolwiek dobry będziesz, te myśli prawdopodobnie będą się od czasu do czasu pojawiać.
  2. Bądź obecny – jesteś osobą na tym miejscu. Upewnij się, że w pełni to wykorzystujesz, poświęcając swoją uwagę temu, co robisz.
  3. Nastaw się na wzrost – nie chodzi o bycie najlepszym, lecz o stawanie się coraz lepszym.